ההרוגים בציר פילדלפי - הסיפורים מאחורי השמות

 
עודכן 10:42 13/05/2004
חדשות נענע

השחקן שלמה וישינסקי, אביו של ליאור, אמר כי הוא לא מוכן שבנו "יהיה קורבן של מתפקדי הליכוד". אלעד כהן הבטיח לאימו ש"הכל בסדר"

 
 
 
 
 

סמל ליאור וישינסקי, בן 20 מתל אביב

ליאור וישינסקי היה בנם של השחקנים אסנת ושלמה וישינסקי, ואח לדנה בת ה-16. שלמה, אביו של ליאור, סיפר כי בנו התנדב לשרת ביחידת הנדסה שעסקה בהשמדת מנהרות באזור רפיח והוסיף: "לפני שבועיים הוא אמר לי 'אבא, אני עושה את העבודה שלי כדי שלא יהיו פיגועים אצלכם'"

שלמה וישינסקי אמר הבוקר כי הוא "לא מוכן שהבן שלי יהיה קורבן של מתפקדי הליכוד. יכול להיות שאני אוציא את ההלוויה של הבן שלי ממרכז הליכוד. הוא היה פראייר של מתפקדי הליכוד". וישינסקי אמר הבוקר בריאיון לקול ישראל כי צה"ל "לא מעוניין להיות שם. הבן שלי היה בצד השמאלי של המפה אבל לא היתה לו ברירה, כי צה"ל זה לא של הימין, צה"ל זה של כולם".

"אנחנו הורים פראיירים. אני לא תופס את זה שאין לי בן", אמר וישינסקי.
 

סגן אביב חקאני, בן 23 מאשדוד

אביב היה מפקד צוות חישוף המנהרות של אוגדת עזה, ונהרג בדרכו לפעולה. אביב הותיר אחריו הורים, חיים ועדנה, ושתי אחיות, אדווה, בת העשר ועינב, חיילת. אביו, חיים, סיפר על בנו לאתר ynet: "הוא היה ילד נדיר. הייתי מגדיר אותו רמבו מבחוץ וקרמבו מבפנים. שמעתי בחדשות שהיה פיגוע ומיד חשבתי על הבן שלי שם. כשהגיעו אלי הביתה, ידעתי שזה הבן שלי".

אביב התראיין לפני מותו לעיתון הצבאי במחנה השבוע, והסביר על מנהרות הנשק הפלסטיניות ועל העבודה שלו - חשיפתן והרסיתן. מספר שעות לפני האסון, פורסם הראיון גם בחדשות נענע.
 

רב סמל איימן גדיר, בן 23 מביר אל-מכסור

נציגי קצין העיר שהגיעו לכפר ביר אל-מכסור בגליל התחתון כדי להודיע למשפחתו של רב סמל איימן חסן גדיר על מותו של בנם, פגשו את המשפחה בסוכת האבלים. הידיעה הגיעה אל המשפחה דרך צעירים, תושבי הכפר, ששירתו עם איימן.

גדיר שירת ברצועת עזה משנת 1997 ובמהלך שירות הקבע שלו שימש כמפקד סיור. איימן הותיר אחריו גם הורים, חסן ופדילה, ושלוש אחיות ואח צעירים. "פחדתי, אבל נתתי לו יד חופשית", אמר אביו.
 

סמל זאור סמיילייב, בן 19 מאופקים

משפחתו של זאור סמיילייב עלתה לארץ לפני עשר שנים מהקווקז. זעקות נשמעו אמש מבית המשפחה שברחוב גלעד באופקים, כשאנשי קצין העיר הגיעו כדי להודיע על מותו של הבן. זאור הותיר אחריו אחות גדולה ואח ואחות צעירים ממנו.

חברו של זאור, בוריס ישראלוב, אמר ל"הארץ": "הוא היה כמו אח שלי. הוא חייל שלא היה יכול להרוג זבוב ולא יכול היה לעשות רע לאף אחד. למה הוא נהרג אני לא יודע".
 

רב טוראי אלעד כהן, בן 21 מירושלים

אלעד כהן היה אמור לחגוג את יום הולדתו ה-21 בעוד חודש. אמש הגיעו אנשי קצין העיר לבית המשפחה בשכונת גילה שבירושלים והודיעו להם על מות בנם. אלעד השאיר אחריו הורים, אבי ושרית, ושני אחים, עידן ודור.

שרית, אימו של אלעד, שוחחה עם בנה אחרי פיצוץ הנגמ"ש בשכונת זייתון, בו נהרגו שישה חיילים. אלעד הרגיע את אימו ואמר לה ש"הכל בסדר".