"היהודים כופרים ומותר לרצוח אותם": עדויות המחבלים מהפיגוע בשרונה

 
עודכן 19:59 13/07/2016

בלעדי לחדשות 10: פיגוע הירי בתל אביב מבעד לעיניהם של המחבלים שעשו אותו. כיצד הוציאו לפועל את הפיגוע הרצחני ומה היה המניע מאחוריו? "היהודים כובשים את ארצם של המוסלמים באזור בית המקדש וזאת סוריה רבתי"

 
 
 
 
 

חשיפה: המניעים של מבצעי הפיגוע במתחם שרונה. חודש לאחר פיגוע הירי, תמלולי חקירות המחבלים חושפים את המניעים של מבצעי הטבח בת"א, שבו נהרגו ארבעה בני אדם.

 

במהלך החקירות, המחבלים חשפו צעד אחד צעד את שיטת הפעולה וכיצד קנו בגדים יוקרתיים על מנת לשוות לעצמם מראה של אנשי עסקים. "בבוקר יצאנו מהבית, הלכנו להסתפר וסידרנו את עצמנו", סיפרו המחבלים.

 

בהמשך הסבירו כיצד התארגנו לקראת ביצוע הפיגוע: "יום לפני דיברנו עם נהג שמעביר עובדים לא חוקיים שאין להם אישורים ונסענו איתו עד שגב שלום. נכנסנו שם לדירה של מישהו, התקלחנו והחלפנו בגדים. יצאנו לאחר מכן לתחנה המרכזית בבאר שבע וראינו שיש שער שמגלה מתכות, אבל בגלל שלבשנו חליפות לא חשדו בנו ונכנסנו לקניון.

 

לכתבות נוספות בנושא

>> אישום: המחבלים משרונה תכננו לבצע את הפיגוע ברכבת

>> הריאיון עם האישה שאירחה בביתה את המחבל מ"שרונה"

>> ישב ב"מקס ברנר": "זה עניין של מזל שאני חי"

 

 
זירת הפיגוע בשרונה מרקט
זירת הפיגוע בשרונה מרקט צילום : ללא קרדיט
 

"הוחלט לא לפגוע במלצרית כי היא דוברת ערבית"

מבצע הטבח הסביר במהלך החקירה כי תחילה תכנן לבצע את הפיגוע ברכבת, כי לדבריו הוא ראה שהרכבת היא יעד טוב לפעולה. "ברגע שהיא מתחילה לנסוע אין בה שוטרים וקשה לאנשים לברוח ממנה", הסביר, "ראינו שאנחנו לא יכולים להכנס לתחנת הרכבת כי הייתה הרבה אבטחה ואז התחלנו ללכת בכביש לחפש מקום על מנת לבצע את הפעולה. ראינו בחור יהודי שאלתי אותו באנגלית איפה יש בתי קפה ומסעדות והוא הסביר לנו".

 

המחבל השני הסביר מדוע בחרו את בית הקפה שבו ביצעו את הפיגוע. "ראינו שיש בית קפה שמוכר גלידה ושתייה והחלטנו לשבת שם", סיפר, "נכנסו לבית קפה וישבנו שם על הכיסאות אחד מול השני, כל אחד שם את התיק שבתוכו הנשק ליד רגליו. לאחר מספר דקות ניגשה אלינו המלצרית ודיברה איתנו בעברית. אמרה לה שאנחנו מדברים ערבית והיא דיברה איתנו בערבית למרות שהיא יהודיה. לאחר מכן המלצרית נכנסה לבית קפה ואמרתי לחאלד שלא יפגע בה כי היא דיברה ערבית".

 

חמש דקות לאחר מכן הם פתחו את היקים והחלו לירות באנשים. "יריתי באדם שהיה בצד ימין שלי", הסביר אחד המחבלים, "הוא החזיק את נשימתו לא יודע איפה פגעתי בו. לעבר האישה יריתי בערך חמישה כדורים ואז הנשק נפל לי. הרמתי את הנשק וניסיתי לירות פעם נוספת, אך הנשק נתקע ולא ירה, אז זרקתי אותו על אדם שנפל בבית קפה וחאלד ירה ללא אבחנה".

 

לאחר שנתפס חאלד, מוחמד שהצליח לחמוק מהמאבחים שרצו לכיוונם, מתאר את הרגעים שבהם נכנס לבית הסמוך, בו נתפס. "במהלך הריצה נכנסתי לבניין וראיתי גבר ושלוש נשים בורחים ורצים לעבר מבנה. אני ברחתי איתם לבניין ואדם פתח את הדלת ונכנס לתוך ביתו. אני, הגבר ושלוש הנשים ישבנו על כסא מעץ בתוך הבית. הגבר יצא מהבית, חזר מהר, הצביע לעברי, השכיב אותי על הרצפה, שם אקדח על ראשי והנשים קראו למשטרה".

 

 
תיעוד המחבלים משרונה סמוך לקריה
תיעוד המחבלים משרונה סמוך לקריה צילום : 0404
 

שני המחבלים לא מכחישים את העובדה שהצהירו אמונים לדעא"ש ובמהלך כל החקירה הם מצהירים פעם אחר פעם שתמכו בארגון ואף ניסו לייצר איתו שיתוף פעולה. לאחר שהחוקר שאל על הסיבה לביצוע הפיגוע ענה כי הוא עשה זאת בתור נקמה על הכבוד של המוסלמים. "בשנת 2011 הערצתי את אוסמה בן לאדן וב-2013 התחלתי לתמוך בדעא"ש".

 

בהמשך נשאל האם הוא בעד רצח של יהודים וענה כי "כל אחד שהוא נגד האיסלאם אז הוא נגדי, וכל אחד שכבש את האדמה שלי אז גם הוא נגדי. בהתחלה אהבתי את הדמות של השיח אוסמא בן לדן ושל אבו מוסב אל זרקאווי. התחלתי לקרוא על האג'נדה שלהם בפייסבוק ובאינטרנט. כשבן לדן מת, התחלתי ללמוד את הנושא יותר לעומק. התחלתי לדעת מה זה דעא"ש. כשהייתי בירדן, חשבתי לנסוע לסוריה אחרי הלימודים בשביל לעזור להם לבנות טילים מונחים, אך הדבר לא יצא לפועל כי זה עניין לא פשוט".

 

לשאלת החוקרים מדוע ביצע את הפיגוע דווקא בת"א בתאריך הזה, ענה חאלד: "מניע דתי. אלוהים העדיף את היהודים על האחרים והיהודים האמינו בעגלים. הם כופרים ומותר לרצוח כופרים. המניע גם לאומני כי היהודים כובשים את ארצם של המוסלמים באזור בית המקדש וזאת סוריה רבתי. אני חושב שהאסלאם צריך לשלוט באזור סוריה רבתי ולשלוט בעולם באופן כללי ואני ביצעתי את תפקידי כלפי אלוהים והדת שלי. רציתי למות מות קדושים, שזאת המדרגה הכי גבוהה של המוות".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.