יעל מזרחי בטור מיוחד - "אני אישה חרדית וגאה בזה"

 
עודכן 16:16 02/06/2016

טור מיוחד של יעל מזרחי שהופיעה בפרק הראשון של "החרדיות" - מה דעתה על הגישה הפמיניסטית ולמה כולם נכנסים לה לרחם?

 
 
 
 
 

כשצוות התכנית פנו אליי בבקשה שאתראיין לסדרה "החרדיות" קצת היססתי. יש לנו יחסי אהבה שנאה עם התקשורת החילונית, אבל אחרי מחשבה שנייה (ושתי כוסות לימונדה גרוסה) הסכמתי.
הדרך היחידה להכיר אותנו, זה לגעת. ללמוד אותנו, זה להיכנס אלינו הביתה, לסלון, למטבח ולדבר פייס טו פייס. כך חשבתי והכנסתי אותם למטבח. לממלכה הבלתי מעורערת שלי! (תקפצו לי). יכולתי להראות לכם צדדים נוספים שלי (למשל תולה כביסה), להתראיין בסלון רגל על רגל או במשרד מהודר ,אבל בחרתי במטבח.
לעשות לכם "דווקא".

כי חאאאלס נמאס מהסטריאוטיפ המעייף שאישה (חרדית) ומטבח זו מילה גסה, מכך שסירים על האש והררי גרביים אובדים זה חוסר פמיניזם, הצוות היה על סף התקף לב מהקצב הרצחני שלי, בישולים, אפיה, הכנת הבית לחג (בהמשך, לבקשת הצופים, מתכון הבקלאווה שהכנתי).

כי מי אמר שלגדל 11 ילדים זה קל?

הרי ברור שמדובר בהרבה עבודה ואנרגיות ומשאבים ומחיקת כל הצרכים הבסיסיים שלך (קפה, שינה, ומי זוכר מה זו אמבטיה?) ונכון, אחד עשר ילדים זה גם מטרד כלכלי, אבל זה המטרד שלי, לא שלכם.

והכל זה בחירה שלי. אף אחד לא הצמיד לי רובה לרקה והכניס אותי למטבח. התא המשפחתי ובראשו אני כעקרת הבית (יש לי עוד כמה כובעים אבל הוא האהוב עלי מכולם!), בעלי (סליחה בנות,"בן זוגי") וילדינו עומדים בעיני לפני הכול. בטח לפני קריירה, לפני מיצוי, מימוש אישי, הגשמה והעצמה וכל המילים היפות של אלון גל.

 

 


צפיתם בי בפרק הראשון ובטח הלב שלכם יצא אלי, ראיתי את המבטים המרחמים שלכם- נעמה ילדתי בת ה-10 המתוקה ואני במטבח ותשעה בנים ובעל יושבים אוכלים ושרים להנאתם בסוכה או לחילופין -ישנים. (לאחר לילה של לימוד).

תנו לי לשאול, נראינו לכם עצובות או מבואסות? ממש לא.
אכלתי לבדי ולהנאתי ממרק הדלעת הבלעדי שלי (קרם קוקוס .זה הסוד) מהסיבה הפשוטה, שלא היה לי מקום בסוכה, אני מגדלת 11 ילדים מאושרים בדירת שלושה חדרים עם סוכה ממש פיצית. מבחינה הלכתית אישה לא מחויבת בהרבה מצוות כמו למשל הנחת תפילין ולשבת בסוכה (תגידו תודה, סתומות) ולכן ישבתי בכיף שלי במטבח.

אין לי בעיה גם שאין לי מקום בקדמת האוטובוס. אני ממש לא מתעצבנת, אני מכבדת את הבקשה הזאת בקווי מהדרין בדיוק כמו שיבוא חילוני ויבקש ממני לסגור את החלון, להתחלף בכסא עם חברה שלו או להפסיק לעשן, או להכניס את התפוז בחזרה לתיק. לא מזיז לי. אני אעשה את זה בכיף, אולי אפילו אציע לו מסטיק. תמיד יש עלי.

כל הפמיניסטיות שמזדעזעות לראות אותי במושב האחורי, לבד במטבח, או מאחורי הפרגוד- תודה יקירותיי, נגעתן לליבי אבל איפה לעזאזל הייתן כשחמסו ממני את קצבת הילדים? את דמי הלידה? כשכל הזמן נדחפים לי לרחם ומבקשים ממני להפסיק להתרבות? איפה אתן לוחמות יקרות כשקצצו לי מהצהרונים ? כשגזלו מילדיי קייטנות בשל אי לימודי הליבה (כי איך הם ידעו להצטרף לאלטון ג'ון אם הם לא ילמדו אנגלית?)
הא?

