שיר, אהבה: להמתין בדלת, לפסוע בסמטאות, ללכת לים

 
עודכן 01:44 12/05/2016

פרויקט חגיגי ליום העצמאות: מגישי וכתבי חדשות 10, ועורכי נענע10, בוחרים את השיר הישראלי האהוב עליהם • אושרת מצאה את תמצית הישראליות, סמדר נזכרה בחלל צוק איתן, אור הלך על מחווה, יואב בחר בקלאסיקה, ערן עבר לדור החדש, גיל שם ווקמן ודמיין שהוא שוטר, זוהר מתגעגע לזוהר, ואלי שומע שיר אחד בדרך לבריכה ולחוף

 
 
 
 
 

תמצית הישראליות // אושרת קוטלר, מגישת "המגזין"

 

"כמה טוב שבאת הביתה" - זהו השיר שמרגש אותי כל פעם מחדש. כשאני שומעת אותו, הוא תמצית הישראליות בעיניי - הכמיהה הזאת לשובם של הילדים הביתה, לשובם מהצבא, לשובם מהטיול הגדול בחו"ל, ממסעות החיים, הכמיהה הזו של כולנו לשפיות הפשוטה של חיי הבית שמגינים עלינו מהסערה שבחוץ, ולא חסרות אצלנו סערות. כמה טוב שבאת הביתה, של אריק אינשטיין המנוח - זו תמצית הישראליות בעיניי.

 

>> לכתבות נוספות בפרויקט

הבחירות של תמר איש שלום, רביב דרוקר, רומי נוימרק, איתי ורד, דור גליק, שרון ינובסקי קפלן, גורי אבנר כלב, ערן איצקוביץ' וערן סורוקה
הבחירות של טלי מורנו, גיא זהר, נגה ניר נאמן, סיוון כהן, חנית נווה, שלומי אברבוך, דן עופרי, גיל ויטל, גיל גוטקין ועירית ויטנברג
הבחירות של אור ומיה, גדי סוקניק, אלי ראכלין, הילה אלרואי, ינון מילס, יוסי לוי, מיכל קליינברג ויוסף ישראל

 

 

בווידאו: כתבתה של סמדר פלד על משפחתו של עוז מנדלוביץ' ז"ל

בתוגת המאירי // סמדר פלד, כתבת מגזין

 

"התוכי יוסי" של אברהם חלפי מרעיד את לבי בכל פעם מחדש, בלחנו של מיקי גבריאלוב, ובביצוע הקסום של אריק איינשטיין. צמד המילים "תוגת המאירי" בשיר של חלפי - ותודה לדני הכט, עורך הווידאו, על השיחה המחכימה - מספר על המקור לשיר: לסופר והמשורר אביגדור המאירי, שילדותו בכפר למרגלות הקרפטים היתה בודדה ועצובה, היה תוכי בשם יוסי שמת והותיר עצב רב.

 

את השיר שילבתי בכתבה ב"שישי" על עוז מנדלוביץ ז"ל שנהרג בצוק איתן: לעוז היה תוכי אהוב, ואי אפשר היה שלא להרגיש בבדידותו, כשעוז נהרג.

 

 

גיטרה מלווה את החיים שלי // אור אליעז, עורך חדשות בדיגיטל

 

השיר הישראלי האהוב עליי בימים אלה הוא דווקא מחווה של זמר אחד לאמן אחר. "כמה שאני מתגעגע" של פיטר רוט, הוא שיר געגועים של הגיטריסט והבסיסט המוכשר לאחד, אריק איינשטיין, שהלך לעולמו לפני שנתיים וחצי. פגשתי בשיר הזה במקרה, בדרך למערכת בשעת בוקר מוקדמת, ומאז קשה לי להפסיק ולשמוע אותו. הלחן והעיבוד הנהדרים והמדויקים, בשילוב המילים המעוררות נוסטלגיה והגעגועים הבלתי פוסקים לאריק, הופכים את השיר הזה למרענן ולמיוחד מאוד עבורי.

 

פיטר מספר לאורך השיר איך אריק עולה בו כמעט בכל מקום אליו הוא הולך. במהלך סולו הגיטרה בשיר קולו של אריק נשמע, והוא אומר: "גיטרה מלווה את החיים שלי, זה הכלי שלי". כנגן גיטרה ומעריץ מושבע של אריק, קשה לי שלא להתרגש עד דמעות מהמילים הפשוטות האלה של אריק, שמעולם לא יצאו לאוויר העולם.

 

 

יופיה של האהבה // יואב כהן, עורך חדשות בדיגיטל

 

יש לא מעט שירים שאני אוהב במוזיקה הישראלית, ביניהם שירים שכתב אביב גפן, אביהו מדינה וגם עלי מוהר. ישנם הרבה אמנים איכותיים, וקשה באמת לבחור שיר אחד מתוך רשימה ארוכה שמעצבת את התרבות, המהווה חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו.


מכיוון שאין ברירה ואצטרך לבחור שיר אחד יפה ואהוב, זה יהיה שירו של אברהם חלפי, עטור מצחך, שהולחן על ידי יוני רכטר ובוצע על ידי אריק אינשטיין, יהודית רביץ וקורין אלאל. בעיני זה אחד משירי האהבה היפים ביותר שנכתבו במוזיקה הישראלית, שמסמל מצד אחד את יופייה של האהבה - ומצד שני את היכולת לאחל אושר לאדם שאתה אוהב, גם אם האהבה שלך אליה אינה מתממשת.

