אבא בחופשת לידה

 
עודכן 11:44 02/05/2016

חבריו של תומר פטל שאלו מתי הוא מתחיל להניק ומוטי סולומון היה האטרקציה של האחיות בטיפת חלב. אבות שבחרו לנצל את זכותם לחופשת לידה מספרים על החוויה

 
 
 
 
 
צילום : אימג' בנק / Getty Images
 

מארק צוקרברג, האיש שהמציא את הרשת החברתית והפך סדרי בראשית בעולם התקשורת, מחולל עתה מהפיכת זוטא נוספת.

 

בסוף נובמבר 2015, עם  הפיכתו לאבא, הוא בישר על כוונתו לצאת לחופשת לידה כדי לטפל ביחד עם אשתו פריסילה צ'אן בבתם המשותפת מקס. המנכ"ל והמייסד של פייסבוק ניצל את שינוי הסטטוס האישי שלו ויצא לארג' כשבישר על הקיר שלו, כי כל עובד/ת של החברה ברחבי העולם ת/יהיה זכאי/ת לחופשת לידה בת ארבעה חודשים ובשכר מלא.

 

"זמן רב מדי חופשות לידה הוענקו רק לאמא. לדעתנו, אבות ואמהות ראויים לקבל באופן זהה את אותה רמת תמיכה, עם התחלת הצמיחה של משפחתם", כתבה לורי גולד מנהלת משאבי אנוש העולמית של פייסבוק.

 

במדינת ישראל חופשת הלידה נחלקת לשניים:

14 שבועות ראשונים בתשלום, ואופציה להארכה ב-12 שבועות נוספים, ללא תשלום.

ב-1998 תוקן בכנסת חוק עבודת נשים הקובע כי אבות זכאים לחלוק את חופשת הלידה עם בנות הזוג: ששה שבועות ראשונים לאחר הלידה מיועדים בלעדית לאם, כשהאב זכאי ליהנות מ-8 השבועות הנוספים במקום בת זוג. הבעל יקבל דמי לידה מהביטוח הלאומי בגין אובדן שכר בחודשיים אלה. ואולם ב-18 השנים האלה, כך מלמדים המספרים, לא התחוללה מהפכה.

 

מתוך כ-180 אלף תינוקות הנולדים בישראל מדי שנה, בשנת 2014 לדוגמא 473 אבות (28 יותר משנת 2013) יצאו לחופשת לידה, בקושי חצי אחוז.

 

לעתים הדרך לשינוי עוברת בטרמינולוגיה. לפחות כך סבורה ח"כ רחל עזריה מ'כולנו', שהביאה לא מזמן הצעת חוק ל"זכויות הוריות" עם הגדרה חדשה למושגים רווחים בשוק העבודה. למשל, בכל מקום בו מופיע המונח 'חופשת לידה' הוא יוחלף "בתקופת לידה והורות". "שעת הנקה" תיקרא "שעת הורות", שתמומש לסירוגין על ידי בני הזוג. בנוסף, יחוייב המוסד לביטוח לאומי לעדכן את ההורים הטריים על הזכויות שלהם במכתב שיישלח לכתובת מגוריהם.

 

 

 

לקראת סוף ההריון של אשתו פנה תומר פטל, 32, למנהלו ב"אינטל חיפה" והודיע על כוונתו לצאת לחופשת לידה.

 

מה היתה תגובתו?

תומר: "אינטל היא חברה גדולה עם פרוטוקולים מסודרים, כך שהחוק ידוע, אז נערכו בזמן להחלפתי לפרק הזמן שאעדר. המנהל שלי קיבל את ההודעה בברכה ו'הבטיח' שהולכת להיות לי חוויה מדהימה".
את ההחלטה לחלוק את חופשת הלידה קיבלו בני הזוג, מתוך הרצון לסייע לעסק העצמאי של רעייתו הילה, מעצבת תכשיטים. "הילה רק פתחה את הסטודיו. האפשרות שתיעדר לאורך כל חופשת הלידה היתה עלולה להיות קריטית להמשך קיומו של העסק החדש" אומר תומר.
במשך חודשיים, כשאשתו יצאה לסטודיו בבת ים, תומר נשאר עם נגה התינוקת, כיום בת 5 חודשים. "בשבועות הראשונים התבוננתי באשתי המטפלת בתינוקת, גם נעזרנו באמא שלי, ורכשתי ביטחון אבהי. קבענו סדר יום, ולאט אט נכנסתי לעניינים".