אני לא מכירה ומן הסתם לא אכיר לעולם את הגב' שרה נתניהו, אבל אם אחווה נשית בראש מעייניכן, אז איפה אתן, נשים לוחמות, כששופכים את דמה של אשת ראש הממשלה על פקקטע נרות, פרחים וגלידת פיסטוק?

ובכלל, ביום שהשרה לשוויון מגדרי פיטרה אותי בנוסף לחמש נשים (על רקע של משרת אמון כמובן) - אני איבדתי בכן את האמון.

רוצות נשים פמיניסטיות אמיתיות? קבלו:

פמיניזם הוא לא בא לידי ביטוי במונחים או בסיסמאות ,לא בתארים ולא בשינויים מטרחנים של חמש שמות משפחה, לא בחופשת לידה לגבר או במלחמות סרק כדי להצדיק שוויון מגדרי.

תנוחו אחיות.

אני אישה חרדית וגאה בזה. האישה החרדית היא תת גוונים וזרמים. תאמינו לי יש בינינו לבין החילונים, יותר משותף ממה שכולם רוצים להודות.

כולנו נשואות לגברים שיתקרחו לנו בטרם עת, יגדלו כרס וירבצו על הספה. הגבר החרדי אולי לא מצטלם טוב, כי הוא לבוש שחורים ולצידו אישה הכורעת ללדת, אבל ידעתם שגבר חרדי מחויב הלכתית לשמח את אשתו בשנה הראשונה לנשואיהם? מחויב בתכשיט ובמתנה בכל מועד וחג? שאישה חרדית יוצאת לנופש לשבוע לבית החלמה אחרי כמעט כל לידה? וכמובן שהבעל נשאר לטפל בילדים ובכלל ותשאלו את בעלי מה עשיתי לו כשהוא התבלבל בסופר בין קפה גייקובס לעלית (רק מגורען!). לא הכל זה פסקול מפחיד של חוקרת חרדים ששולחת אותי לאשפוז פסיכיאטרי.

 

אני יודעת שלא כולן בחרו כמוני. וזה בסדר. יש נשות קריירה ופורצות דרך כמו שתראו בהמשך התכנית.

אנחנו לא חד גוניים, יש את הזרם החסידי השמרני שדי לו בשלוש פגישות עד לחתונה. יש את המיינסטרים הכללי של פגישות בבית מלון (בלובי) בבירורים על שני הצדדים מאז גן שושנה, הסיכוי שבחור ישיבה יתאהב בבת דוד שלו או שילדה חרדית בת 15 תתחתן בניגוד להוריה זה רק בתסריטים של יהונתן אינדורסקי (המוכשר).
ובוא נודה על האמת בינתיים טפו טפו, זה עובד. נבנים בתים מאושרים והם מלאים בילדים מאושרים.

 

בלי להעליב אתכם החילונים, אבל בינינו, לא ראינו שפיילוט של מגורים משותפים של חמש שנים לפני החתונה היה בהכרח מתכון לנישואים ארוכי טווח.
תניחו לנו, טוב לנו בדרכינו, זה עובד כבר אלפיים שנה, יש לנו תורה אחת שלא תהא מוחלפת לעולם. חוקי התורה ומצוותיה הם סם החיים שלנו וכעין "הוראות הפעלה" לחיים טובים טהורים ומאושרים.
אני מכבדת כל זרם וזרם על מנהגיו המוזרים ועל דעותיו. ואם הנשים שראיתם מאושרות, מה איכפת לכם?
כל כך הפריע לכם שהבנים ובעלי ישבו בסוכה ושרו ואני הודרתי למטבח?

 

אדיוטים, תעצרו רגע להקשיב,

 

הם שרים לי.

 

 
יעל מזרחי - החרדיות - פרק 1
יעל מזרחי - החרדיות - פרק 1 צילום : צלמת: סיגל בלייר גת
 

סדרת דוקו חדשה של אמנון לוי שחושפת את עולמה ומעמדה של האישה בחברה החרדית.
קוראים להן בנות מלך, אבל הן מחזיקות את החברה החרדית על הכתפיים.
לראשונה, נשים חרדיות מכל הגוונים מספרות בגילוי לב איך מתנהל מאחורי הקלעים של אותה חברה.
הן חושפות מיהי באמת האישה החרדית, הקשיים איתן היא מתמודדת, מהן רצונותיה, דעותיה, מה האישה החרדית חושבות על הדרת נשים, על חילונים, ועל התפקיד המיועד לה בעולם.

אותן נשים חרדיות שהסכימו להיחשף ולשוחח עם אמנון לוי מתועדות בתחנות החשובות בחייהן: הכנות לחתונה, בחירת פאה, הדרכת כלה, גידול ילדים, פרנסה ועוד.

 

לחצו כאן לטור מיוחד של אמנון לוי

 

צפו בכל התחקירים של "פנים אמיתיות"

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.