לאחר מרדף של 4 חודשים: נעצר החשוד העיקרי בתכנון הפיגועים בפריז

 
עודכן 21:41 18/03/2016

שר המשפטים הבלגי מסר כי המשטרה עצרה את סאלח עבד אל-סלאם, מהחשודים העיקריים בתכנון מתקפת הטרור שאירעה בפריז בחודש נובמבר האחרון, בפשיטה שערכה על דירה ברובע מולנבק שבבירה בריסל. המחבל נפגע בחילופי היריות שאירעו במקום ונתפס. מצבו אינו ברור בשלב זה. מוקדם יותר השבוע נמצאו טביעות אצבעותיו בדירה אחרת בבריסל

 
 
 
 
 

המשטרה הבלגית עצרה הערב (שישי) את סאלח עבד אל-סלאם, מהחשודים העיקריים בתכנון מתקפת הטרור שאירעה בפריז בחודש נובמבר האחרון, בפשיטה שערכה על דירה ברובע מולנבק שבבירה בריסל, כך מסר שר המשפטים הבלגי.

 

אל-סלאם נפגע במהלך חילופי יריות עם כוחות המשטרה שפשטו על המקום ונתפס. בשלב זה מצבו של המחבל אינו ברור. רק היום דיווחו הרשויות הבלגיות כי טביעות אצבעותיו של איש דאע"ש נמצאו בדירה עליה ערכה המשטרה פשיטה לפני שלושה ימים בבריסל. בבלגיה העריכו כי הוא חמק זמן קצר לפני שהמשטרה נכנסה למקום.

 

בנוסף, בבלגיה דיווחו הערב כי חשוד נוסף נעצר במהלך הפשיטה במולנבק, אך בשלב זה לא צוין מיהו ומה החשדות כלפיו. זמן קצר לאחר מתקפת הטרור הרצחנית שהובילה למותם של 130 בני אדם, ההערכה בקרב גורמי מודיעין בצרפת הייתה שאל-סלאם הצליח להימלט לסוריה. עם זאת, ככל שהזמן עבר התקבלו דיווחים ממכריו של המחבל כי הוא מסתתר דווקא בבריסל.

 

מאז ניהלה המשטרה המקומית סריקות חוזרות ונשנות אחר אל-סלאם, שאותר ונלכד כאמור הערב בשכונת מולנבק שבבריסל, הידועה כמקום משכנם של גורמי טרור, כולל פעילי דאע"ש.

 

 
בעיגול המסומן: אל-סלאם נלכד בידי המשטרה הבלגית, הערב
בעיגול המסומן: אל-סלאם נלכד בידי המשטרה הבלגית, הערב צילום : RTL
 

מאז מתקפת הטרור בנומבר האחרון הפך אל-סלאם למבוקש מספר אחד באירופה. על פי התכנית המקורית, גם הוא היה אמור להיות מחבל מתאבד בסדרת הפיגועים בפריז. הוא הגיע ברכב מבריסל לבירת צרפת והיה אמור לפוצץ על גופו חגורת נפץ, בדיוק כפי שעשה אחיו איברהים.

 

אלא שברגע האחרו המחבל התחרט, לא פוצץ את חגורת הנפץ, השאיר אותה בזירה - ונמלט מן המקום. הוא היה למעשה המחבל היחיד מאלה שהוציאו לפועל את מתקפת הטרור שנותר בחיים. בשבוע האחרון הכוחות הבלגיים סגרו עליו עד שכאמור נתפס היום. המאמצים לאתרו כללו סיוע של המודיעין הצרפתי והאמריקני, שפעלו רבות מאחורי הקלעים.

 

בחודש דצמבר האחרון פרסמה סוכנות הידיעות AP תחקיר החושף כיצד במשך שלושה חודשים ניצל אל-סלאם את מדיניות הגבולות הפתוחים באירופה בכדי לתכנן את המתקפה. בין השאר, צוין בתחקיר כי דרכונים מזויפים הועברו למעורבים אך לא זוהו בשל הלחץ והעומס על הרשויות המקומיות. המחבל עבר אלפי קילומטרים בתוך יבשת אירופה ולא נעצר.

 

 
המבוקש מס' 1 באירופה מאז הפיגועים בפריז. המחבל סאלח עבד אל-סלאם
המבוקש מס' 1 באירופה מאז הפיגועים בפריז. המחבל סאלח עבד אל-סלאם צילום : ללא קרדיט
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.