מדריך: איך לבחור נעל טובה לילדים?

 
עודכן 11:27 22/06/2016

איך תדעו לבחור את הנעליים הנכונות עבור ילדכם? ריכזנו עבורכם את כל המלצות האורטופד שלנו

 
 
 
 
 
צילום : שאטרסטוק
 

מעור או חומרים סינטתיים, גבוהות או נמוכות, עם שרוכים או סקוצ'ים, עם לדים בסוליה או פרווה פנימית, סוליה נושמת או פתחי אוורור - הנעליים של היום מתוחכמות והמבחר עצום. איך תדעו לבחור את הנעליים הנכונות עבור ילדכם?

 

השלב של תחילת ההליכה אצל ילדים מעלה שאלות רבות אצל ההורים. הם חוששים שהילד לא מתחיל ללכת בזמן, הולך עקום או לא יציב. "כאשר תינוק מתחיל ללכת בפעם הראשונה, מומלץ לאפשר לו ללכת יחף. צורת הליכה כזו בריאה לכף הרגל ועוזרת לתינוק ללמוד ללכת בצורה נכונה", אומר ד"ר שמואל הינמן, אורטופד ילדים בבית החולים "מאיר" בכפר סבא.

 

עם תחילת ההליכה עולה גם השאלה של נעליים שיתאימו לפעוט. ישנן מספר נקודות חשובות בבחירת נעלי צעד ראשון. "על הסוליה להיות גמישה מספיק כדי להתאים את עצמה לכף הרגל של התינוק, ולאפשר טווח תנועה תקין במפרקים של מרכז כף הרגל. קופסית האצבעות צריכה להיות רחבה וגבוהה מספיק כדי להכיל בנוחות את האצבעות בלי ללחוץ עליהן משום כיוון. חשוב לבדוק את פנים הנעל ולראות שאין נקודות בולטות בסוליה או בעור הנעל היכולות לגרום ללחץ על הרגל באותה נקודה".

 

"צורת כף הרגל של התינוק ממשיכה להשתנות, והצורה הסופית נקבעת למעשה רק בגיל 5-7", אומר ד"ר הינמן, "לכן חשוב שהנעל לא תפעיל לחץ על כף הרגל ותאפשר התפתחות תקינה. הקשת האורכית של כף הרגל אינה מפותחת בתינוקות, ולכן חשוב שהסוליה תהיה רכה וגמישה ותוכל לאפשר לכף הרגל להמשיך ולהתפתח".

 

נקודה חשובה נוספת היא גודל הנעל. נעל קטנה מדי תגרום ללחץ על האצבעות ועל כף הרגל, אך נעל גדולה מדי יכולה ליפול מהרגל או לגרום לגירוי של העור ברגל עקב שפשופים. "היות וילדים גדלים מהר מאוד בגיל זה", מסביר ד"ר הינמן, "יש לבדוק אחת לכמה שבועות את ההתאמה בין הנעל לרגל ולהחליף את המידה בהתאם לצורך".

 

 

 
צילום : שאטרסטוק
 

סוליה קשה או רכה?
"נעלי צעד ראשון לתינוקות צריכות להיות בעלות סוליה רכה וגמישה, כך שהתחושה תהיה דומה במידה רבה לתחושה של כף רגל יחפה", מסביר ד"ר הינמן. "סוליה רכה מאפשרת לנעל להתאים את עצמה לצורה המשתנה של כף הרגל".
"לסוליה רכה יש יתרונות של אחיזה טובה יותר בקרקע משתנה, של הפעלה מרובה יותר של השרירים הקטנים בכף הרגל, ושל תחושה טובה יותר של הרצפה עבור הילד. לסוליה קשה יש יתרונות של מניעת פציעות מקוצים ,זכוכיות וכו'. ייתכן שיש להם גם תפקיד בתיקון נטייה של העקב פנימה או החוצה, אך זה לא ודאי. רוב הסוליות בימינו הן פשרה מתקבלת על הדעת בין שתי התכונות" .


מגפי גומי, כן או לא?
"במגפי גומי הסוליה בדרך כלל עבה ואוחזת טוב, אבל כבדה יחסית ובדרך כלל המגף אינה "נושמת". בארץ כמו שלנו משתמשים בהם בחורף לזמן קצר כך שזה לא באמת משנה".


