בחזרה לבינת ג'ביל: סיפור הגבורה לחילוצם של מורן כהן ואורן ליפשיץ במלחמת לבנון השנייה

 
עודכן 18:24 11/05/2016

בקיץ נציין עשור למלחמת לבנון השנייה. אחד האירועים הקשים הזכורים לרעה במלחמה הזו הינו חילוץ הפצועים בקרב בבינת ג'ביל ב-8 באוגוסט, יומה ה-28 של המלחמה. מורן כהן ואורן ליפשיץ, שני לוחמי גדוד הסיור של הצנחנים, נפגעו מאש כוחותינו, אז החל מבצע הרואי לחילוצם • הסיפור מעורר ההשראה על הניסיון להציל את מורן כנגד כל הסיכויים

 
 
 
 
 

מהצד אפשר לחשוב שמדובר במשפחה, אך עיטור העוז על חזהו של חנוך הוא עדות לכך שעד לפני עשר שנים הם כלל לא הכירו.

 

ניצה ושמוליק מקיבוץ אשדות יעקב, ההורים של מורן כהן, ומילי ועפר מקיבוץ גזית, ההורים של אורן ליפשיץ, קשרו את גורלם עם האנשים שהחליטו לסכן את חייהם בשביל להביא את מורן ואורן הביתה - בכל מחיר.

 

בבוקר ה-8 באוגוסט גדוד הסיור של הצנחנים נכנס ליומו השני של הלחימה בבינת ג'ביל ששורצת לוחמי חיזבאללה. כוח חיל ההנדסה זיהה אנשים חמושים נעים בכפר, מבלי לדעת שאלו הם חבריהם חיילי הסיירת. חיילי ההנדסה פתחו באש, ממנה ככל הנראה נפגע לוחם הסיירת מורן כהן. רופא הסיירת מנחם ביתן הגיע אל מורן בריצה ומצא אותו מתבוסס בתוך שלולית ענקים של דם.


האזור כולו היה מטווח לחלוטין ואי אפשר היה להוציא את מורן הגוסס שהמשיך לאבד דם. אבל בשעה 14:00, שלוש שעות לאחר שנפגע החליטו מפקדי הסיירת לקחת את הסיכון האדיר ולחלץ את מורן רגלית תחת אש, אל המקום הקרוב ביותר בו כוח חילוץ יוכל לחבור אליהם.

 

 
הקרב בבינת ג'ביל
הקרב בבינת ג'ביל צילום : רויטרס
 

כוח הסיירת שניסה להחזיק את מורן בחיים התקדם עם האלונקה לאט בתוך הכפר, כשלהפתעתם זיהו קני רובים היוצאים מאחד הבתים בכפר. הם לא ידעו שאלו הם חבריהם לוחמי חיל ההנדסה של הצנחנים ופתחו לעברם בירי. אורן ליפשיץ, לוחם חיל ההנדסה נפגע ונהרג במקום.

 

מאותו הרגע הכל החל להתעכב. לוחמי הסיירת לקחו איתם גם את אורן. הליכה של 300 מטרים עם שתי אלונקות, לוקחת כמעט שעתיים וחצי - תחת אש. בשעה 16:00, חמש שעות לאחר שנפגע מורן, הצליחו הצנחנים להגיע אל חנוך וצוות הטנק. אורן ההרוג, מורן הפצוע ומנחם שהנשים אותו כל העת נכנסו לתוך בטן הטנק, והיו לכך השלכות לא פשוטות.


"ניסינו להחזיק את מורן בחיים"


קצת לפני השעה 17:00 קיבל שרון שילה, טייס מסוק בלק הוק, את הפקודה להיכנס לפינוי בפאתיו הצפוניים של בינת ג'ביל המטווחת. שרון הבין שכדי שצוות הטנק יוכל להילחם בדרכו החוצה, הוא לא יכול להמשיך להחזיק בגופתו של אורן, והחליט להישאר עוד דקות ארוכות על הקרקע בניגוד לפקודות הרגילות.

 

שש שעות אחרי שנפגע אנושות מורן היה סוף סוף על המסוק בדרך לרמב"ם, מפרפר בין חיים למוות. בינתיים למטה על הקרקע חנוך וצוות הטנק יצאו בנסיעה מהירה בחזרה לכיוון כוחותינו, אלא שהם נעו בשטח חשוף לגמרי לטילי החיזבאללה. שני טילים פגעו בטנק פגיעה ישירה.

 

אז הגיע הטיל השלישי. הכוח הצליח לחלץ עצמו מהטנק באמצע השטח, ורק כעבור שעה הגיע כוח שילחץ אותם לישראל. כל אותו הזמן מנחם וצוות החילוץ במסוק של שרון המשיכו לנסות להחזיק את מורן בחיים.

 

 
"היה יכול להינצל". מורן כהן ז"ל
"היה יכול להינצל". מורן כהן ז"ל צילום : ללא קרדיט
 

מורן כהן מקיבוץ אשדות יעקב בן 21 בנופלו, השאיר אחריו הורים וארבעה אחים. עד היום מנקרת גם המחשבה שניתן היה אולי למנוע את מותו שנגרם ככל הנראה מירי כוחותינו. אורן ליפשיץ מקיבוץ גזית השאיר אחריו הורים ושלושה אחים. כמו מורן גם הוא היה בן 21 בנופלו, כמוהו גם הוא נהרג מאש כוחותינו.


על תפקודו בקרב לחילוצם של מורן ואורן קיבל חנוך את עיטור העוז. ולדי עמיר ואיתי קיבלו את צל"ש מפקד האוגדה. אבל עיטורים אינם מקהים אצלם את תחושת ההחמצה: "זה שלא הצלחנו להציל את מורן זה משהו שאי אפשר לחיות איתו בשלום", הם אומרים.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.