חופשה מהנה?
"חשבתי שיהיה לי המון זמן לעצמי, אבל זו לא באמת חופשה. מצאתי את עצמי עסוק כל היום בטיפול בתינוקת ובבית. היו גם משברים ותסכול, בגלל לילות ללא שינה או כשנגה סבלה מגזים. בהתחלה היה לי קשה להחליף לה חיתולים, בגלל שהיא בת. מצד שני, השהות איתה פיתחה את חושי האבהיים. ידעתי לזהות את סוגי הבכי שלה: רעב, עייפות, כאב".


איזה תגובות קיבלת?
"החברים בעבודה קצת צחקו, אמרו שאני הולך להסתלבט חודשיים, שאלו מתי אני מניק. אבל בגדול לא היו תגובות רעות. חברי לצוות ברובם אבות לילדים, ויודעים במה מדובר".
"המיומנות ותחושת המסוגלות ההורית של אבות ואמהות אינה שונה. מקורו של הפער הוא בהתנסות" אומר הפסיכולוג הקליני ד"ר אורן גור, מנהל המרכז לאבהות.


מה עם האינסטינקט האמהי?
"עדיין נשים הן המטפלות העיקריות של התינוק בשנת חייו הראשונה. האם מתנסה יותר בטיפול בתינוק, לומדת, מקבלת חיזוקים וצוברת ביטחון אמהי. זו הסיבה שמלבישים על הסיטואציה הזאת את ה'אינסטינקט אימהי'. אלא, שמחקרים מוכיחים כי גם גברים עוברים שינויים הורמונליים לקראת הלידה, שיוצרים מוכנות גופנית ומוחית לאבהות. לדעתי המשמעות העיקרית של גברים בחופשת לידה היא בעצם נוכחותם ללא פתחי מילוט. כאילו האב אומר: 'אני כאן, אני שותף, אני מטפל בתינוק שלי'. ועם צבירת הניסיון מתפתחת המסוגלות ההורית שלו".


השינוי כבר כאן?

"אנחנו נמצאים בתקופת מעבר. מעבר מדור ההורים, כשלא ציפו מהגבר להיות שותף בהורות - לדור ההורות השיוויונית. חופשת לידה לאבות היא פסיק בתוך הדבר הגדול שקוראים לו בחירה. כלומר, יותר ויותר גברים בוחרים היום להיות אבות פעילים לילדיהם".

 

 
תומר פטל עם בתו נוגה
תומר פטל עם בתו נוגה צילום : צילום משפחתי
 

אורן גור מכיר את המציאות הזאת מקרוב כאב לתאומים בני 8 ובן חמש. "אצלנו ההורות התחילה עם תאומים, צללתי לאבהות מחוסר ברירה. לקחתי חופשה פרטית בת חודש, והייתי שותף מלא בטיפול בילדים. עשיתי הכל, למעט הנקה, ורכשתי ביטחון הורי זהה לזה של אשתי. עם הבן הצעיר זה היה אחרת. מאחר ואמו נזקקה לחוויית הטיפול בתינוק אחד לא הייתי חייב להיות נוכח, והיא היתה מחוברת אליו הרבה יותר ממני. היום כמובן אני לא מרגיש כך".

 
ד"ר אורן גור, פסיכולוג קליני
ד"ר אורן גור, פסיכולוג קליני צילום : צילום משפחתי
 

מוטי סולומון, בן 37 מקרית ים, רק שב לעבודתו בתום 8 שבועות משכרים מריח תינוקות, בהם שהה בחופשת לידה עם נויה בתו, והוא כבר מתגעגע.


סולומון אב לשלוש בנות: שי לי (7) בתו מזוגיות קודמת, ליאה (4) ונויה (ארבעה חודשים) מנישואיו לרויטל. "גם עם ליאה שקלנו את האפשרות שאצא לחופשת לידה. הפעם השיקול הכלכלי הכריע, כדי לעזור לרויטל שהיא בעלת סטודיו לעיצוב גרפי" הוא מסביר. "האמת, קצת חששתי. למרות שאני אב ותיק לא ממש התנסיתי בלהיות עם התינוקת 24 שעות ביממה. אבל החלטתי לקחת את האתגר בשתי הידיים".