נעלי פקקים, כן או לא?
"נעלי פקקים הן בדרך כלל נעליים מאוד צרות. יש להן יתרון של אחיזה מעולה, אבל זה עובד רק על דשא או משטח דומה. מחוץ למגרש הפקקים גורמים לנקודות לוחצות בכף הרגל ולחוסר יציבות כי הן נוגעות ברצפה רק בקצות הפקקים ולא בכל שטח הסוליה. מומלץ להשתמש בהן לאימוני כדורגל במגרש מתאים ולהוריד מיד בסוף האימון. כך גם לגבי נעלי בלט - הן צרות מאוד ולוחצות באזור האצבעות. לא מומלץ ללכת איתן מעבר לאימון עצמו".
עקבים לבנות, כן או לא?


"לגבי עקבים - עקב קטן הוא סביר, ויש מצבים שיש בו אפילו תועלת, כמו הורדת עומס מגיד אכילס שיכול לפעמים לכאוב אצל ילדים. כאשר העקב הוא גבוה מדי, מה שקורה זה 'שבירה' של כף הרגל במפרקים בין כף הרגל לאצבעות ואז האצבעות מתוחות כלפי מעלה. זה גורם למתח בתחתית של כף הרגל וגם במפרקים עצמם ובטווח הארוך יכול לגרום לבעיות".


לנסות לחסוך ולקנות מידה אחת מעל?
"הליכה עם נעל במידה גדולה מדי יכולה לגרום לשפשופים וליבלות בעור בזמן התנועה. בדרך כלל בזמן צעידה הילד מרים את כף הרגל, כך שיש מרווח קטן בין קצות האצבעות לרצפה (כ-2 ס"מ). אם הנעל ממשיכה יחסית הרבה מעבר לקצות האצבעות הוא יצטרך להרים את הרגל גבוה יותר, או שהנעל תיגרר על הרצפה. זה גורם להתעייפות מהירה יותר ולמעידות, כאשר הילד לא מרים מספיק את הרגל".

 

נעליים גבוהות או נמוכות?
"נעל גבוהה אוחזת גם את מפרק הקרסול. מצד אחד, זה נותן תמיכה לקרסול ומצד שני מונע תנועה שלו, בעיקר תנועה לצדדים. האם זה יתרון או חיסרון? לא ממש ברור. אני בעד נעליים נמוכות ושימוש בנעליים גבוהות רק בסוגי ספורט שיש בהם נטייה גבוהה לנקעים של הקרסול - כדורסל, סקי וכו'".


לסיכום - חשוב מאוד להקפיד על נעל במידה מתאימה. חשוב שהנעל תהיה נעל נושמת כי כפות הרגליים מזיעות מאוד ובילדים אף יותר מאשר במבוגרים. אם הזיעה מצטברת בתוך הנעל זה גורם לתחושת רטיבות ואי נוחות אצל הילד וגם להרס מוגבר של העור או הפלסטיק בצד הפנימי של הנעל. זה יכול גם לגרום לפטריות ועובש בתוך הנעל. אם בכל זאת משתמשים בנעליים לא נושמות, כמו מגפי גומי, מומלץ להשתמש בגרביים סופגות ולהחליף גרביים לעיתים קרובות מאוד.

 

 

מה חשוב לדעת לפני קניית נעליים?

 

