כמות החולים בביה"ח גדלה - מספר המיטות לא משתנה: "אתה נמצא במלחמה בכל יום"

 
עודכן 19:20 04/04/2016

במקום 38 חולים המספר יכול להגיע ל-60 במחלקה הפנימית בבית החולים רמב"ם בחיפה. הפרק השני בסדרת הכתבות "300%", ממשיך לנסות ולבדוק מדוע הגיעה ישראל למקום האחד לפני אחרון בקרב מדינות ה-OECD, ביחס לכמות מיטות האישפוז לנפש. "המחלקות לרפואה דחופה הפכו להיות מחלקות שמטפלות באירוע רב נפגעים כרוני", כך הגדיר את המצב ד"ר עזיז דראושה, מנהל המיון בביה"ח

 
 
 
 
 

פי שלושה, זהו מספר התפוסה המדאיג בבתי החולים בארץ. העומס הזה לא החל כמובן אתמול, אלא הוא תוצאה של הזנחה רבת שנים. "אתה נמצא במלחמה כל יום", הגדיר מנהל המחלקה הפנימית בבית החולים רמב"ם בחיפה, את המציאות היומיומית איתה מתמודדת מערכת הבריאות בישראל.

 

מחלקה פנימית מתוכננת לטפל באופן שוטף ב-36 עד 38 חולים. לאור המספרים הללו גם נבנתה המחלקה, הוכנסו המיטות, ונקבע מספרם של אנשי הצוות. בשטח המצב שונה - חדר האוכל בוטל ובמקומו נדחסו למחלקה עוד שש מיטות, חלק מהחדרים שתוכננו לשני חולים הפכו לחדרים לשלושה. כשזה גם לא הספיק, התחילו למלא את המסדרונות.

 

לפרקים נוספים בסדרה:

>> העומס המסוכן בבתי החולים בישראל: "מציאות שהפכה לשגרה"

>> העומס החריג בבתי החולים לא פוסח גם על המחלקות לטיפול נמרץ ולשיקום
>> החוסר העצום במיטות שיקומיות מוביל להמתנה של חודשים לטיפול שיקומי
>> נבחנת האפשרות להגשת תביעה ייצוגית נגד המדינה בשל המצב במערכת הבריאות

 
בית החולים רמב"ם בחיפה. "אירועי רב נפגעים" (ארכיון)
בית החולים רמב"ם בחיפה. "אירועי רב נפגעים" (ארכיון) צילום : בית החולים רמב"ם
 

כאמור על פי התקן, 38 חולים אמורים לאייש את המחלקה, בפועל, זה מגיע לעיתים גם ל-60 חולים, כלומר 180 אחוזי תפוסה. המאבק הזה הוא תוצר של שחיקה ארוכת שנים ברפואה הציבורית. לפני 25 שנים היו יותר משתי מיטות אשפוז לכל אלף תושבים, אך המספר הזה ירד בכל שנה, כתוצאה מגידול דמוגרפי שלא מביא עמו גידול מתאים של מיטות בבתי החולים.

 

 

כיום עומד המספר על 1.83 לכל אלף איש, מקום אחד לפני אחרון בקרב מדינות ה-OECD. הרחק בראש הטבלה נמצאות יפן, גרמניה וקוריאה, ורק מקסיקו נמצאת מתחת לישראל וסוגרת את הרשימה. על מנת לחזור לשיעור המיטות שהיה לפני עשור נדרשות במערכת עוד 4,000 מיטת אישפוז, אך בפועל נוספו פחות מעשירית המיטות הנדרשות בכל שנה.

 

"המחלקות לרפואה דחופה הפכו להיות מחלקות שמטפלות באירוע רב נפגעים כרוני", אמר ד"ר עזיז דראושה, מנהל המיון בבית החולים רמב"ם. אירוע רב נפגעים הוא מצב חירום, וכשהוא מתרחש, כל הרופאים והצוותים הבכירים מוזעקים כדי לטפל בחולים. אבל כשהצוותים במיון נאלצים להתמודד עם המצב הזה 365 ימים בשנה לא פלא שכולם מתוסכלים מהמצב - גם הצוותים הרפואיים וגם החולים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.