השיטה הבטוחה לצלוח את ערב יום העצמאות עם תינוק

 
עודכן 09:38 10/05/2016

בניגוד למה שאתם חושבים התינוק שלכם פשוט לא נהנה בבמות אבל אם אתם בכל זאת מתעקשים ללכת ולצפות בזמר האהוב עליכם הנה כמה טיפים כיצד לצלוח את הארוע עם הקטנטנים בשלום

 
 
 
 
 
צילום : פוטוליה
 

בניגוד למה שאתם חושבים התינוק שלכם פשוט לא נהנה בבמות! יתרה מזו רוב הסיכויים שהוא סובל ונמצא במצוקה של ממש. למזלכם בניגוד לארוחות חג, יום הולדת חשוב או אירוע משפחתי, את חגיגות ערב יום העצמאות אתם בהחלט יכולים להרשות לעצמכם לפספס. כמו דברים רבים בחיינו, מדובר בחשבון פשוט של "עלות מול תועלת" ולבטח אינכם רוצים ילד עייף,טרוד ועצבני רק בשביל לראות הופעה צפופה של זמר כזה או אחר.

 

­

הדרך הטובה ביותר לדעת את מצבו של התינוק שלנו, היא להיות קשובים אליו ולשפת הגוף שלו. ברגע שנבין את שפת הגוף שלו נדע בדיוק מה הצורך שלו בכל זמן נתון. לא מדובר במשימה פשוטה בכלל והיא נהית אף יותר קשה כאשר אנחנו ניתקלים ב "סימני מיסוך".

 

לעוד כתבות:

היכן רוכשים מגבונים זולים?

כל מה שצריך לדעת על שלשולים


 

סימנים אלו יכולים להתפרש על ידיי ההורים כסימני שמחה והנאה, כאשר למעשה מדובר בסימנים המצבעים על עיפות וגירויי יתר. לדוגמת: צחוק, רקיעות ברגלים ובידיים, פטפוט מוגבר וצעקות יכולים להתפרש לכאן ולכן. בניגוד לסימני שמחה אמיתיים "סימני המיסוך" עד מהרה יהפכו לבכי בלתי פוסק, עצבנות וחוסר שקט.

 

 

 

כיצד מבדילים?

קודם כל חשוב לקחת בחשבון את הסיטואציה באה אתם נמצאים. תינוק רגוע וערני שנמצא בסביבה מוכרת ורוקע ברגליים, צועק וצוחק ככול הניראה באמת נהנה. המצב בערב יום העצמאות הפוך, הפעילות מתחילה בשעות הערב, הרבה אחרי שהתינוק שלנו היה צריך לישון. האווירה הינה צפופה, המוסיקה רועשת, הרחובות עמוסים באנשים קולות וריחות שהוא איננו מכיר.
הורים רבים יטעו ויחשבו כי התינוק "מתלהב" ו"נהנה", אך תינוק מתחת לגיל שנתיים לא מפרש הנאה והתלהבות כמונו ולמעשה נכנס למצוקה.

 

למה זה בעצם קורה?

כיצורים חיים, יש לנו שתי מערכות הורמונליות עצביות בגוף שמאזנות זו את זו:


1. המערכת הסימפטית: מערכת האחראית על מנגנון ההשרדות שלנו, מופעלת במצבי לחץ, כשחל שינוי כלשהו, בסביבה שלנו או כשיש גירויים רביים, אקשן, פחד ועוד. במערכת זו מופרש הורמון ה"אדרנלין".
2. המערכת הפרהסימפטית: מערכת האחראית על השינה, העיכול, הסוגרים, לידה, הנקה, מערכת החיסון, הרבייה וכו. מערכת זו מופעלת במצבי רוגע, שלווה ונינוחות.

כאשר אנחנו נמצאים בסיטואציה מלחיצה, במערכת הסימפטית משתחרר אדרנלין לגוף בכמות גבוהה ובשחרור חד, מה שמעכב את המערכת הפרה סימפטית ומכן נובע חוסר השקט.

 

 

 

 
צילום : פוטוליה
 

קימיים מספר סימנים מקדמים שבעמצאותם ניתן לזהות שהופעלה אצל התינוק המערכת הסימפטית


- קול: התינוק יהיה קולני יותר - ידבר בקול רם, יקשקש, יצחק מדי עד כדי בכי

- מבט: התינוק שלנו, יבהה בחלל כניסיון להתנתק, יתקשה  למקד את מבטו ויסתכל לכל עבר.

- אוכל: התינוק יתקשה לאכול או לחלופין יסרב לאכול. יכולה להיות עלייה בכמות הגזים, הפליטות וכדומה.

- שינה: התינוק שלנו יתקשה להירדם גם בחדר מבודד.

 

למרות שמאוד היינו רוצים שגם התינוק יהנה מהבילוי המשפחתי, כל הסימנים הללו מעידים כי התינוק נימצא בעודף גירויים, הוא לא "סקרן", "מתעניין" או "נהנה", הוא במצוקה!