מה אמר הבוס?

"ברגע הראשון הוא הופתע. אבל כמי שמודע לחוק הוא איחל לי מזל טוב ובהצלחה. מילאתי טפסי בקשה לביטוח הלאומי המפרט את ממוצע השכר של שלושת החודשים האחרונים, וקיבלתי שתי משכורות עבור החודשים בהם הייתי בחופשת הלידה".


איך נראתה שגרת יומך בחופשת הלידה?

"הכרתי את הזמנים שלה להאכלה, שינה, החלפת חיתולים ורחצה. קבעתי תורים לקופ"ח ולטיפת חלב והייתי איתה בקבלת חיסונים. אחיות טיפת חלב התפעלו מ'האב בחופשת לידה'. הייתי אטרקציה".


הקשר עם נויה שונה מזה שיש לך עם אחיותיה?
"ברור. הייתי איתה מרגע לידתה. אני מרגיש את החיבור שנוצר בינינו. בכל פעם שאני נכנס הביתה היא מקבלת אותי בחיוכים שממיסים אותי".


מה התגובות מסביבתך?
"אני עובד בסביבה גברית, ולמרות שכמעט כולם אבות, אני הראשון בחברה שיצא לחופשת לידה. הקולגות שלי לא העלו בדעתם לעשות מעשה כזה ונדהמו מהחלטתי. היו חיוכים והסתלבטויות. היו שאמרו שאני הולך לעבוד שעות נוספות, אחרים היו בטוחים שאני הולך לעשות חיים בבית. אני ממליץ לכל אבא לקחת לחופשת לידה. זו חוויה שלא תחזור".

 
מוטי סולומון ובתו נויה
מוטי סולומון ובתו נויה צילום : צילום משפחתי
 

פעמיים יצא רונן אליאס, 39, לחופשת לידה: עם בתו הבכורה נורי (6) ועם זיו (3.5) בתו הצעירה.
"בשתי הפעמים השיקולים היו כלכליים" אומר אליאס, מטפל באירוודה (רפואה הודית), נשוי לורד שפי, מורה ליוגה, מתל אביב.
"כשנורי נולדה נסגרה המסעדה בה עבדתי כטבח שכיר ומאחר ואשתי עצמאית, החלטתי לנצל את הזמן הזה לטפל בילדה וליהנות מדמי הלידה".

איך הרגשת בתקופות האלה?
"השוני בחופשות הלידה, נובע מהשוני בין הבנות. הבת הראשונה היתה ממש מלאכית, רגועה ונוחה שישנה ברצף, ואילו זיו היתה ילדה סוערת, עם בכי וצעקות ושינה קטועה. זו אינה חופשה במובן הרגיל. אבל זה זמן המאפשר התנתקות מדברים אחרים".
בדומה לשלושת האבות בכתבה, מרבית האבות הישראלים שיוצאים לחופשת לידה עושים זאת כדי לסייע לנשותיהם העצמאיות.


"גבר שחולק את חופשת הלידה עם אשתו העצמאית, מרוויח משני הכיוונים. בת הזוג זמינה והוא זוכה לחופשה מלאה בתשלום" אומרת ד"ר הדס מנדל, חוקרת מגדר מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב.
"אני מאמינה שצריך לייחד בלעדית חלק מחופשת הלידה לגבר. בשבדיה, לדוגמא, חופשת הלידה ארוכה במיוחד, אבל 95% מהאמהות השבדיות הן שיצאו לחופשת לידה. רק לאחר שהתקבל תיקון לחוק שהקצה בלעדית חלק מחופשת הלידה לגבר, החלו גברים לצאת לחופשת לידה".


לדעתך, צוקרברג תרם לשינוי גם בישראל?
"בתור התחלה, ייאמר לזכותו שהוא העלה את הנושא לכותרות. כידוע בארה"ב חופשת לידה אינה מתוגמלת כספית. נשים שיוצאות לחופשת לידה הן בנות מזל, כאלה שעובדות בארגונים גדולים. לא כך נשים ממעמדות נמוכים שאין להן ביטוח בריאות. להן לא ישלמו גם לא על יום אחד בחופשת הלידה. אני מאמינה רק בחקיקה שתביא את השינוי".

 

 

 

 
רונן אליאס עם בתו נורי
רונן אליאס עם בתו נורי צילום : צילום משפחתי
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.