לב לבייב: "אני מחרבן על הבנקים, משתין עליהם, גם על רקפת רוסק עמינח"

 
עודכן 20:13 01/04/2016

בלעדי • לידי "שישי עם אילה חסון" הגיעו הקלטות בהן מביע הטייקון לב לבייב את דעתו על הבנקים בישראל, ומשתמש במלים בוטות נגדם. "אני לא חייב לאף אחד מהם כסף". וגם: תיעוד מטריד לגבי הדרכים בהן הושקע הכסף של כולנו • אפריקה ישראל: "הדברים שיקפו הלך רוח חולף, ונאמרו בדלתיים סגורות"

 
 
 
 
 

ימים קשים עוברים על המיליארדר לב לבייב. השבוע פרסמה אפריקה ישראל, שבבעלותו, "אזהרת עסק חי", כלומר חברה שנמצאת בסכנת קריסה וקיים חשש אמיתי להעדר יכולת להחזרת חובות במיליארדים. כספים פנסיוניים של רבים מאיתנו שמושקעים שם, שעלולים להימחק.

 

לידי מערכת "שישי" הגיע בימים האחרונים חומר מתועד של בכירים באפריקה ישראל שלטענתם הזהירו את לבייב מרכישת קרקעות ברוסיה, מה שתרם למפולת של החברה שעלולה לפגוע בפנסיות של הישראלים. עוד הגיע לידי "שישי" תיעוד מביך של לבייב משתלח בבנקים ובמנכ"לית לאומי רקפת רוסק. איך נאמר? אלגנטי זה לא.

 

>> לכתבות נוספות

מדוע מוותר ציון קינן על משרת מנכ"ל בנק הפועלים?

בין מחזיקי החשבונות הסודיים בשוייץ: לב לבייב

המפקחת על הבנקים נגד שכר הבכירים

 

"אני מחרבן על כל הבנקים, אותי לא הזיז אפילו סנטים, כל המשבר הזה, כי אני לא חייב לאף אחד כסף, לשום בנק בעולם", הוא נשמע אומר. "אני משתין על כל הבנקים מלמעלה, כולל על רקפת".

 

 
לב לבייב. לא אלגנטי
לב לבייב. לא אלגנטי צילום : גטיאימג'בנק/GettyImages
 

לו היו אומרים לכם שמישהו חייב לחלק מאיתנו 3 מיליארד שקלים - זה החוב הכללי של "אפריקה ישראל" רק כלפי מחזיקי איגרות החוב, את, אתה, אנחנו - בעל השליטה בחברה הוא לב לבייב, שמרוויח יותר מ-12 מיליון שקלים בשנה. החברה שייכת מיליארדים גם לציבור.

 

במשרדי החברה, דיבר לבייב בצורה בוטה. במסיבות עיתונאים לציבור הסגנון השתנה מעט. "אני מבקש כל יום סליחות מבורא עולם, צריך להיות פשוטים וצנועים ולהסתכל בעיניים לאחר, ולהגיד לא גנבתי, עשיתי את הטוב ביותר", אמר בשנת 2009.

 

האמנם?

 

 

אפריקה ישראל פיתוח רכשה נכסים ברוסיה והנפיקה את "אפי פיתוח" בבורסה בלונדון בשווי של 7 מיליארד דולרים. לבייב השקיע בעזרת הכסף שלנו ב-30 פרויקטים ברוסיה - הרוב כשל. כיוון שגם אתם השקעתם בעיסקה, כדאי שתדעו שלא רק בגלל ירידות הרובל ועניינים אחרים העסק קרס והפסיד.

 

בזמן שכלפי חוץ, כולם שומרים על חזות של עסקים כרגיל, ראשי החברה ידעו בזמן אמת את גודל הברוך. במייל תכתובת פנימית שהגיע לידינו, כתב סגן היו"ר נדב גרינשפון לשלומי פלס, יד ימינו של לבייב. "הוא (לבייב) רק מתלונן, מלכלך על כולנו. כולם מטומטמים וגנבים", כתב גרינשפון, "היום הוא הדהים אותי כשסיפר שכל יום הוא לומד על עוד בעיה בדיבלופמנט שרכשו כלכלות ביוקר, ואני בתמימות שואל אותו מי אישר? שלומי, אני זוכר את העיסקה הזו".

 

בהמשך המייל, הוא מפנה לאזהרה ברורה של סמנכ"ל הכספים אבי ברזילאי שלא לבצע את העסקאות ברוסיה, בשל המחירים המטורפים.

 

 
רקפת רוסק עמינח. "אני משתין עליה מלמעלה"
רקפת רוסק עמינח. "אני משתין עליה מלמעלה" צילום : ערוץ 10 - צילום מסך
 

"ללבייב יש מערכת יחסים עסקית טובה עם כל הבנקים בישראל"

מאפריקה ישראל נמסר בתגובה: "רכישת הנכסים ברוסיה התבצעה באמצעות אפי פיתוח, חברה ציבורית שמקבלת את החלטותיה בדבר השקעותיה, על ידי דירקטוריון, המקבל החלטותיו באופן המקצועי ביותר, על בסיס מידע רלבנטי והמלצות מקיפות המובאות בפניו, בין היתר על ידי מעריכי שווי בינלאומיים, רואי חשבון ועורכי דין. לפיכך, להתבטאות או דעה אישית, אשר נאמרה, אם בכלל נאמרה, על ידי מאן דהוא, אין כל משמעות.


"מרבית ההשקעות שאותן ביצעה החברה נעשו לפני שנים רבות, בהלימה לתנאי השוק שהיו נהוגים באותה תקופה, ובמרבית המקרים שווי הנכסים אף המשיך לעלות לאחר רכישתם. זאת, עד לנקודת הזמן בה פרץ משבר פיננסי וכלכלי גלובלי שטלטל את כלכלות העולם.


"לאורך שנות פעילותו העסקית למר לבייב יש מערכת יחסים עסקית טובה עם כל הבנקים בישראל. יתרה מזו, מר לבייב עמד בכל זמן נתון וממשיך לעמוד בהתחייבויותיו כלפי הבנקים, במלואן גם בעתות משבר.


"ולמען הסר ספק יודגש כי, שיחות פרטיות, הנערכות בין אנשים פרטיים, בדל״ת אמותיהם הן בדיוק כאלה - פרטיות. ולכן, הקלטתן הנעשות בידי צד שלישי על מנת להעבירן לתקשורת ועשיית שימוש פומבי בהן בידי כלי תקשורת, נוגדת את חוק הגנת הפרטיות ונוגדת גם את ההגינות הבסיסית. אמירות כאלה אינן משקפות אלא הלך רוח חולף, הנכון לאותה שעה שבה נאמרו".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.