 

במידה והחלטתם למרות הכל כן לקחת את התינוק לסיבוב בחוץ בערב יום העצמאות,תיהיה הסיבה אשר תיהיה, ישנן מספר דרכים להקל על התינוק ועליכם את הערב:

 

פיתרון חלופי:

קודם כל נסו למצוא תחלופה לסיבוב ברחוב, בית של חברים עם מרפסת הצופה למאורעות יכול להיות פיתרון נחמד. אתם תהנו מאווירת החג והתינוק יוכל לישון בשקט בעגלה בבית. כמובן לא מדבור בפיתרון אולטימטיבי שכן שינה בעגלה פחות איכותית משינה במיטה, אך פיתרון זה עדיף על פני האלטרנטיבה.

 

מנשא: במידה והתינוק מתחת לגיל שנה וחצי, שנתיים, בשום פנים ואופן אל תוציאו אותו בעגלה אלא העדיפו מנשא. את הקטנים חיגרו מקדימה עם הפנים אליכם, מגיל 9 חודשים ניתן ( אפילו עדיף) לחגור את התינוק על הגב. האווירה במנשא היא "פרה סימפטית", התינוק מרגיש קרוב יותר ל אמא/אבא, הוא יותר מסוגר, מכונס ומוגן מאשר בעגלה שם הוא יותר חשוף.

במידה ואין לכם מנשא או לחלופין הילד גדול מידי, נסו להשכיב את העגלה ב 180 מעלות, סגרו את העגלה כמה שניתן וכסו אותה בבד טטרא. כלומר, נסו לבודד את התינוק עד כמה שניתן מהחוץ.

 

אטמים: לפני היציאה מהבית נסו לשים לתינוקות אטמים גמישים בעוזניים אשר יהמהמו מעט את רעש הרקע בחוץ.

 

 

 

במידה ויש לכם ילדים גדולים יותר, מגיל שלוש ומעלה:

  • קודם כל הקפידו על שתייה מרובה, הילדים מתרוצצים (במיוחד אלו המופיעים בבמות) והם פשוט יכולים להתייבש.
  • נסו להשכיב אותם לשנת צהריים או אחר צהריים. זו היא בהחלט משימה לא פשוטה, אך מאוד משתלמת במיוחד לילדים המופיעים. הילד יהיה ערני נינוח ומעורב יותר.
  • נסו להרחיק את הילדים עד כמה שניתן מספריים שונים לדוגמת ספריי שלג. בספריים הללו ישנים חומרים מזיקים ודליקים אשר יכולים להוות סכנה של ממש.
  • באותה נימה הרחיקו אותם מסטיק לייטים. הם יכולים להישבר ולהשפך על הילד.
  • לפני היציאה מהבית סכמו עם הילד על כמות הממתקים/ הצעצועים אותה הוא עתיד לקבל. במהלך כל הערב חיזרו והזכירו לו את הסיכום בניכם. העבירו את הבחירה והאחריות לידיו. אם הצבתם לעצמכם גבול (כן לכם ולא הם) אל תפרו אותו. הפיתויים רבים ואתם לא תצאו מזה.
  • הקפידו לשמור קשר עין עם הקטנים, הם יכולים תוך שנייה לאבד תשומת לב ולהיעלם בהמון.

טיפ מלריסה:

אז נכון, "יום העצמאות זה רק פעם בשנה וצריך לדעת לשחרר לפעמים", אך תמיד תזכרו, מצבים אשר לא נתפסים כגירוי עבורינו, עבור ילדים ותינוקות, יכולים להיות גירוי מאוד מאוד משמעותי. הפעלת "המערכת הסימפטית" תגרום להפרשת "אדרנלין" בגוף תינוק, וכתוצאה מכך יווצר מצב בוא התינוק לא יצליח להירדם, ויתקשה לאכול בצורה אפקטיבית. במידה והתינוק יסכים לאכול, העיכול עשוי להיות פחות אפקטיבי: יותר גזים, פליטות, גרעפסים, הפסקות מרובות באוכל ועוד.

בנוסף, הפרשה מוגברת של "אדרנלין" לאורך זמן, יכולה להכניס את התינוק לתחושת של "עייפות יתר", שתגרום הפרשה נוספת של "אדרנלין" כך שנוצר "מעגל קסמים" שיכול לגרור לילות שלמים ללא שינה הרבה אחרי שהסתיימו כל חגיגות יום העצמאות. יום העצמאות נמשך גם למחרת, עם תינוק נינוח ושקט שישן שנת לילה טובה ואפקטיבית, אפשר לבלות יום מהנה בפיקניקים ובמנגלים של יום למחרת.

 

 

 
צילום : פוטוליה
 

***הכותבת היא, לריסה גינת, אמא לאביגיל (3.9) ונעמי (8 חודשים) בעלים ומפתחת SmallTalk - לדבר עם תינוקות

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.