נורית הירש ודורון אלמוג קיבלו את פרס ישראל

 
עודכן 22:07 12/05/2016

בנימין נתניהו וראובן ריבלין לקחו חלק בטקס פרס ישראל, במהלכו הוענקו פרסים ל-11 בני אדם על תרומתם בתחומים שונים. בין הזוכים: פרופסור אביתר נבו והרב אלי סדן

 
 
 
 
 
זוכי פרס ישראל
זוכי פרס ישראל צילום : חיים צח/ לע"מ
 

11 הזוכים בפרס ישראל לקחו היום (חמישי) חלק בטקס, שבו השתתפו גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר החינוך נפתלי בנט ונשיאת בית המשפט העליון מרים נאור.

 

פרופסור אביתר נבו זכה בפרס בתחום חקר מדעי החיים והשופטים נמקו את החלטתם בכך שנבו "הביא להעמקה והרחבה של הידע על מינים ביולוגיים בטבע והתאמתם לתנאי סביבה משתנים".

 

הרב אלי סדן זכה בפרס על מפעל חיים בגין תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. בשנת 1988 הקים את המכינה הקדם צבאית הראשונה "בני דוד", שהיוותה פריצת דרך בהשתלבותם של צעירי הציבור הדתי לאומי במסגרת הצבאית.

 

 

פרופסור דוד שולמן קיבל את פרס ישראל על חקר מדע הדתות וחקר הפילוסופיה. לטענת השופטים, "עיקר תרומתו בחקר התרבות הדתית וחיי היצירה והדמיון של דרום הודו, תרבות שנפתחה בזכותו לרווחה לעיני החוקרים והציבור הרחב".

 

אלוף במילואים דורון אלמוג קיבל מפעל חיים על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. אלמוג, אב שכול לערן ז"ל, שנולד עם אוטיזם ופיגור קשה, החליט ב-2004 להיפרד מקריירה צבאית ארוכת שנים ומפוארת כדי לחולל שינוי משמעותי בתחום אחר, טיפול באוכלוסיית בעלי הצרכים המיוחדים. הוא יזם והקים כפר שיקומי מיוחד בנגב, "עלה נגב".

 

הדס עפרת קיבל את פרס ישראל בתחום אמנות הבימה, תאטרון ומחול. "ביצירתו ובפעילותו העשירה והמגוונת בשדה האמנות הישראלי הוא הקים, מוביל, מקדם וממקצע את היצירה הבין-תחומית העכשווית", כתבו השופטים בהחלטתם.

 

פרופסור יוחנן פרידמן קיבל את פרס ישראל עבור חקר מדעי המזרח הקרוב. בנימוקי השופטים נכתב כי "פרידמן תרם תרומה חדשנית לחקר תולדות האסלאם בהודו, תפיסת הנבואה באסלאם, ויחס האסלאם לבני הדתות האחרות ולסוגיית ההתאסלמות".

 

 
בנימין נתניהו מעניק את הפרס לנורית הירש
בנימין נתניהו מעניק את הפרס לנורית הירש צילום : חיים צח/ לע"מ
 

פרופסור יוסי כץ קיבל את פרס ישראל בתחום חקר הגאוגרפיה, חקר הארכאולוגיה וחקר ידע ארץ. מחקריו של הרימו תרומה אקדמית נכבדה והשפיעו על שורה ארוכה של נושאים בשיח הציבורי ועל קבלת ההחלטות בדרג הלאומי בסוגיות כבדות המשקל של קרקעות, מצבות צבאיות והנצחת החייל.

 

פרופסור לסלי ליזרוביץ ופרופסור מאיר להב קיבלו יחדיו את פרס ישראל עבור תרומתם לחקר הכימיה וחקר הפיזיקה. הפרס ניתן להם עבור מחקריהם החלוציים בהבנת תהליכים בסיסיים בתחום הסטראוכימיה באמצעות קריסטלוגרפיה.

 

פרס ישראל ניתן לנורית הירש עבור תרומתה לזמר העברי ולאומנות עממית. בנימוקי השופטים נאמר כי "עיקר יצירתה המוזיקלית של הירש הוא הלחנת כ-1600 שירים ופזמונים. הירש אף הלחינה מוזיקה ל-14 סרטי קולנוע, בהם "השוטר אזולאי", "מאחורי הסורגים", "אמי הגנרלית", "לופו מלך הכביש" ו"כץ וקרסו". כמו כן הלחינה את המוזיקה למחזמר "סלאח שבתי".

 

 

פרופסור עידית דורון קיבלה את פרס ישראל על תרומתה לחקר הבלשנות העברית והכללית. "מדובר בחוקרת פורצת דרך, העומדת בחוד החנית של מחקר הבלשנות בארץ ובעולם, הן בחקר הבלשנות התאורטית הפורמלית, הן בחקר השפות השמיות, ובכללן חקר העברית לדורותיה".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.