מדוע פוליטיקאים משקרים, ולמה הציבור מקבל את זה?

 
עודכן 21:23 28/05/2016

על רקע התפטרות השר אבי גבאי מהממשלה בטענה כי מאס בשקרים, בקומבינות ובמניפולציות, יצאנו לבדוק מדוע נבחרי הציבור שלנו ובעולם משקרים ללא סוף. פרופ' דן אריאלי, מומחה לפסיכולוגיה ולכלכלה התנהגותית, מסביר כי גם לציבור יש חלק בתופעה: "אנשים הם אידיאולוגים, הם מעריכים את המטרה ומוכנים להקריב את האמת בדרך אליה - והנבחרים מבינים את זה"

 
 
 
 
 

אתמול (שישי) התפטר מתפקידו השר להגנת הסביבה אבי גבאי, אחרי שמאס בהתנהלות הפוליטית של הממשלה בשבועות האחרונים. גבאי מאס בשקרים, בקומבינות, במניפולציות, התנהלות שמרבית האזרחים לא מרוצים ממנה, אבל מקבלים אותה כסוג של כוח עליון. ודאי בפוליטיקה.

 

בבית הנבחרים שלנו משקרים, הרבה, כמעט כל הזמן, ולכולם, אך לא בטוח עד כמה זה מפתיע באמת, כי אם נהיה כנים לרגע - רובנו קצת כאלה. פרופסור דן אריאלי, מומחה לפסיכולוגיה ולכלכלה התנהגותית, מבין שקרנים כנראה טוב יותר מרוב האנשים בעולם. אינספור מחקרים הוא עשה כדי לנסות ולהבין עד כמה אנשים משקרים ולמה בעצם הם עושים זאת.

 

המחקרים מעלים כי רובנו משקרים אם רק ניתנת לנו ההזדמנות להרוויח משהו, אבל האם יש משהו שגורם דווקא לפוליטיקאים לשקר יותר? או שהשקרנים הטובים ביותר הם אלו שהופכים לפוליטיקאים?

 

 
מאס בשקרים. השר לשעבר גבאי
מאס בשקרים. השר לשעבר גבאי צילום : חדשות 10
 

גילינו שיש קטגוריה לשקרים שאנו קוראים להם 'שקרים אלטרואיסטים', שאנו לא עושים את זה בשבילנו אלא בשביל אחרים", מסביר פרופ' אריאלי, "אותו דבר קורא לפוליטיקאים, הם מאוד בקלות יכולים לשכנע את עצמם שהשקרים שהם מספרים לנו הם בעצם לטובתנו".

 

חבר הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) מודה כי פוליטיקאים נוהגים לשקר, ומסביר כי לעיתים זו הדרך היחידה עבורם להעביר את מסריהם לציבור. "זה חלק מהכלים (השקרים), זה נורא", טוען חבר הכנסת.

 

"התקשורת היא חלק מזה. אם אני אבוא לתקשורת ואציע לדבר על סוגיה שכואבת לי והיא לא ממש 'סקסית', הסיכוי שאגיע לאיזושהי מהדורה או ידיעה בעיתון היא אפסית", ממשיך רוזנטל, "מהצד השני אם אני אכתוב הצעת חוק שאני לא מתכוון להגיש אותה, אבל היא מאוד פרובוקטיבית, אני מיד יהיה שם".

 

 
"התקשורת היא חלק מזה". פרופ' דן אריאלי
"התקשורת היא חלק מזה". פרופ' דן אריאלי צילום : חדשות 10
 

פרופ' אריאלי מסביר כי הציבור מקבל את השקרים מכיוון שהוא מבין שמדובר באמצעי למטרה, אותה הוא רוצה להשיג דרך הפוליטיקאי או המפלגה בהם בחר. "אנחנו מבינים שפוליטיקה זה משחק מלוכלך ואנחנו רוצים שיהיו מטרות שיושגו", הוא טוען.

 

"כלומר אנשים הם אידיאולוגים, הם מעריכים את המטרה ומוכנים להקריב את האמת בדרך אליה - והנבחרים מבינים את זה", מוסיף פרופ' אריאלי, "הם יודעים שהאנשים שבוחרים בהם לא באמת אכפת להם אם הם משקרים, מה שאכפת להם זה להגשים את המטרות שלהם ולכן הם משקרים".

 

אז האם הטלטלה שעברה הפוליטיקה הישראלית בשבועות האחרונים תהפוך כבר בשבוע הבא לזיכרון עמום? נראה שכן. כך או כך, אחד המרוויחים הגדולים מהמהלך הוא חבר הכנסת הטרי יהודה גליק, שתפס את מקומו של שר הביטחון המפוטר. איש שנוי במחלוקת גליק, אבל לפחות נתפס כאחד שפיו וליבו שווים. השאלה היחידה, כמה זמן זה יחזיק.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.