תפס את כולם: איך כבש ה"פוקימון גו" את העולם?

 
עודכן 21:58 29/07/2016

מה שהתחיל כמתיחה, הפך החודש לטירוף חובק עולם. אנשים שקועים במסכי הטלפונים הניידים הולכים ממקום למקום עם מטרה אחת: לתפוס את כל הפוקימונים. כמה אנשים נהרגו ובארץ שלושה נפצעו רק השבוע. אבל זה לא יעצור את ציידי הפוקימונים או את אלה שמביאים אותם לעסקים שלהם בחיפושים. "זה הגשמת חלום ילדות מגיל שש. מה אדם יכול עוד לבקש בחיים?"

 
 
 
 
 

רון סולומון הוא בחור רציני. סטודנט למשפטים, עובד באוניברסיטה. וגם מאמן פוקימונים. הוא ממש לא לבד. שיטוט קצר באוניברסיטה מגלה שהלימודיים הפכו לעיסוק משני. הקמפוס הוא בעצם שדות הצייד האינסופיים של פוקימונים. "זה התגשמות חלום", אומר סולומון, "להסתובב באוניברסיטה ולתפוס פוקימונים. אני הולך מהבית לאוניברסיטה, רואה פוקימונים, תופס אותם".

 

למשחק הזה קוראים "פוקימון גו", או בלשון אלה שלא משחקים בו - "המשחק המטופש הזה". והמשחק המטופש הזה כבש את העולם. הוא יצא רק לפני שלושה שבועות, ומאז יותר מ-100 מיליון הורדות - רק ביפן. גם בארצות הברית הוא שבר כל שיא אפשרי.מאות אנשים עצרו את התנועה בניו יורק כי פוקימון נדיר הסתתר בסנטרל פארק.

 

למי שלא הבין עד עכשיו במה המדובר, ולמה אנשים מבוגרים מצביעים על כלום בהתרגשות, הנה מדריך מקוצר: כשפותחים את המשחק בסמארטפון, מופיעה דמות על מסך. זה אתה, מאמן הפוקימונים, שהולך על המפה האמיתית של האזור שבו אתה נמצא. ברגע שמופיע פוקימון בסביבה הקרובה, המפה תעלם - והמצלמה של הטלפון תיפתח. אז תראה את הפוקימון כאילו הוא חלק מהמציאות. המטרה היא ללכוד את הפוקימון. יש יותר מ-150 סוגים והמטרה היא ללכוד כמה שיותר. ככל שאוספים יותר עולים בשלבים.

 

 
צילום : רויטרס
 

כל הדבר הזה נולד לפני שנתיים כבדיחה, כמתיחה של גוגל ל-1 באפריל. אין כאן בשורה טכנולוגית. כבר שנים יש בשוק משחקים של מציאות רבודה, היו גם כאלה מבוססי מקום שדרשו מהשחקן להסתובב בשטח. אך השילוב המנצח עם פיקאצ'ו והחברים עשה את העבודה.

 

"בשביל האנשים האלה לראות את זה על המשף ולתפוס את הפוקימון זה הגשמת חלום הילדות מגיל שש", אומר עודד קרמר, מומחה לשיווק באמצעות משחקים. "זה כמו בשבילי לפגוש את קישקשתא. תחשוב שנותנים לך משחק שמאפשר לך לנסוע לקורדובה ולעזור למרקו למצוא את אמא. מה אדם יכול עוד לבקש בחיים?"

 

את המשחק מורידים חינם, אבל אם רוצים אביזרים, צריך להכניס את היד לארנק. "היה יום אחד לפני שבועיים שמכרו מוצרי פוקימון ב-1.6 מליארד דולר", מספר קרמר. אבל זה הכסף הקטן. הסוד הוא שאנשים יהיו מרוצים, ובשביל זה הם צריכים לתפוס, ופוקימונים לא נופלים מהשמיים באופן אקראי. האלגורתם מכוון אותם. הכלל הראשון: הוא יודע לאתר מקומות עם צעירים, תיכונים ואוניברסיטאות. לכלל השני של האלגוריתם נקרא חוכמת ההמונים - היכן שיש הרבה אנשים, לשם יכוון אותם.

 

 
אסף בן גוזי, טבע בזמן ניסיון לתפוס פוקימון מים באשדוד
אסף בן גוזי, טבע בזמן ניסיון לתפוס פוקימון מים באשדוד צילום : ביה"ח קפלן
 

הכלל השלישי הוא המהפכה. "הם המציאו את מה שנקרא לו 'החלילן מהמלין'. במקום שהשחקנים ישלמו, הם יקבלו את הפוקימונים בחינם, אבל הם ישלמו בכך שמביאים אותם לבתי העסק שמעוניינים בהם", מסביר קרמר. "כדי לדעת איפה לפזר את הפוקימונים, אנחנו מחפשים תחנות עגינה", מספרת רוית בכמן, מנכ"לית חברת שיווק שדואגת שהצייידים יגיעו אליה, למתחם שרונה בתל אביב.

 

תחנה אחת, שמחזיקה חצי שעה בלבד עולה כ-20 שקלים. ביפן נינטדו ומקדונלדס עומדים לחתום על הסכם שיהפוך את כל סניפי מקדונלדס במדינה לתחנות עגינה. ההסכם נאמד במאות מיליוני דולרים. וזה משתלם.

 

אך המרדף אחרי הדמויות הוירטואליות גורם לאנשים לאבד שליטה. שלושה אנשים נפצעו השבוע בישראל בתאונות במהלך צייד פוקימונים. בעולם, נהרגו אנשים שנפלו מצוקים, טבעו בים או בתאונות דרכים, נוכלים פיזרו שיקוי במקום מבודד ושדדו ציידי פוקימונים באיומי אקדח.

 

אבל האסונות לא מרתיעים. ניק ג'ונסון מניו יורק היה לאדם הראשון שהצליח למצוא את כל סוגי הפוקימונים. הוא הלך בשבועיים האחרונים ארבעה עשר ק"מ ביום בממוצע. אם חושבים על זה - זה החידוש של הפוקימון גו - הוא הוציא את האנשים מהכורסה והמחשב, וגרם להם ללכת. מהפכה.  

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.