מבקר הקולנוע גידי אורשר הושעה מתפקידו בעקבות פוסט גזעני נגד בני עדות המזרח

 
עודכן 18:38 09/07/2016

מבקר הקולנוע של גלי צה"ל, גידי אורשר, פרסם פוסט גזעני כנגד בני עדות המזרח בו כתב בין היתר: "עזבו את המחשב וחזרו לכתיבה על קלף ולתקשורת בצעקות". שרת התרבות, מירי רגב, דרשה לפטר את אורשר מגלי צה"ל: "מבחינתי, הוא אפס בסולם מירי". מגל"צ נמסר בתגובה: "אורשר הושעה משידור עד לבירור". אורשר: "לא התכוונתי לבקר את כל המזרחים אלא קבוצה פרטנית שעושה שימוש ציני בכאבם"

 
 
 
 
 

גידי אורשר ידוע במשך שנים כאחד ממבקרי הקולנוע המובילים והמוערכים בארץ, מייסד סולם אורשר לדירוג סרטים, ממקימי האקדמיה לקולנוע ומבקר הבית של תחנת גלי צה"ל.

 

היום (שבת) פרסם אורשר פוסט מעורר מחלוקת כנגד בני עדות המזרח. "לכל הזווידות והכחלונים, הש"סניקים מחד והקשת המזרחית מאידך והיללנים המקצועיים מן המזרח: בפעם הבאה שיהיה לכם התקף לב, וותרו על הצנתור ושימו רגל של תרנגולת על הראש - תרופת הסבתא שלכם", כתב אורשר.

 

"בפעם הבאה שאתם רוצים לפרסם את הגיגיכם, עזבו את המחשב, את התוכנות והאפליקציות שפותחו בסטארטאפים מתקדמים בארץ וחזרו לכתיבה על קלף, לאיתות עם מדורות ולתקשורת בצעקות (את זה בעצם אתם עושים ממילא)", הוסיף מבקר הקולנוע.

 

 
הפוסט החריף של גידי אורשר
הפוסט החריף של גידי אורשר צילום : חדשות 10
 

שרת התרבות, מירי רגב, הגיבה לפוסט ודרשה לפטר את אורשר מגלי צה"ל: "מבחינתי, הוא פשוט אפס בסולם מירי.אני קוראת לליברמן להצטרף ולעשות את מה שבוגי פחד לעשות - לנער את גלי צה"ל מהיסוד, לעקור את הגזענות מהשורש ולעשות שם צדק תרבותי".

 

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג צייץ בטוויטר:‏ "סולם אורשר התפרק וקרס. הגיע הזמן לדיון ערכי ואיכותי על תרבות, חינוך, מסורות ואמונות, בלי גזענות, התנשאות, בורות וטפשות".

 

 

 
"לא התכוונתי לבקר את כל המזרחים". גידי אורשר
"לא התכוונתי לבקר את כל המזרחים". גידי אורשר צילום : פייסבוק
 

הפוסט מעורר המחלוקת מתפרסם יומיים לאחר פתיחת פסטיבל הקולנוע בירושלים בו קראו חלק מהצופים בטקס הפתיחה קריאות בוז במהלך נאומה של רגב, שדיברה בין היתר על מהפכת התרבות המזרחית ועל ועדת ביטון להטמעת תכני תרבות המזרח בתכנית הלימודים.

 

רגב הגיבה בפוסט משלה על קריאות הבוז וכתבה: "הקבוצה האליטיסטית הזו היא סוס טרויאני שטוף שנאה ובוז לישראל. דווקא בתקופה זו שמגיעים אמנים שאינם מחרימים את ישראל ואינם חוששים לבוא ולהביע תמיכה - אז נשמע קולם המכוער של האויבים מבית. מי ששרק בוז לא בז לי, הוא בז למדינתו ולאזרחיה, בז לתרבות המזרח, בז למאבק בטרור, ואני בזה לו".

 

מגלי צה״ל נמסר בתגובה: "אין מקום לביטויים בהם השתמש גידי אורשר ואנו מסתייגים מהן בכל תוקף, ואין זה משנה שהוא אינו עובד התחנה אלא מועסק כפרילאנס. מפקד התחנה שוחח הערב עם גידי והביע בפניו שאט נפש מהדברים וכי הוא מושעה משידור עד לבירור. המשך העסקתו של גידי תיבחן לאחר שיחת הבירור. כתחנת שידור ישראלית וציבורית, נמשיך לפעול ולתת ביטוי לכלל הציבור בישראל.


שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אומר כי מפקד גל״צ קיבל את ההחלטה הנכונה כשהחליט להשעות מיידית את גידי אורשר. ״אני סבור שלאור הדברים הבוטים והחד-משמעיים שלא ניתן לפרש אותם בשום צורה אחרת למעט השתלחות גסה בציבור שלם - ראוי שההשעיה הזמנית תהפך לקבועה ותשים סוף לסרט של אורשר בגל״צ״.

 

אורשר בתגובה: "לא התכוונתי לבקר את כל המזרחים אלא קבוצה פרטנית שעושה שימוש ציני בכאביהם".

 

רה"מ, בנימין נתניהו, כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הדברים החמורים שפורסמו בסוף השבוע האחרון על ידי מבקר הקולנוע של גלי צה"ל ובהם הכפשות בוטות ובזויות נגד בני עדות המזרח ראויים לכל גינוי. לאדם בעל דעות חשוכות וגזעניות מסוג זה אין שום מקום בשידור הציבורי בישראל. כנגד הקולות המנסים לזרוע פירוד בינינו, עלינו לפעול יחד לאחדות בעם ישראל".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.