"ילדים מחבלים": איך מתמודדים כוחות הביטחון עם המחבלים הצעירים?

 
עודכן 22:50 09/02/2016

בגל הטרור הנוכחי נאלצים החיילים והשוטרים הישראלים להתמודד עם איום הטרור ממקום לא צפוי - נערים ונערות, ולפעמים אף ילדים שנוטלים סכינים ויוצאים לבצע פיגועים. הפלסטינים מאשימים את אנשי כוחות הביטחון בשימוש מופרז בכוח וטוענים כי בכמה מקרים ניתן היה רק לפצוע ולא להרוג את מבצעי הפיגועים הצעירים. האם באמת יש הבדל בין עצירתו של מחבל בן 30 למחבל בן 13?

 
 
 
 
 

הפלסטינים בשטחים מסמנים בגל הטרור הזה מטרות חדשות: את החיילים, השוטרים ולוחמי משמר הגבול שחיסלו את הגל הבלתי נגמר של דוקרים ודורסים, רבים מהם נערים ונערות.


"זה קשה אבל מתמודדים, אין מה לעשות", אומר רס"ב ברוך ממשטרת חברון, "זה התפקיד שלנו להגן על המדינה".

 

אז אחרי שדובר רבות על הנערים והנערות הפלסטינים, צריך רגע עלינו - על החברה הישראלית ועל מערכת הביטחון. מה זה עושה לנו כשהאויב או האויבת הם ילדים בני 13, 14 או 15?

 

לפרקים נוספים בסדרה
>> עם טרופית וסכין: מה גורם לצעירים פלסטינים לצאת לרצוח יהודים?
>> "ילדים מחבלים": כך מוסתים הצעירים שיוצאים לרצוח ישראלים
>> "ילדים מחבלים": האם יש גם קולות אחרים בצד הפלסטיני?


כבוגר יחידת המסתערבים דובדבן ובוגר שתי האינתיפאדות הקודמות, רס"ב שרון כבר ראה מחבלים מקרוב, ובכל זאת גל הטרור הזה הוא שונה לגמרי מבחינתו. "אנחנו הומניטרים ויש לנו כבוד לחיי אדם. הכבוד שלנו מתבטא בזה שאנחנו מצילים חיים אחרים", הוא אומר.

 

 
"לא צריך להרוג". רוקיה בת ה-13 בניסיון הפיגוע בענתות
"לא צריך להרוג". רוקיה בת ה-13 בניסיון הפיגוע בענתות צילום : ללא קרדיט
 

באופן רשמי ההנחיות של צה"ל, משמר הגבול, המשטרה והשב"כ ללוחמים הן חד משמעיות: לא משנה אם המחבל שמולך הוא בן 13 או בן 80. הוראות הפתיחה באש הן אחידות, ללא הפליה.

 

"אתה יכול להשתלט על הילד ועל האישה בלי להרוג אותם", אומר אשרף אלעג'רמי, לשעבר שר האסירים ברשות הפלסטינית, "אנחנו מדברים על שוטרים או חיילים שיכולים בלי לירות בו להשתלט עליהם ולנטרל אותם".

 

 

כשמערכת הביטחון שוברת את הראש מה לעשות עם טרור הנערים, אנחנו עכשיו עדין לקאמבק החגיגי של הריסות הבתים. אלוף פיקוד מרכז, רוני נומה, חושב שזה לא מרתיע, ראש המנהל האזרחי בגדה היוצא, תת אלוף דוד מנחם, חושב שזה לא אפקטיבי, אבל ממשלת ישראל רוצה להראות שהיא עושה משהו.


וכך, גם בתים של מחבלים נערים שהוריהם לא ידעו דבר על יציאתם לפיגוע ייהרסו. לפני כמה ימים הגיע צה"ל גם לכפר בית אימרא הסמוך לחברון, לביתו של מוראד עדאיס, המחבל בן ה15 שרצח את דפנה מאיר בהתנחלות עתניאל. "אני יכול להתגאות בכך שביתי נהרס בגלל הדבר הזה?" שואל אביו, "אתם מפעילים נגדנו ענישה קולקטיבית במקום ענישה פרטנית".

כך, צה"ל הגדול, שנלחם בעידן הקודם של המלחמות בצבאות ערב, ובשנים האחרונות נגד ארגוני טרור וגרילה כמו חיזבאללה וחמאס, מוצא את עצמו חסר תשובות מוחלטות מול נערים עם מספרים.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.