 

 

חכמה, רגישה, מרגשת ומדויקת // ערן רוסק, עורך הומפייג'

 

אם יש דבר כזה שיר ישראלי מושלם, זהו "עטור מצחך", בו המילים, הלחן, הביצוע והעיבוד מקבלים כולם ציון 10. אבל בחגיגות ה-68 למדינה, הגיע הזמן לשמוע גם קולות אחרים, חדשים יותר. אם נשים את האצבע, או את המחט של הפטיפון, על מוזיקה ישראלית חכמה, רגישה, מרגשת ומדויקת, אלון עדר יהיה שם, עם כל המרכיבים.

 

השיר "העתיד", שמתאר את ההתרגשות לקראת לידת בנו, משתף גם את המאזינים במכלול הרגשות לקראת משהו חדש וטוב, שאולי עתיד בכל רגע לקרות לכל אחד. וכרגע, במוזיקה הישראלית, אלון עדר הוא העתיד.

 

 

ווקמן באוזניים, יפו מתחת לרגליים // גיל תמרי, שליח חדשות 10 לארה"ב

 

השיר האהוב עליי הוא בלדה לשוטר מתוך הסרט "השוטר אזולאי", בביצוע המקורי של אושיק לוי. כילד אהבתי מאוד את הסרט הזה, ובכלל כמי ששירת בגלי צה"ל, הסמטאות של יפו לא זרות לי. אני זוכר את עצמי, כחייל צעיר, מסתובב בסמטאות עם ווקמן על האוזניים, מאזין ל"בלדה לשוטר", ובעצם מרגיש כפוסע בתוך אותו סרט ומשחזר אותו.

 

גם ההומורסקות של אפרים קישון היו דבר שמאוד התחברתי אליו כבר בגיל צעיר. אני זוכר את עצמי בכיתה א'-ב', כאשר אבא שלי מקריא את ההומורסקות של קישון, ואחר כך התחלתי לקרוא אותן גם בעצמי.

 

לגבי השיר עצמו: נורית הירש היא אחת המלחינות האהובות עליי, ואהוד מנור הוא גדול הפזמונאים שהיו לנו אי פעם. בצעירותי, בימיי בערוץ 1, אפילו יצא לי לעבוד קצת במחיצתו, ולהנות מהיכולות המופלאות שלו.

 

עד היום, כשאני מגיע לביקור בארץ, כל פעם שאני בביקור ביפו אני שם בסמארטפון את "בלדה לשוטר", מרכיב אוזניות ופוסע בסמטאות. הסמטאות אמנם השתנו כל כך מהימים שאני זכרתי אותן, ובכל זאת בשבילי זוהי פנינה קטנה של נוסטלגיה שעדיין קיימת.

 

 

הדפים נתלשים והמוח רץ // זוהר צלח, עורך הומפייג'

 

לבחור שיר ישראלי אחד זו משימה לא פשוטה בכלל. כל כך הרבה יוצרים גדולים, כל כך הרבה קלאסיקות וכל כך הרבה שירים שלא אולי כולם מכירים ואוהבים, אבל בשבילי הם עולם ומלואו.


בסופו של דבר, לאחר התלבטות קשה, בחרתי ב"נכון להיום" של אחד, זוהר ארגוב, שמישהו כמוהו כל-כך חסר בנוף המוזיקלי שלנו היום.

 

הדפים הנתלשים, הימים מתחלפים והמוח הרץ - שאול בן-שאול, שחיבר את השיר, כתב על ייאוש, שברון לב ודכאון או במילים אחרות - על זוהר ארגוב של אותם ימים, למרות שגם השיר עצמו מהווה מעין תמונה של המצב בישראל. המילים האלה פוגשות את סולו הגיטרה היפה ביותר במוזיקה הישראלית וכשהחיבור הזה נוגע בקול הכל-כך מיוחד ונדיר של זוהר, התוצאה היא קלאסיקה אמיתית, שמקבלת נפח נוסף בסוף השיר, שנגמר במילה שבקושי שומעים - אמא.

 

 

בדרך לים ולבריכה, ובחזרה // אלי לוי, כתב חדשות 10 בצפון

 

"לכבוד הקיץ שהגיע", להקת גזוז, גידי גוב ויוצאי כוורת: השיר שנכתב ב-1979 מלווה אותי לפחות - וגם את מי שנולד בשנות ה-70 והדור שלי - עוד מהילדות, דרך הנערות, הצבא והיום גם כשאני נוסע לים איך שנפתחת עונת הרחצה.

 

השיר הזה מלווה אותנו בדרך לים, בדרך לבריכה ובדרך חזרה. הרי כולנו הישראלים מחכים לרגע שתיפתח עונת הרחצה, כולנו אוהבים את הים ואת בריכות השחייה. זהו השיר הכי ישראלי, לפחות מבחינתי.

 

 

צילומי התמונות הראשיות: רונן פדידה (אושרת קוטלר), סער יעקב / לע"מ (אריק איינשטיין)

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.