האם הרפורמות במערכת הבריאות הולכות לעלות לישראלים ביוקר ובבריאות?

 
עודכן 21:58 07/08/2016

חודש לאחר שנכנסה לתוקף רפורמת הבריאות, במשרדי האוצר והבריאות ביקשו להטיל חסמים על הרפואה הפרטית והגבילו את אפשרויות הבחירה של חולים. התורים הארוכים בבתי החולים הציבוריים לא מתקצרים ויוצרים כאוס • האם הרפורמה הזו תעלה לנו בבריאות? פרק ראשון בסדרת הכתבות

 
 
 
 
 

עולם הרפואה לא עומד במקום, הריצה קדימה לא נעצרת לרגע, המכונה אמנם לא הולכת להחליף את המנתח בעתיד הנראה לעין אבל היא כבר נכנסה לחדר הניתוח, והיא מחוללת מהפכה.

 

למרות ההתקדמות בתחום הטכנולוגי הרפואי, לא כל ניתוח קל להשיג. ניתוח להוצאת הגידול הסרטני בבלוטת הערמונית שמכונה גם סרטן הפרוסטטה הנחשב לשכיח ביותר בגברים, הפך בחודש האחרון לקשה להשגה. זאת למרות במדינות מערביות מתקדמות ניתוח כזה הפך לטיפול הסטנדרטי.

 

לפרקים הנוספים בסדרת הכתבות "עולה לנו בבריאות" >>

פרק שני: כיצד התייקרה ההשתתפות העצמית בביטוחים הרפואיים?

פרק שלישי: כך מאריכה רפורמת הבריאות את ההמתנה לתורים לניתוחים

פרק רביעי: "אי אפשר לעמוד בכך כלכלית": הישראלים שנזקקים לתרופה מחוץ לסל

 

זה קורה בעקבות הרפורמה החדשה של משרד הבריאות, חודש לאחר שנכנסה לתוקף, במשרדי האוצר והבריאות ביקשו להטיל חסמים על הרפואה הפרטית והגבילו את אפשרויות הבחירה של חולים. מה שגורם להגבלות במספר דברים - כמו הניתוח להוצאת הגידול הסרטני.

 

 
בית חולים אסותא. משרד הבריאות יגביל בתי חולים פרטיים
בית חולים אסותא. משרד הבריאות יגביל בתי חולים פרטיים צילום : רוני שיצר
 

ולא רק שהתורים לקבלת ניתוחים מסויימים התארכו, הפרוצדורה לתשלום וניהול הניתוח ברפואה הציבורית הפכה למסורבלת. כך מספרת שלומית, שאובחנה כנשאית של סרטן ונאלצת לערוך כריתה של שני השדיים.

 

" ההכנה הנפשית לניתוח כזה היא לא פשוטה. היא עם המון המון להכין את עצמך", מספרת שלומית. שלומית מוסיפה כי הפרוצדורה לקיום הניתוח בבית חולים ציבורי, נחשבת למסורבלת ולא נעימה.

 

"התחלתי קודם בציבורי וכל פעם דיבר איתי מישהו אחר, ובמפורש אמר לי לא אני אנתח אותך. יבואו ויצפו בך 30 איש לפני הניתוח. לא מתאים לי. התחלתי לבדוק את האופציה של הפרטי", טענה שלומית.

 

 

שלומית החליטה להפעיל את שני הביטוחים בהם היא מחזיקה, מהציבור - הביטוח המשלים מקופת החולים ואת הביטוח הפרטי. רק ימים לפני הניתוח התברר לה שהיא כבר אינה יכולה להשתמש בשניהם. כך, בשל הרפורמה, שלומית לא תוכל לעבור את ניתוח כריתת השדיים והשחזור בכניסה אחת לחדר הניתוח. היא תצטרך להפריד בין הניתוחים.

 

הכוונות של ראשי משרד הבריאות טובות, הם רוצים לבלום את הרפואה הפרטית, את ההוצאה מהכיס של כל אזרח על הבריאות שלו. אלא שבפועל, לרפואה הציבורית לא נוספו בינתיים תקציבים, הדרך לרפואה הפרטית נחסמה והחולים שבתווך מאוד מבולבלים, ובעיקר - הולכים להמתין הרבה יותר זמן.

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.