כך הקפיצו הזוגות הצעירים את מחירי הדיור

 
עודכן 08:46 22/02/2016

בעוד שר האוצר משה כחלון ביקש להעביר את הזוגות הצעירים ורוכשי הדירה הראשונה לפריפריה, הרי שאלה עלו על שיטה: לקנות דירה באחת מערי הדרום, ולהמשיך לגור בשכירות בגוש דן. בסוף השבוע תיערך ההגרלה הראשונה של "מחיר למשתכן", אבל הירידה במחירי הדיור עדיין רחוקה

 
 
 
 
 

גם משה כחלון ואנשיו יודעים שזמן החסד שניתן להם בתחילת הקדנציה למימוש ההבטחות לגבי הורדת מחירי הדיור, מגיע לסיומו.

 

נתוני השמאי הממשלתי שמצביעים, שוב, על עלייה חדה במחירי הדירות ברבעון האחרון של 2015, מגביהים עוד קצת את רף ההוכחה של הממשלה. דירות ארבעה חדרים ב-16 הערים המרכזיות, שבודק השמאי, התייקרו ב-8 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים, ביחס לרבעון הקודם, מדובר בזינוק של 2 אחוזים וחצי.

 

שתי הערים שרשמו את הזינוק החד ביותר השנה נמצאות בדרום הארץ. בבאר שבע עלייה של שני אחוזים מהרבעון הקודם, ו-15 אחוזים ב-12 חודשים. 1.034 שקלים לדירת ארבעה חדרים. גם באשקלון חצה השנה המחיר את רף מיליון השקלים, זינוק של ארבעה אחוזים ברבעון, ו-15 אחוזים בתוך שנה.

 

 
קרקע בעפולה עליה יוקם פרויקט של "מחיר למשתכן"
קרקע בעפולה עליה יוקם פרויקט של "מחיר למשתכן" צילום : חדשות 10
 

רחובות וראשון לציון רשמו שתיהן את העלייה החדה ביותר ברבעון האחרון, לא פחות משישה אחוזים, ובחולון ובהרצליה - זינוק של 11 אחוזים בתוך שנה אחת בלבד. גם בתל אביב רכבת המחירים ממשיכה לדהור - חמישה אחוזים ברבעון האחרון, ומחיר ממוצע שמתקרב לשלושה מיליון שקלים.

 

 

מה מחפשים כל כך הרבה רוכשים בדרום בכלל? אחרי שכחלון ניסה להבריח את המשקיעים מהשוק, רבים מהם אכן שינו כיוון - ישר לפריפריה, ומקפיצים שם את הביקוש והמחירים. בינתיים הזוגות הצעירים עלו גם הם על התרגיל: במקום להתפשר על מגורים במרכז הארץ, רבים מהם רוכשים דירה בדרום או בצפון אבל נשארים עם שכירות בגוש דן.


ואם כבר פריפריה, השבוע תעמוד תכנית מחיר למשתכן למבחן ראשון בעפולה, שם תיפתח ביום חמישי הקרוב הההגרלה הראשונה ל-232 דירות מוזלות. למרות ההבטחות שכל התהליך יהיה ממוחשב ופשוט, בשלב הראשון המתעניינים יצטרכו להגיע פיזית, החל מהבוקר, למוקדי שירות כדי להוציא תעודת זכאות. בתום כחודש יגיעו תוצאות שיהיו המדד הראשון לתכנית הדגל של כחלון, אבל על עליית המחירים, היא עוד רחוקה מלהשפיע.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.