ג'ון קרי: "טורקיה תצטרך להציג ראיות לפשעיו של גולן"

 
עודכן 16:51 17/07/2016

מזכיר המדינה האמריקני אמר כי לא התקבלה פנייה רשמית מטורקיה להסגרתו של המנהיג הגולה, פטחולה גולן. על ניסיון ההפיכה אמר: "לא ייפגעו מאמצי ארה"ב וטורקיה להילחם בדאע"ש, לא היה לטורקיה מודיעין על ניסיון ההפיכה"

 
 
 
 
 
"נמשיך להילחם בדאע"ש יחד עם טורקיה". שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי
"נמשיך להילחם בדאע"ש יחד עם טורקיה". שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי צילום : רויטרס
 

שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, הגיב היום (ראשון) לסוף השבוע המתוח שעבר על אירופה. בעניין ניסיון ההפיכה הטורקית, אמר קרי כי שיתוף הפעולה האמריקני, במסגרתו מטוסים אמריקניים ממריאים מבסיס אינצ'ירליק לתקיפות במדינה, לא ייפגע למרות שהטורקים מנעו ממטוסי ארה"ב לצאת מהבסיס ביממה האחרונה.

 

"שוחחתי עם מקבילי הטורקי ביממה האחרונה", אמר קרי, "ההפיכה לא תשפיע על מאמצי ארה"ב וטורקיה במלחמה נגד דאע"ש. לא היה לאמריקה מודיעין על ניסיון ההפיכה".

 
פתחולה גולן, האיש המואשם ע"י הממשל הטורקי בתכנון ניסיון ההפיכה במדינה
פתחולה גולן, האיש המואשם ע"י הממשל הטורקי בתכנון ניסיון ההפיכה במדינה צילום : רויטרס
 

בתגובה לבקשותיו של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, להסגיר את מנהיג המדינה לשעבר פטחולה גולן, שגלה לארה"ב אמר קרי: "עד כה לא התקבלה בקשה רשמית מטורקיה להסגיר את גולן. כשתתקבל כזו, תצטרך טורקיה לספק תשתית ראייתית ומידע סביר יחד עם בקשת ההסגרה".

 

בפנטגון אישרו את דבריו של קרי לגבי הפעילות בבסיס שבאינצ'ירליק ואמרו כי הפעילות בבסיס חזרה להיות תקינה ומבוצע שימוש בחשמל פנימי, זאת לאחר שאתמול נותק החשמל בבסיס על ידי הרשויות בטורקיה. מוקדם יותר היום נעצר מפקד הבסיס ביחד עם עשרה חיילים נוספים חשד כי תמכו בניסיון ההפיכה.

 

כזכור, בסיום ניסיון ההפיכה אמר נשיא טורקיה ארדואן כי ידרוש מארה"ב להסגיר את גולן, שהוא לדעתו האחראי לניסיון ההפיכה. " אמרתי לאובמה, במקרה שבו אנחנו שותפים אסטרטגיים, אתם צריכים לעצור את הטרוריסט גולן ולהסגיר אותו או לגרש אותו. אנחנו נענים לכל דרישה של ארצות הברית בנוגע להסגרת טרוריסטים.

 

המנהיג הגולה פטחולה גולן הגיב מביתו שבפנסילבניה כי אינו קשור לניסיון ההפיכה. "אי אפשר להשיג דמוקרטיה באמצעות הפיכה צבאית ואסור שהעם הטורקי יסתכל על מעורבות של צבא כדבר חיובי", אמר גולה ממקום מושבו בפנסילבניה, "לדעתי ניסיון ההפיכה היה מבוים".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.