שלוש ועדות חקירה קבעו כי מרבית ילדי תימן הנעדרים מתו, אך עדיין מוטל בהן ספק רב

 
עודכן 11:18 29/06/2016

עשורים רבים חלפו מאז החלה פרשת ילדי תימן הנעדרים, ומאז החלה חקרו אותה לא פחות משלוש ועדות שונות, שבאחת מהן נקבע כי הילדים הנעדרים מתו. עם זאת, נראה כי היה ניסיון להסתיר פרטים רבים שכן קטעי ארכיון רבים הושמדו תוך כדי הליך החקירה: "חברי הוועדה החליטו לא לערב את המשטרה בעניין" • הפרק השלישי בסדרת הכתבות "חטופים"

 
 
 
 
 

לאורך השנים חקרו שלוש ועדות חקירה שונות את פרשת ילדי תימן הנעדרים, אך כשצוללים למסקרנות הוועדות מתגלות עוד ועוד סתירות, תהיות ושאלות לא פתורות. החוקר הראשי בשתיים מהוועדות קבע כי הילדים מתו, אך ישנם כאלו שטוענים כי בוצע ניסיון להכשיל את הוועדות בכך שהשמידו מסמכים רבים שעסקו בנושא.

 

"תוך כדי חקירה אני רואה שאין לא דובים ולא יער, הילדים מתו", אומר עמי חובב שהיה החוקר הראשי בשתיים מתוך שלוש הוועדות שחקרו את הנושא. בוועדה הראשונה חקר חובב 342 תלונות ובשנייה נחקרו 505 תלונות, ולפי חקירתו נקבע כי רוב הילדים מתו וכמה עשרות מקרים אחרים נותרו לא פתורים. "הייתי יסודי כל כך שאני לא מאמין שהתחמקו מתחת ידיי איזשהם פרטים או איזשהו מוסד שאני לא הגעתי אליהם", הוא אומר.

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "חטופים"
פרק 1: 60 שנה אחרי, הפצע נפתח מחדש

פרק 2: אחות במחנה עולים העידה - "היינו לוקחים תינוקות בריאים וחוזרים בלי כלום"

 

 
שאלות לא פתורות (ארכיון)
שאלות לא פתורות (ארכיון) צילום : לע"מ
 

"לא הבאתי להם ילדים חטופים, הייתי אכזבה למועצה של התימנים", אומר חובב, שהואשם על ידי משפחות הנאשמים בכך שלא בדק את אמינות המסמכים שמצא, ושמו הפך לשם נרדף למי ששיתף פעולה עם הממסד בניסיון לטשטש את היעלמות הילדים.

 

ב-1996 הוקמה ועדת חקירה ממלכתית, שמסקנתה הסופית קבעה כי לא הייתה כל קנוניה לחטיפה מאורגנת של ילדים, וכי רוב הילדים מתו בבתי החולים. הוועדה התייחסה לכל מקרה לגופו אך בחלק מהמקרים התעלמה מהסתירות השונות, למשל על ילד בשם דוד שלפי תאריך הקבורה העברי שלו נקבר כחודש לפני שנפטר, וזאת למרות שהקבר שלו מעולם לא נמצא.

 

 

כיום מתנהלת מלחמה על הסרת החיסיון שקיים על המסמכים שמצא חובב, מסמכים שכוללים דוחות של הצוותים הרפואיים, על דוחות הנתיחה שלאחר המוות ועל מסמכי האימוץ. פרופסור בועז סנג'רו מהמרכז האקדמי למשפט ולעסקים אומר כי העובדה שמוטל איפול למשך 70 שנים על אותם מסמכים הוא לא מוצדק וזה מזכיר את תחומי המודיעין, הביטחון והמוסד.

 

סנג'רו מוסיף כי ועדת החקירה הממלכתית התעלמה מכך שתוך כדי הליכה החקירה הושמדו ארכיונים עם מסמכים שנוגעים לפרשה שבעצם ניסו להכשילה, ושהיא אפילו הוציאה מכתבים בבקשה שישמרו את אותם ארכיונים אך אלה הושמדו למרות הבקשה. חברי הוועדה החליטו לא לערב את המשטרה על בעניין, וכתבה "יש להצטער שלא שמרו למרות שהודענו וביקשנו לשמור".

 

 
"אין לא דובים ולא יער". עמי חובב
"אין לא דובים ולא יער". עמי חובב צילום : לע"מ
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.