שניים במכה אחת: הכל על היריון רב עוברי

 
עודכן 12:34 21/04/2016

אחוז אחד מכלל הלידות מסתיים ביותר מעובר אחד. איך שונה הריון מרובה עוברים מהריון רגיל? מה כדאי לדעת על תאומים זהים ולא זהים ומדוע לא מושכים הריונות אלו מעבר לשבוע 38?

 
 
 
 
 
צילום : פוטוליה
 

כרופאת נשים אני תמיד יודעת לזהות מתי מגיעה אישה לבדיקה ראשונה כשהיא בהריון. בדרך כלל היא באה עם חיוך קטן או מבט מסגיר. במרבית המקרים, כשאני מבצעת אולטרסאונד ומדגימה דופק עוברי, החיוך גדל ונמתח ומלווה בהתרגשות, לפעמים, אף בדמעה או שתיים.


לעיתים, אף מודגמים שני דפקים וכאן אני נתקלת במגוון תגובות. חלק מהנשים שמחות כפליים, בעיקר נשים שעברו טיפולי פריון, לחלק לוקח זמן לעכל וכשנופל להן האסימון הן מבינות מיד שמחכה להן הרפתקה לא פשוטה. חלקן פורצות בצחוק, חלק בבכי ורובן שואלות "זה בטוח"?


הריון מרובה עוברים הוא הריון של יותר מעובר אחד והוא מהווה כ 1% מכלל הלידות. השכיח מבין הריונות מרובה עוברים הוא הריון תאומים, אך יכולים להיות גם הריונות של שלישייה ורביעייה.


לאחרונה, קיימת עליה במספר ההריונות מרובה העוברים וזאת בעיקר על רקע עליה בשימוש בתרופות פריון וטיפולי הפריה חוץ גופית. תאומים יכולים להיות תאומים לא זהים או תאומים זהים.

 

 

 
צילום : פוטוליה
 

תאומים לא זהים
שכיחים יותר ומהווים כשני שליש מכלל הריונות התאומים. נוצרים כאשר שתי ביציות חורגות מהשחלה בתהליך הביוץ (כלומר ביוץ משתי ביציות ולא מאחת כפי שקורה בדרך כלל) וכל אחת מופרית על ידי זרעון אחר. כתוצאה מכך מתפתחים שני עוברים שלכל אחד שליה נפרדת ושק הריון נפרד. למעשה מדובר בשני אחים רגילים לכל דבר מלבד העובדה שהם בני אותו גיל ושוהים ברחם בו זמנית. הקשר הגנטי ביניהם הוא למעשה כמו בין שני אחים שאינם תאומים ולכן עובר אחד יכול להיות זכר והשני נקבה.


ההסתברות ללדת תאומים לא זהים גבוהה יותר בנשים מסוימות, כגון נשים שיש להן במשפחה תאומים לא זהים, נשים בגילאים מתקדמים יחסית או נשים שעברו טיפולי פריון וקבלו תרופות להגברת הביוץ.


תאומים זהים: במקרה הזה ביצית אחת מופרית על ידי זרעון אחד ולאחר ההפריה הביצית המופרית מתחלקת. התופעה הזו הינה מקרית ולא קשורה בגורמים כמו סיפור משפחתי ולכן אין אפשרות לצפות אותה או להשפיע על קיומה.
תאומים זהים יכולים להיות עם שתי שליות נפרדות או עם שליה משותפת - תלוי במועד שבו התחלקה הביצית המופרית.

 

 

מה יכולים להיות הסיבוכים?

הריונות תאומים נחשבים הריונות ברי סיכון מוגבר. כל מה שקורה בהריון עם עובר אחד, קורה במידה רבה יותר בהריון תאומים. כמות ההורמונים מוכפלת והעובדה שיש ברחם שני עוברים גורמת לכך שיהיו יותר בחילות,  עייפות,  נטייה  מוגברת לאנמיה ואפילו נטייה מוגברת  לפתח סכרת הריונית ורעלת הריון (מחלה המתאפיינת בלחץ דם גבוה והופעת חלבון בשתן).

 

אבל, הסיבוך העיקרי והשכיח ביותר בהריונות תאומים הינו לידה מוקדמת. בעוד ששבוע הלידה הממוצע בהריון יחיד הוא 40 שבועות, לידת תאומים מתרחשת כחודש קודם והממוצע הוא לידה בשבוע  36-37, למרות שבפועל כמחצית מלידות התאומים תתרחשנה לפני שבוע 37 - כלומר, לידת פג עם כל סיבוכי הפגות המתלווים לכך, בעיקר כאשר מדובר על שבועות קטנים.


ישנם גם סיבוכים ספציפיים למקרים של תאומים זהים החולקים כלי דם משותפים, כשיתכן מצב של מעבר דם דרך השליה מעובר אחד לשני כך שאחד מקבל מעט מדיי דם וסובל מעצירה בצמיחה ומיעוט מי שפיר והשני מקבל יותר מידי דם ועלול לסבול מאי ספיקת לב.

 

במה שונה מעקב הריון עם תאומים?

למרות שקיימים יותר סיבוכים, מעקב סדיר וקפדני מאפשר למרבית הריונות התאומים להסתיים בצורה טובה. המעקב מצריך ביקורים תכופים יותר, מעקב צמוד אחר אורך צוואר הרחם ופתיחה על מנת לאתר סימני לידה מוקדמת  וכמובן הקפדה על מנוחה.

 

ומה לגבי הלידה?

כדי למנוע סיבוכים המופיעים אצל תאומים מעבר לשבוע 38, מיילדים באופן יזום בשבוע זה במידה והאישה לא נכנסה ללידה ספונטנית קודם לכן כפי שצפוי.

 

שכיחות ניתוחים קיסריים בהריונות תאומים גבוהה יותר. במידה ואין גורמי סיכון ואם העובר הראשון במצג ראש ניתן ללדת בלידה נרתיקית. אמנם יהיה צוות מוגבר בחדר - שתי מיילדות ושני רופאים - אך זה בהחלט אפשרי.

לסיכום, אמנם לא קל לשאת הריון מרובה עוברים, אך צריך לזכור שבסופו של דבר מרוויחים תינוקות נפלאים וכאם לשלושה (שנולדו כל אחד בנפרד), מי כמוני יודעת, שהחלק שבאמת מאתגר הוא לגדל אותם אחרי הלידה.

 

 

 
צילום : פוטוליה
 

***הכותבת היא, ד"ר רונית אלמוג, רופאת נשים בכירה, בית חולים איכילוב, מרכז רפואי תל אביב

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.