כיצד הפך יורו 2016 לאירוע הספורט הכי אלים באירופה?

 
עודכן 10:48 13/06/2016

משחקי אליפות אירופה 2016 נפתחו במארסיי, אבל פרט לכדורגל בלטו גם התקריות האלימות בין אוהדי אנגליה ורוסיה. בר שם אור ואוריאל דסקל הגיעו לאולפן "בוקר אור" לספר על כך

 
 
 
 
 

על הכדורגל בימי הפתיחה של יורו 2016, אליפות אירופה בכדורגל, מאפילה עד עכשיו האלימות בין אוהדי אנגליה ורוסיה במארסיי - שהביאה לפציעתם האנושה של כמה מהם. בר שם אור ועורך מדור "עסקי ספורט" בעיתון "כלכליסט" אוריאל דסקל, הגיעו לאולפן "בוקר אור" כדי לדבר על הנושא.

 

>> לכתבות נוספות על יורו 2016

אופ"א פתחה בחקירה נגד רוסיה | אוהד אנגלי נפצע אנושות

 

המרכז של האלימות היא האוהדים הרוסים והאנגלים, כשאופ"א האשימה דווקא את הרוסים שהתחילו. נראה כאילו האוהדים משני המחנות הגיעו למקום בעיקר כדי לתת מכות. היה חשש מהאוהדים הרוסים - מדינה שלא נהנית מיחסי ציבור טובים בשנים האחרונות - שכאשר יגיעו לצרפת יעשו שם בלגן. חלק מהאוהדים הגיעו מצוידים באגרופנים, אלות ואמצעי לחימה אחרים, מה שמשום מה עבר מתחת לרדאר של המארגנים.

 

90 אלף המאבטחים ביורו היו אמורים לטפל בבעיות של טרור, אבל נאלצים בינתיים להתמודד עם חוליגניזם מסוג אחר, ישן ומוכר יותר.

 

 
קטטה בין אוהדי אנגליה ורוסיה במארסיי ביורו 2016
קטטה בין אוהדי אנגליה ורוסיה במארסיי ביורו 2016 צילום : רויטרס
 

מה הפיתרון? באופ"א חושבים לעשות חרם על אלכוהול באזור המגרשים, דבר חסר תקדים - מי שמע על טורניר כדורגל ללא אלכוהול? באנגליה מצאו פתרון כשאי אפשר להכניס כוסות מזכוכית, אבל מה יעשו כאשר קרלסברג, חברת הבירה הגדולה בעולם, היא נותנת החסות העיקרית לטורניר? ולמה לדבר על אלכוהול, במקום להאשים את האנשים באחריות ישירה למעשיהם?

 

דסקל טוען כי האלימות הגדולה היא מיעוט שבמיעוט. "אוהדים של וויילס מעודדים זוג של מתחתן, אוהדים אירים מעודדים את נהג משאית הזבל, אוהד פולני ואוהד צפון-אירי מחזיקים ידיים לאחר שהותקפו בידי צרפתים מקומיים", הוא מספר, "99% מהאוהדים הגיעו ליורו כדי לכייף. מה שראינו מתרחש באזורים מסוימים מאוד בתוך העיר - במארסיי למשל בנמל הישן. שנית, כנראה שהיו הרבה פשלות מודיעיניות, ארגוניות, הכניסו אקדח של פצצות תאורה לתוך המשחק בין רוסיה לאנגליה. זה קומץ, שאגב, שם בפרופורציה גם את האלימות הגדולה בכדורגל הישראלי".

 

הוא מוסיף כי אוהדים רוסים פשוט מתאמנים בקרבות רחוב ובהכאת אוהדים אחרים, ואם צריך לדאוג ממשהו - זה מאירוח מונדיאל 2018 על ידי האוהדים באותה מדינה.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.