ארבעה שקלים הם האור בקצה המנהרה

 
עודכן 10:07 12/04/2016

חולים סופניים זוכים לטיפול ונחמה, ניצולי שואה לסיוע משפטי ונשים מוכות יכולות לחוש שוב את חיבוק החברה הישראלית. מנכ"לי עמותות ברחבי הארץ מתארים כיצד מצטברים השקלים הבודדים שעומדים בבסיס כל תרומה דרך "עיגול לטובה", והופכים לחיזוק תקציבי משמעותי. "זה כסף קטן שעושה המון", סיפרה אחת מהן

 
 
 
 
 
צילום : יחצ
 

חיבור האוכלוסיות החלשות לחברה, ביסוס הסיוע הכספי ככלי חודשי קבוע והפניית מבט ל"אור בקצה המנהרה", כך תיארו מנכ"לי עמותות ברחבי הארץ את פעילותם המשותפת עם "עיגול לטובה". בצל מגבלות תקציביות וחוסר ודאות כלכלית שאופיינית לכל המסייעים למגזר השלישי, הדגישו המובילים החברתיים הללו את יתרונות הרעיון שבסיסו תרומת שקלים בודדים בחודש, וקצהו אלפי שקלים בתקציב הניהול החודשי של עמותה שמשנה עולם.

 

"המיזם של 'עיגול לטובה' חשוב לנו כצוות במיוחד, כי הנשים והילדים שמגיעים לכאן, חוץ מזה שהם סובלים מאלימות, גם מודרים בחברה", סיפרה דינה חבלין דהן, מנהלת מעון חירום לנשים וילדיהן. "לנשים האלה לא היה פה, והן חשבו שאף אחד לא רואה אותן. פה מתחיל האור בקצה המנהרה. מאוד חשוב לנו שיידעו שהציבור תומך בהן ושאכפת להם. זה משמעותי ברמה התודעתית". חובלין מפעילה עשרות אנשי צוות ומתנדבים, ואלה מסייעים לנשים ולילדיהן להתכונן כראוי לחיים נטולי אלימות. "אולי נראה לאנשים שזה קצת משחק באגורות, אבל זה מגיע לאלפי שקלים בחודש ומאפשר לנו לתת שירותים טובים יותר, ולנשים להשתקם ולצאת חזרה לקהילה", הדגישה.

 

רוצים לעגל לטובה ולעזור לקהילה? כנסו

 

 

 
צילום : יחצ
 

עמותת "עיגול לטובה" נוסדה כדי לשפר את תרבות הנתינה הישראלית ולשנות את אופי התרומה הכספית עבור מטרות חברתיות בארץ. באמצעות הוראה קבועה, ניתן לעגל כל עסקה בכרטיס האשראי, בסכום שאינו עגול, ואת ההפרש - במלואו - לתרום לעמותות על פי בחירה אישית. כ-148 אלף ישראלים מעגלים מדי חודש כ-4 שקלים לאדם לטובת 142 עמותות חברתיות, שכולן נבחרו וסוננו בקפידה על ידי ועדה ציבורית. עד כה, העבירה העמותה יותר מ-24 מיליון שקלים למגזר השלישי.

 

"בעיניי זה משהו אדיר, שמחבר ציבור מאוד גדול לנושאים חברתיים וחשובים", מעידה אביבה סילברמן, מנהלת עמותת אביב לניצולי שואה, שדואגת מ-2007 למימוש ומיצוי זכויות הניצולים - ללא תשלום. "זה כסף קטן שעושה המון, וזה מאוד משמעותי לנו, כי התרומה אינה חד-פעמית, אלא קבועה ונשארת לאורך זמן".

 

 

 

בועז הרמן, מנכ"ל עמותת מיחא, שמסייעת לילדים לקויי שמיעה ולמשפחותיהם, תיאר מציאות כלכלית שבה "נאבקים להשגת משאבים פיננסיים עד לרמה קיומית ממש", והדגיש כי הסיוע של "עיגול לטובה" הוא בבחינת "כסף קטן שעושה דברים גדולים". לדבריו, "אנחנו עמותה מהסוג של must-have. מדינה לא יכולה לפעול בלי ארגון כזה, ולכן זה קריטי". שרוליק קנול, מנהל הוספיס גליל עליון, המסייע זה 21 שנה לחולים סופניים, הוסיף כי "אנו פונים לאוכלוסייה מתוך תפיסה של 'אנחנו כאן בשבילכם', אך מדובר בדרך כלל בתרומות חד-פעמיות, וזה תמיד קושי רב. \נכון ש'עיגול לטובה' זה סכום קטן, אבל אם אתה מצליח להשיג כמות של תורמים - הם יהיו שם בשבילך לאורך זמן. זו פעולה אנושית וחברתית שבאמת עובדת".

 

מנגנון הפעולה של "עיגול לטובה" מתבסס על כמה תפיסות מרכזיות, ובהן שילוב הפילנתרופיה המושכלת כחלק בלתי נפרד מחיי היומיום של ישראלים, מתן אפשרות הבחירה למי לתרום וביסוס ההבנה כי התרומה אינה מתבססת על עושר, בהיותה "כסף חברתי" חודשי קטן יחסית. "בכל חודש מחדש מרגש אותנו לראות צמיחה במספר האזרחים שמעגלים לטובה ותורמים לעמותות הנבחרות שלנו שקלים בודדים שמצטברים לכדי הכנסה קבועה ומשמעותית עבורן", אמרה דנה ארגוב-טיקוצקי, מנכ"לית "עיגול לטובה". "אנחנו גאים להיות חלק מביסוס תרבות יומיומית של נתינה, תמיכה והכרה בפעילותן החשובה של העמותות".

 

 

 

 

 
צילום : יחצ
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.