"אפס בתכנון": ההזנחה של מרכזי הערים

 
עודכן 21:59 25/05/2016

כשאנחנו נוסעים לחו"ל אנחנו מבלים במרכזי הערים, אבל בישראל מרכזי הערים נזנחו. "ישראל הפכה ליער של פרברים שמאחסן אנשים בשביל שלא יגידו שאין להם דירה". פרק 4 בסדרת הכתבות

 
 
 
 
 

אחת מתוצאות המחאה הציבורית נגד המחסור בדירות למשפחות צעירות הייתה הקמתה של העיר חריש. בדיקה קצרה מגלה שחריש תסבול מאותן בעיות שסובלות ערים ותיקות בישראל. פרק רביעי בסדרת הכתבות "אפס בתכנון".

 

מיליארד שקלים החליטה המדינה להשקיע בחריש כדי לאפשר למאה אלף ישראלים לגור בעיר בתוך עשור. "יש פה רק בתים, אבל אין פה חיים", אומרת נורית אלפסי, מהמחלקה לתכנון ערים של אוניברסיטת בן גוריון.

 

אלפסי, שצועקת שנים שבניסיון להשקיט את משבר הדיור, מדינת ישראל גוזרת על אוכלוסיות שלמות חיים של עוני, מוסיפה כי "התוצאה של החיים כאן היא לגור בתוך מכלאה. מנקודת המבט של התושב הבודד הוא הגשים חלום, אבל מנקודת המבט של המדינה היא הפילה אותו בפח. 100 אלף איש זה לא מספיק בשביל לייצר פה מרכז תעסוקה".

 

 
פרויקט דיור חדש בעיר חריש
פרויקט דיור חדש בעיר חריש צילום : חדשות 10
 

כשאנחנו נוסעים לחו"ל אנחנו חורשים את מרכזי הערים ברגל, קונים בשווקים ומצלמים את מרכזי הרחוב, אבל בישראל מרכזי הערים נזנחו והעירוניות נזנחה כמעט בכל עיר פרט לתל אביב. אבירמה גולן, מנהלת המרכז לעירוניות בבת ים, מסכמת את הסוגיה היטב: "ישראל הפכה ליער של פרברים שמאחסן אנשים בשביל שלא יגידו שאין להם דירה".


לכתבות נוספות בסדרה >>

"אפס בתכנון": פרוייקט "פינוי בינוי" טוב לכולם - אז למה הוא תקוע?

"אפס בתכנון": שכונות הבזק לזוגות צעירים שנבנות ללא תשתיות וגני ילדים

"אפס בתכנון": שונאים לעמוד בפקקים? יש לנו בשורות רעות עבורכם

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.