"שוברות שתיקה": כשאת אומרת "לא", למה את מתכוונת?

 
עודכן 16:36 25/04/2016

הקונוטציה הראשונה שעולה לראש כאשר מדברים על אונס, היא כפייה בכוח, תוך שימוש באלימות. אולם, מסתבר שבמקרים רבים האונס הוא לא פיזי - אלא מנטאלי. הפרק השני בסדרת הכתבות, בעקבות הנשים שמוטרדות ונאנסות על ידי הסובבים אותן ביום יום, ומתקשות להתמודד עם התופעה

 
 
 
 
 

״לא זה לא״, היא סיסמא קלה וברורה. מאוד ברורה. קל מאוד גם להסביר אותה. אך אם נודה על האמת, מרבית מקרי האונס אינם דומים לקונוטציה העולה בדימיוננו, אין קפיצה מהשיחים או דחיפה לפינה בסמטה חשוכה, הכפיה לרוב היא מנטלית ולא פיזית.

 

אולי בגלל זה קשה לנו להאמין שאנשים נורמטיביים, מוצלחים, מפורסמים, ערכיים, גיבורי ישראל - יכולים לבצע כזה דבר. קשה עוד יותר להבין, כיצד מקרי אונס יכולים להימשך לאורך שנים מבלי שהנתקפת שמה לזה סוף.

 

לכתבות נוספות בסדרה "שוברות שתיקה":

>> פרק 1: האם נשים שהותקפו מינית צריכות להתלונן במשטרה?

>> טור: הוטרדתי מינית, ואני יודעת מה תגידו עליי


 
מרים תמונה. "נאנסתי על ידי המעסיק שלי"
מרים תמונה. "נאנסתי על ידי המעסיק שלי" צילום : חדשות 10
 

מרים תמונה הייתה רק בת 16, כשנאנסה על בסיס יומיומי במשך שמונה חודשים על ידי המעסיק שלה. אותו מעסיק היה חבר של המשפחה, והכיר את מרים מגיל צעיר. היא באותו הזמן, הייתה תלמידה מצטיינת שנזקקה לעבודה, לאור העובדה שעזבה את בית ההורים.

 

מרים מתארת את הטראומה הזו בקור רוח מפתיע, כי היא כבר רגילה לשחזר אותה. היא מקפידה לציין גם את הפרטים הקטנים. "כבר ביום הראשון שלי שם, באור יום, בפארק הירקון בתל אביב. הוא פשוט דחף אותי על האדמה".

 

"היה חורף ובוץ", היא ממשיכה, "הידיים שלי שקעו באדמה, בלי שהבנתי מה קורה. ביום הראשון, לאור יום, נאנסתי על ידי המעסיק שלי. עצרנו בלוד רחוק מהבית, והוא הביא לי 50 שקלים. ואז ביום ראשון חזרתי לעבודה, ועבדתי ככה במשך שבעה חודשים, עברתי אונס יומיומי באותו מקום".

 

 

 
עו"ד יפעת בלפר
עו"ד יפעת בלפר צילום : חדשות 10
 

בגלל ריבוי ההטרדות, מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית ניסח אמנה מיוחדת למניעת הטרדות במקום העבודה. מלבד האמנה מכשיר המרכז ממונות מיוחדות מטעם המשרדים, שאמורות להוות מענה למוטרדות. אלא שזה תפקיד ללא תגמול כספי, ולרוב גם ללא "שיניים", ולכן לרוב לא מהווה פתרון הולם.

 

"מתוך עשרות הנשים שאני ליוויתי באמצעי הסיוע המלווים, ראינו דפוס חוזר", כך מספרת עו"ד יפעת בלפר, ראש תחום מניעת הטרדות מיניות בעבודה, "נשים שמוטרדות במקום העבודה מבקשות להפסיק את ההטרדה, אך להמשיך לעבוד במקום העבודה, ולא לפנות להליך פלילי".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.