זה ייגמר בדם: הקרב בין ארגוני ההצלה בישראל על גבם של המטופלים

 
עודכן 21:04 23/07/2016

מגן דוד אדום ואיחוד הצלה נלחמים ביניהם על המוניטין, המהירות, התקשורת וההצלחה, ומוכנים לעשות זאת גם במחיר פגיעה בחיי אדם • במלחמה נרשמים תככים בין הארגונים, בית חולים שלא מקבל חולים ממד"א, ומשרד בריאות אחד שנכשל באסדרת הפיקוח על הארגונים

 
 
 
 
 

כל ילד יודע שכאשר אדם נפצע עליו להתקשר במהירות למספר 101, שם יענו לו המוקדנים של מגן דוד אדום וידאגו לשלוח את כוחות ההצלה והרפואה. אך בשנים האחרונות, לאחר שהוקם ארגון "איחוד הצלה", שמשמש כמעין כוח עזר למד"א, ההגמוניה הזו נסדקה מעט, וקרבות אגו מתנהלים בין שני הארגונים על גבם של החולים.


אחד הנפגעים מהמלחמה הזו הוא ילד בן עשר שחש ברע לפני כשבועיים בגבעתיים. כוחות איחוד הצלה הגיעו למקום לפני האמבולנסים, אך חובש במד"א שהיה במקום לא איפשר לאנשי איחוד הצלה לבדוק את הילד. השניים נלחמו מול אמו המודאגת של הילד, שהייתה חסרת אונים.

 

 
"לא איחוד הצלה, איחוד הצלם". אמבולנס מד"א
"לא איחוד הצלה, איחוד הצלם". אמבולנס מד"א צילום : דוברות מד"א
 

מדהים לראות כמה מלחמה משקעת בקרב המוניטין והיוקרה בין שני הארגונים. מי הגיע קודם לַאֶירוע, מי ייתן ראיון ראשון לַתקשורת - מי יספק את התמונות הקשות היישר מֶהזירה. במלחמה הזאת שני הצדדים אגב משתתפים באותה מידה וַלַאַחַרונה היא הִגיעה קצת רחוק מדי.


כונן בכיר במד"א, שרואיין במצלמה נסתרת לכתבה אמר: "איחוד הצלה הם בכלל 'איחוד הצלם', דואגים לצלם את האירועים ולא לתת קרדיט למד"א שמפנים לבית החולים".

 

 

אלי ביר, יו"ר איחוד הצלה, רצה להורות למתנדבים בארגונו לעזור בחדרי מיון בבתי חולים. "כשפניתי לבית חולים בירושלים והצעתי את המתנדבים שלי, אמרו לי בבית החולים שלא יוכלו לקבל אותם משום שמד"א תפסיק להביא חולים לבית החולים", אמר.


הוועדה שהייתה אמורה לפתור את הסאגה הזו מונתה על ידי משרד הבריאות, והסדירה בדוח שנחתם לפני כשנתיים וחצי את כל ההלכה הסדורה בנושא שיתוף הפעולה בין שני הגופים. אבל במשרד הבריאות מתקשים ליישם את מסקנות הדוח - ואולי פוגעים בחיי אדם.


מירי כהן ממשרד הבריאות הגיבה לדברים: "משרד הבריאות קבע מתווה שעל בסיסו פועלים הארגונים. בכל אירוע חירום מוקד 101 מאתר את הכוננים הקרובים ביותר ושולח אותם לאירוע. יש עדיין בעיות בשיטת ההפעלה אך זו הדרך על פיה צריכים הארגונים לפעול".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.