חצוצרה בהריון: כל המידע על היריון חוץ רחמי

 
עודכן 11:38 12/07/2016

מה זה הריון חוץ רחמי? במקרים נדירים יחסית הריון עלול להתפתח מחוץ לרחם. מדובר בתופעה שעלולה להיות מסוכנת ובכל המקרים תסתיים בהפסקת ההריון. מה כדאי לדעת ומה הם תמרורי האזהרה?

 
 
 
 
 
צילום : שאטרסטוק
 

הריון חוץ רחמי המכונה הריון אקטופי, הינו מצב בו העובר אינו משתרש במקומו הטבעי כלומר בתוך חלל הרחם, אלא במקום אחר מחוץ לחלל הרחם. המקום השכיח הינו בחצוצרה, אולם העובר יכול להשתרש גם בשחלה או בחלל הבטן. שכיחות ההריון החוץ רחמי הוא כ-1.5% מכלל ההריונות.

 

הריון מחוץ לרחם הוא מצב שאינו תקין, מכיוון שהעובר צומח במקום שאינו מותאם לכך ועלול לגרום לקרע של החצוצרה, שיכול להיות כרוך בדימום לחלל הבטן - מצב חירום שעלול לסכן את האישה. מכאן החשיבות לאתר הריון חוץ רחמי מהר ככל הניתן, לפני שמצב כזה מתרחש. במרבית המקרים הריון חוץ רחמי מתגלה עוד בטרם מצב זה מתרחש.

 

 
צילום : פוטוליה
 

מהם הגורמים להריון חוץ רחמי?

הריון מתחיל בביוץ, אותו רגע בו הביצית משתחררת מהשחלה אל חלל הבטן. הביצית נאספת על ידי החצוצרה. בחצוצרה מתרחשת ההפריה - מפגש הזרע והביצית, והעובר שנוצר ממשיך את דרכו מהחצוצרה לרחם וברחם משתרש.

הגורם העיקרי להיווצרות הריון חוץ רחמי הוא בעיה במעבר בחצוצרה, העובר לא מצליח להגיע לרחם ומשתרש במקום ברחם בחצוצרה עצמה. סיבות להפרעת המעבר בחצוצרה יכולות להיות: צלקות באזור כתוצאה ניתוחי בטן בעבר (לדוגמה כריתת תוספתן), דלקות באברי האגן בעבר, בעיה מבנית מולדת בחצוצרה ועוד.

 

מהם הסימנים להריון חוץ רחמי?

התסמינים ישלבו סימפטומים האופייניים להריון התחלתי. הסימן הראשון יהיה אי הופעת וסת כרמז על קיום הריון, יכולות להופיע תופעות הריון כמו בחילות, רגישות בשדיים, אם כי לעיתים בעוצמה פחותה יותר מאשר בהריון רגיל.

לעיתים אין תסמינים כלל והריון חוץ רחמי יתגלה רק בבדיקת אולטרסאונד שגרתית.

לעיתים נדירות האישה תופיע אצל רופא הנשים בשלב חריף, כאשר התרחש קרע של החצוצרה וישנו דימום חריף מהחצוצרה אל חלל הבטן. הסימנים אז יהיו חדים יותר ויכללו כאבי בטן פתאומיים ועזים, רגישות עזה בבטן תחתונה ותחושת עלפון.

 

 

כיצד מאבחנים הריון חוץ רחמי?

בדיקת ההורמון BHCG הינה הבדיקה לזיהוי הריון והיא חיובית מספר ימים לאחר ההפריה. בהריון תקין, רמת ה BHCG מכפילה עצמה כל 48 שעות, בהריון חוץ רחמי רמת ההורמון נמוכה משמעותית מהערכים הצפויים לשבוע ההריון, או שישנה עליה לא תקינה של ערכי ההריון (כלומר קצב עליה איטי יותר).

בבדיקת אולטרסאונד ניתן להתרשם האם קיים הריון בתוך הרחם או לא ולעיתים אף ניתן להדגים שק הריון בחצוצרה.

 

מה הטיפול בהריון חוץ רחמי?

הריון חוץ רחמי בכל מקרה לא יכול להתפתח להריון תקין ולכן בכל מקרה הטיפול יהיה הפסקת הריון.

במקרים דחופים בהם המטופלת מגיעה עם קרע של החצוצרה ודימום בבטן, מדובר במצב מסוכן המצריך טיפול מידי. הטיפול יהיה ניתוח דחוף לעצירת הדימום בדרך כלל על ידי כריתת החצוצרה המדממת בניתוח פתוח או בלפרוסוקפיה, כלומר ניתוח זעיר פולשני ללא פתיחת בטן באמצעות חורים קטנים בבטן ואופטיקה. הטכניקה תקבע בהתאם למצב ויציבות האישה.

 

במקרים שאינם דחופים, ללא קרע בחצוצרה, קיימות שלוש אפשרויות טיפוליות:

טיפול תרופתי - כאשר האישה יציבה, אינה כאובה ורמת הורמון ההיריון Bhcg נמוכה יחסית, ניתן לטפל באמצעות זריקת מטטרוקסט במסגרת אשפוז. הזריקה היא למעשה סוג של טיפול כימותרפי וגורמת לפירוק של תאים שגדלים מהר כגון תאים עובריים, לכן תפרק את ההיריון. בהמשך מבצעים מעקב אחר רמות ההורמון, כשירידה תעיד על נסיגת ההיריון.

 

טיפול כירורגי - בדרך כלל בגישה לפרוסקופית (ללא צורך בפתיחת בטן). בדרך כלל מבצעים כריתה של החצוצרה. מאפשר אשפוז קצר והחלמה מהירה.

 

טיפול שמרני - במידה והאישה ללא תסמינים והורמון ההיריון במגמת ירידה, כנראה שההיריון נספג לבד ואז פשוט עוקבים אחר רמת ההורמון עד איפוס ערכי ההורמון ללא צורך בהתערבות.

 

לסיכום, הריון חוץ רחמי יכול להתפתח אצל כל אישה ומכיוון שעלול להיות מסוכן, חשוב אבחון מוקדם על מנת להימנע מניתוח דחוף בגין דימום תוך בטני. לכן חשוב לגשת לרופא מטפל לבדיקה בתחילת ההיריון על מנת לוודא שההיריון תקין ושהוא נמצא בחלל הרחם. כמובן שכל אישה אשר חשה כאב בטן חריג בחריפותו, מומלץ שתפנה לרופא להיבדק על מנת לשלול בעיה זו או אחרת.

 

 

 
צילום : פוטוליה
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.