פרסום ראשון: ההסכם בין הרצוג ואבו מאזן - השטחים יועברו במלואם לשליטת הרשות

 
עודכן 19:42 19/06/2016

הכותל יישלט בידי ישראל, הפליטים יפוצו, ישראל תיסוג ממזרח העיר ירושלים והטרור יסוכל באמצעות מנגנונים המשולבים לישראל, ירדן ופלסטין – כך תכננו הרצוג ואבו מאזן לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, במסמך הבנות שניסחו השניים טרם מערכת הבחירות האחרונה

 
 
 
 
 

לפי נייר הבנות שנחשף היום (ראשון) בחדשות 10, יו"ר סיעת "המחנה הציוני", יצחק הרצוג, הסכים להחזיר את שטחי יהודה ושומרון ומזרח ירושלים לשליטת הרשות הפלסטינית, ובנוסף להחזיר פליטים לשטחי מדינת ישראל לפי הסכמה הדדית.

 

במהלך תקופת הבחירות, רוב ההערכות הצביעו על הרצוג כראש הממשלה הבא של מדינת ישראל. במסגרת מו"מ חשאי בין אפרים סנה, מצדו של הרצוג, ובין בכיר פלסטיני מצדו של אבו מאזן, הוסכם כי יוזמת השלום הערבית תהיה בסיס למציאות האזורית החדשה במזרח התיכון.

 

 
הכין את הקרקע ליום בו יהיה ראש ממשלה. יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג
הכין את הקרקע ליום בו יהיה ראש ממשלה. יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג צילום : חדשות 10
 

בסוגיית הגבולות הסכים הרצוג להעברת השליטה על 100% מהשטח שנכבש ביוני 1967, מתוכם 4% במסגרת חילופי שטחים. בשאלת ירושלים הסכים יו"ר העבודה כי ישראל תיסוג משכונות מזרח העיר, וירושלים המזרחית תהיה בירת המדינה הפלסטינית, כשעירייה אחת תחלוש על הטיפול המוניציפלי בשתי הבירות. בהר הבית, לפי התכנית, היה אמור לפעול כוח רב לאומי אך עם ריבונות ישראלית באזור הכותל המערבי.

 

מבחינת הפליטים, פתרון המחלוקת על בסיס יוזמת השלום הערבית מושתתת על החלטה 194 של האו"ם - לפיה יינתן פיצוי כספי לרוב הפליטים וחזרה סמלית על בסיס החלטה משותפת.

 

בנושא הביטחון, הסכימו הצדדים על נוכחות ישראליות סמלית בבקעת הירדן כולל שתי נקודות שריון, והטרור יסוכל באמצעות מנגנונים המשולבים לישראל, ירדן ופלסטין.

 

מלשכתו של יצחק הרצוג מוסרים בתגובה: "במגעים עם יו"ר הרשות הפלסטינית במהלך 2014 עשיתי מאמצים שמטרתם להגיע להבנות שימנעו מראש את גל הטרור שצפיתי את הגעתו בדיוק כמו המאמץ שאני עושה כעת כדי שנטישת היוזמה לוועידה אזורית מטעם ממשלת הימין הקיצוני לא תביא עלינו את המלחמה הבאה. אחרי סבבי המלחמות והלוויות כמעט מדי שנה בעשור האחרון איני מוכן יותר להקשיב למנטרה שלפיה ניתן להכריע כל איום רק בכוח צבאי".


הרצוג מוסיף: "רוב הסדרי השלום הגיעו אחרי סבב של הקזת דם קשה בין העמים שנלחמו אחד בשני. הימין תמיד מציע לנו מלחמה ואחרי זה רץ לחתום על הסכמי שלום, אנחנו פשוט מציעים להפוך את הסדר ולמנוע ממאות אבות ואמהות ביקורים בחלקות הצבאיות. כדאי גם לימין לשקול זאת".

 

השר אלקין בתגובה לחשיפה: "תהום מפרידה בינינו לבינם ואין להם מקום בממשלה בראשות הליכוד״.

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.