"הוא הכניס ילדים לחדר, נישק והפשיט אותם": העדויות מחסידות בעלז נחשפות

 
עודכן 22:47 12/08/2016

במשך שנים עמד סוד גדול מאחורי הגדרות של תלמוד התורה של חסידות בעלז בתל אביב. שנים סבלו שם תלמידים מהתעללות קשה מצד מורים ומחנכים במוסד וגם מהטרדות מיניות ומעשי סדום. השיטה הזאת הייתה מוכרת לכולם: לגורמי הרווחה ולחוקרי המשטרה. רק לאחרונה החליטו הילדים של בעלז לשבור את קשר השתיקה. "הוא קשר ילדים לכיסא וקרא לילדים אחרים להרביץ להם", מספר אביו של אחד התלמידים

 
 
 
 
 

בלב העיר תל אביב, מטר מרחוֹב שינקין, במעוז הכי ליברלי וחילוני של המדינה, שוכן בית הספר "תלמוד תורה" של חסידות בעלז. מאות ילדים חרדים בני 3 עד 14 לומדים כאן.


מאחורי השערים האלה במשך שנים רבות התרחשו מעשים שאיש בסביבה לא דמיין. עשרות תלמידים מספרים בפעם ראשונה על שיטות חינוך קיצוניות, אלימות, התעללות ומעשים מיניים שנעשו על ידי מורים במוסד הזה.

 

את הסיפור הזה ניסו להסתיר במשך שנים, לטאטא ולהחביא. הורים מפוחדים, קהילה סגורה, משטרה שלא חקרה ורשויות רווחה שלא עצרו את התופעה.


אברהם מרדכי רוזנפלד, בן 49, אב לשבעה ילדים, היה מורה בתלמוד התורה של בעלז שלימד את הילדים הקטנים ביותר שהגיעו למוסד הזה, ונחשב לכל יכול בו. התלמידים קראו לו "רוזנאצי" ולבית הספר הם קראו ברגן בלזן. ההתעללות שהם עברו נצרבה בהם לשנים רבות ועכשיו הם בחרו לדבר.

 

"הוא היה מרביץ הרבה, קושר ילדים, שם להם פלפל בפה, היה קורא לילדים מושיב אותם עליו, מנשק אותם, מלטף, מכניס אותם לחדרים ועושה להם דברים", מספר אחד התלמידים בבית הספר.

 

 

 
מאחורי השערים התרחשו התעללויות. חסידות בעלז בת"א
מאחורי השערים התרחשו התעללויות. חסידות בעלז בת"א צילום : חדשות 10
 

לא מדובר רק בעונשים ובאלימות, לרוזנפלד היה חדר קטן סמוך לכיתת הלימוד והייתה לו שיטה לפתות את התלמידים שלו להגיע אליו. הוא הציע להם ממתקים, פיתה אותם להיכנס, נעל את הדלת וביצע בהם עבירות מין. המורה איים עליהם שלא יספרו דבר להורים, אבל לאט לאט האמת מתחילה לצאת החוצה. זה קרה כבר לפני שש שנים.


ההורים מתחילים לחשוד שמשהו קורה, פונים להנהלת בית הספר ומספרים על חשדות קשים כלפי רוזנפלד. "הבן שלי קיבל מכות רצח ממנו. הוא קשר ילדים לכיסא וקרא לילדים אחרים להרביץ להם", מספר אב שבנו למד בבית הספר. במקביל ההורים מתחילים לקבל איומים מרבנים שמבקשים מהם להשתיק את הסיפור.


למרות זאת בני הקהילה לא מוותרים, פונים לרשויות הרווחה ומבקשים לטפל בילדים שלהם שעברו טראומה קשה. כבר לפני 6 שנים הועבר המידע מהרווחה למשטרה. בהעדר חקירה רצינית, התיק נסגר מחוסר ראיות. רוזנפלד פוטר מתפקידו בבית הספר והפך למשגיח כשרות באולם אירועים באשדוד.

 

 

 
"שקר ילדים לכיסא". מרדכי רוזנפלד
"שקר ילדים לכיסא". מרדכי רוזנפלד צילום : חדשות 10 - צילום מסך
 

חברי הקהילה של החוזרים בתשובה שילדיהם נפגעו מוציאים את ילדיהם מבית הספר של בעלז ומקימים לעצמם תלמוד תורה משלהם. יעברו עוד 6 שנים עד שמישהו ייזכר בהם.


לפני חודשיים התקבל מידע חדש במשטרה, טיפ שמספר על עבירות שנעשו בתוך בית הספר לפני שנים. בימ"ר תל אביב נכנסו לחקירה ועוצרים את רוזנפלד עם חמישה מורים מבית הספר.


מחסידות בעל"ז נמסר בתגובה:
"בתלמוד התורה השייך לחינוך העצמאי פיטרו את המלמד לפני שש שנים, בעקבות החשדות נגדו. החסידות העבירה את התלונה כנדרש על פי החוק לאגף הנוער בתל אביב, והם העבירו את התלונה למשטרה. משום מה במשטרה העדיפו להעלים עין ולהשתיק את הסיפור, לא חקרו את ההורים והילדים וגם לא את ראשי המוסד כנדרש"

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.