"צבא בע"מ": האם אפשר לבטל את שירות החובה בצה"ל?

 
עודכן 21:55 31/07/2016

הפרק הראשון בסדרת הכתבות: מרבית מדינות המערב כבר עברו ממודל של שירות חובה לצבא מקצועי, אך בישראל שירות החובה הוא עדיין מובן מאליו. "מן הסתם השירות ההתנדבותי יגיע גם אלינו בסופו של דבר", אומר ד"ר ראובן גל. "החירות היא הבשורה שלנו ומה יותר סותר את החירות מאשר גיוס בכפייה?", שואל משה פייגלין

 
 
 
 
 

"כשתגדלו, כבר לא תצטרכו להתגייס לצבא"- ילדים שגדלו על ההבטחה הזו, כבר מזמן הפכו להורים, ולילדים שלהם הם כבר לא ממהרים להבטיח דבר.


מיום היוולדה, לבשה החברה הישראלית את מדי צה"ל - והתמסרה למודל גיוס החובה. "זה חלק מהישראליות, זה חלק מהגבריות. אחד שומר על החיים של השני ברמה הכי בסיסית", אומר חייל המילואים כנען אטיאס.


ככל שהחברה גדלה, כך גם המדים התרחבו, ואחרי יותר מ-68 שנים של גיוס חובה- התפרים שבבד מאיימים להיפרם. "החירות היא הבשורה שלנו ומה יותר סותר את החירות מאשר גיוס בכפייה?", שואל הח"כ לשעבר משה פייגלין.

 

לפרקים נוספים בסדרת הכתבות

>> עד כמה הטראומות של השירות הצבאי מחלחלות לחברה הישראלית?

>> לטובת עצמי או לטובת העם: מה מניע את מתגייסי העתיד?

>> "צבא בע"מ": האם הצבא הוא עדיין כרטיס הכניסה לחברה הישראלית?

 

 

 

 
"החירות היא הבשורה שלנו". משה פייגלין
"החירות היא הבשורה שלנו". משה פייגלין צילום : האתר הרשמי של משה פייגלין
 

אחרי כמעט שבעה עשורים, שבהם רוב אזרחי ישראלי נכנסו בגיל 18 לתוך הצינור הצה"לי ומתוכו יצאו אל האזרחות - לא פלא שהמנטליות הצבאית טבועה עמוק ב-DNA שלנו.


"הצבא מחנך את הצעירים לשמרנות - להיות נתינים של הממלכה, לציית לה ואף להקריב את חייהם למענה", אומר פרופסור יגיל לוי, חוקר יחסי צבא-חברה.

 

ד"ר ראובן גל מייסד אגודת חוקרי צבא-חברה בישראל מסביר כי כמעט כל מדינות המערב עברו ממודל של שירות חובה לצבא מקצועי-התנדבותי. "מן הסתם זה גם יגיע אלינו בסופו של דבר", אומר גל.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.