  • הגיעו בשעה נוחה לכם ולפעוט
  • מומלץ להגיע לחנות הנעליים בשעות אחר הצהריים מאחר וכף הרגל של הפעוט מתרחבת במהלך היום וזהו זמן טוב לנסות את הנעליים. כמו כן, בשעות אלה לרוב הפעוט רגוע ושליו וזהו זמן משחק עבורו.
  • נעליים גמישות, רכות וגבוהות
  • הנעליים צריכות להיות מספיק גמישות כדי שכף הרגל של התינוק תוכל להתאים לתוכן בקלות. על הנעליים להיות קלות בצורה כזו שלא תכביד על הפעוט בעת ההליכה איתן. רכות - מומלץ לרכוש נעליים שעשויות מחומרים רכים ולהעדיף נעליים שמציעות שילוב של חומר סופג זעזועים כמו ספוג, עור וגומי. כדאי לחפש נעליים שעשויות מחומרים אלסטיים כמו לטקס שמסייעים להתאים את הנעל לכף הרגל. מומלץ לבחור נעליים גבוהות. נעליים נמוכות אולי נראות יותר שיקיות אבל לפעם הראשונה מומלץ לרכוש דווקא נעליים גבוהות שמעניקות תמיכה מספקת לקרסול. נעליים כאלה מגינות מפני סיבוב הקרסול ושומרות על יציבות הפעוט. אם אנו בקיץ ואתם רוכשים סנדלים תוודאו כי הם גבוהים ומספקים תמיכה לקרסול ולעקב.
  • חרטום קשיח
  • חלקה הקדמי של הנעל משמש כבולם זעזועים ושומר על הבהונות של הפעוט מפני חבטות. תינוקות רבים חוזרים לזחול גם לאחר שהחלו ללכת, גם במקרה זה הנעליים שומרות על הבהונות.
  • צעד ראשון או שני
  • אין הבדל למעשה בין נעלי צעד ראשון ושני. רוב הילדים מתחילים ללכת בערך בגיל שנה והנעליים לגילאים אלה נקראות נעלי צעד ראשון. נעלי צעד שני מותאמות לילדים גדולים קצת יותר, גיל שנה וחצי עד שנתיים לערך. מלבד הגודל אין הבדל משמעותי, אך בדרך כלל הסוליה של נעלי צעד ראשון היא רכה מאוד ומותאמת יותר להליכה בתוך הבית, בעוד שנעלי צעד שני אמורות להיות מותאמות גם להליכה בחוץ על משטחים פחות ישרים. גם בנעליים אלו הסוליה עדיין רכה וגמישה (יחסית לנעליים של ילדים גדולים). בעיקרון יותר חשובה ההתאמה של גודל הנעל לילד מאשר הכותרת "צעד ראשון" או "צעד שני" ולכן ילד שמבחינת גודל כף הרגל מתאים לכך, יכול לנעול נעלי צעד שני מיד בתחילת ההליכה. כדי לדעת אם מדובר במידה הנכונה יש ללחוץ בעדינות על קצה הנעל בזמן שהפעוט עומד ולוודא שאין לחץ על הבהונות.
  • היו קלילים
  • ילדים רבים נוטים להציג את הסצנות הטובות ביותר דווקא בחנות נעליים, מאחר והם חוששים לאבד את החופש הקיים בהליכה ברגליים יחפות. אין טעם לכפות על הפעוט לעשות משהו שאינו רוצה, יש לאפשר לו להתרגל לנעליים בהדרגה בבית עד שיבין שהשד לא כזה נורא.

 

 

 
צילום : אימבג`בנק / Getty Images, סטודיו נענע10
 

ארבעה מיתוסים שד"ר הינמן מנפץ:

סנדל צעד ראשון חייב להיות סגור מקדימה - לא נכון!

הפרט החשוב ביותר הוא התמיכה בעקב. חשוב שהנעל או הסנדל יהיו סגורים בחלק האחורי. בסנדל, האצבעות יגיעו עד לתפר הקדמי ובכך ניתנת הגנה לאצבעות הילד. לבחירת ההורה אם הוא מעוניין בנעל פתוחה או סגורה.

 

נעל צעד ראשון חייבת להיות גבוהה בחלק האחורי - לא נכון!

הפרט החשוב ביותר בתמיכת הנעל לרגל הוא החלק האחורי באזור העקב.

 

נעל מעור איכותית יותר טובה מנעל סינטטית - לא נכון!

ישנם היום חומרים סינטטיים איכותיים יותר מעור, רכים יותר, נושמים יותר ועמידים יותר. מרבית הדגמים של מותגי הספורט המובילים עשויים מחומרים סינטטיים.

 

כדאי לקנות רק נעל "אורתופדית"? - לא נכון!

נעל "אורתופדית" או כל מוצר "אורתופדי" אחר היא רק סיסמת מכירות. לעיתים כאשר יש עיוותים גדולים של כף הרגל מייצרים נעל בהתאמה אישית בפיקוח של אורתופד, אך לא מדובר בנעליים בייצור סדרתי.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.