האם זיהום אוויר גורם לאוטיזם?

 
עודכן 13:08 25/05/2016

האם יש קשר בין זיהום אוויר לעליה באוטיזם? מחקר ישראלי חדש מצביע על קשר אפשרי ומדאיג במיוחד

 
 
 
 
 
אובך בתל אביב
אובך בתל אביב צילום : אור אליעז
 

תוצאות ראשונות של מחקר ישראלי חדש מעידים על קשר בין זיהום האוויר התחבורתי (המזהם שנבדק הוא חנקן דו חמצני שמתייחסים אליו כאל סמן לזיהום אוויר תחבורתי) במהלך ההריון ובשנה הראשונה של התינוק - לעליה במקרים של אוטיזם.

 

החוקר הראשי, ד"ר רענן רז מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית, וצוות חוקריו התמקדו במחקרם בילדים שנולדו בשנים 2005-2009  והוא כולל יותר מ-2,000 ילדים עם אוטיזם, ולמולם קבוצת בקרה של עשרות אלפי ילדים עם התפתחות תקינה.

 

המודל עליו נשענו החוקרים פותח בטכניון והוא משלב נתונים מתחנות ניטור, נתונים מטאורולוגים של צירי תחבורה ועוד, שמאפשרים לחוקרים לקבל אומדני זיהום תחבורתי בכל מקום ובכל תאריך.

 

לדברי ד"ר רענן רז, השילוב של נתוני המודל עם כתובות ותאריכי לידה של הילדים כפי שהם מופיעים במוסד לביטוח לאומי, מאפשרים לחוקרים להעריך את החשיפה של כל ילד בתקופות רלוונטיות, מההיריון ועד אחרי הלידה.

 

 

 
צילום : פוטוליה
 

ואכן, מתוצאות ביניים של המחקר מתברר שחשיפת האם בזמן ההיריון וחשיפת הילד, במיוחד בשנת חייו הראשונה, לרמות גבוהות של זיהום אוויר תחבורתי, מגדילה את הסיכון של הילד לסבול מאוטיזם.


במחקר נוסף של ד"ר איתמר רז בשיתוף עם חוקרים מאוניברסיטת הרווארד בארה"ב, שפורסם לפני כשנה במגאזין Environmental Health Perspective נמצא קשר סטטיסטי הדוק בין החשיפה לחלקיקים נשימים (PM - Particulate Matter), המהווים מדד אחר של זיהום אוויר, לבין הסיכון לאוטיזם, במיוחד בשליש האחרון של ההיריון.


באוניברסיטת בן גוריון פועלת קבוצת חוקרים מתחומים שונים (אפידמיולוגיה, ביולוגיה, מדעי המחשב, גנטיקה ופסיכולוגיה התפתחותית עם רופאי הגיל הרך) בראשותו של ד"ר אילן דינשטיין והיא מתמקדת במחקר להבנת התפתחות המוח של ילדים אוטיסטים ואת הסיבות הביולוגיות הגורמות לאוטיזם.


בשנה האחרונה נאסף מידע מקיף מ-150 משפחות של ילדים אוטיסטים והוא משמש את החוקרים לצורך זיהוי גורמי סיכון לאוטיזם הכוללים את גיל ההורים, השימוש בטיפולי פוריות, לידה במשקל נמוך ועוד.


מממצאי המחקר עד כה עולה כי אצל ילדים אוטיסטים בני שנה עד ארבע, קיימת פעילות מוחית פחות יציבה ופחות מסונכרנת בהשוואה לילדים שהתפתחותם תקינה.


השימוש במאגר המידע של המחקר יאפשר עוד לזהות מי הם הילדים המפתחים מוחות יותר 'רועשים' ומהן ההשלכות של רעש וסינכרון מוחיים מבחינת התפתחות האוטיזם בשנות חייו המוקדמות של הילד.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.