היועמ"ש החליט: לא יוגש כתב אישום נגד אשכנזי בפרשת הרפז

 
עודכן 15:51 20/01/2016

כפי שפורסם שלשום בחדשות 10, היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין הודיע כי הרמטכ"ל לשעבר לא יעמוד לדין בגין מעורבותו בפרשת מסמך הרפז. גם התיק נגד ארז וינר, לשעבר ראש לשכתו של אשכנזי, נסגר בהוראת היועמ"ש. היחיד נגדו יוגשו כתבי אישום בפרשה הוא בועז הרפז, שזייף את המסמך. עם זאת, בדוח מותח היועמ"ש ביקורת על אשכנזי וקובע כי היה שותף לאיסוף מידע נגד ברק

 
 
 
 
 

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום (שלישי) כי לא יוגשו כתבי אישום נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי בגין עבירות של מסירת מידע סודי והפרת אמונים, במסגרת פרשת מסמך הרפז. עם זאת, הוא מותח עליו ביקורת בדוח שצירף להחלטה, וקובע כי אשכנזי היה שותף לאיסוף חומר נגד שר הביטחון דאז אהוד ברק.

 

כפי שפורסם שלשום בחדשות 10, מלבד אשכנזי, גם ראש לשכתו לשעבר ארז וינר לא יעמוד לדין במסגרת הפרשה, וכך גם דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו, מה שמותיר את היועץ בועז הרפז כיחיד נגדו יוגשו כתבי אישום - בגין זיוף המסמך.

 

התיק נגד אשכנזי, בניהו ווינר בחשד לחתירה נגד הדרג המדיני נסגר מחוסר אשמה; התיק נגד אשכנזי בחשד לשיבוש הליכי משפט נסגר מחוסר ראיות, וכך גם התיק נגד בניהו ווינר בחשד להשמדת ראייה - השמדת קלטת שיחה בין אשכנזי לעיתונאי בן כספית.

 

לכתבות נוספות בנושא >>

המשטרה: "הסיפור מסריח, אבל לא נראה פלילי"

הפרקליטות ממליצה לסגור את התיק נגד וינר ובניהו
אשכנזי על המסמך: "זה חרא, זה דרעק"

 

 
היחיד נגדו יוגש כתב אישום. הרפז
היחיד נגדו יוגש כתב אישום. הרפז צילום : חדשות 10
 

במקביל פרסם היועמ"ש וינשטיין דוח ציבורי ארוך בנוגע להתנהלות המעורבים בפרשה, שהעסיקה את המערכת הפוליטית והצבאית במשך שנים ארוכות, ובו מתח ביקורת על אשכנזי. ב-2010 נפתחה חקירה משטרתית נגד המעורבים בפרשה, לאחר שנחשף בחדשות 2 כי לרמטכ"ל דאז אשכנזי הוצג מסמך עם הנחיות להתייחסות למועמדים להחליפו.

 

במסמך נמסר כי יש לבנות תדמית חיובית למועמד יואב גלנט, ולעשות את הדבר ההפוך בנוגע לבני גנץ ואשכנזי עצמו. בהמשך הצהירה המשטרה כי גילתה שהמסמך המדובר זויף על ידי הרפז, סא"ל במילואים ששימש כיועץ ביטחוני לאחר שחרורו מצה"ל.

 

הרפז: "דוח מביש ומבייש"

הרפז מסר היום בתגובה: "במשך 1992 ימי עינוי נפשי, התנכלות בלתי פוסקת לי ולמשפחתי וחקירות חוזרות ונשנות במטרה למצוא פתח בו יוכלו הקושרים המקושרים לחמוק ממתן דין על מעשיהם, הופק דוח נדיר המגלה לפתע שחבורת הקושרים המקושרים המציגים עצמם במשך שנים כמתוחכמים, המנוסים והמקושרים ביותר, ואשר ניהלו את מערכות הבטחון הרגישות ביותר באזורנו, לא ידעו, לא הבינו והם בעצם תמימים, כסילים וחסרי מודעות למעשיהם. הדוח הנוכחי הוא מהמבישים והמביישים ביותר את מערכת אכיפת החוק ומוכיח שיש דין אחד לקושרים מקושרים ודין אחר לאזרחים רגילים".

 

השר אורי אריאל הוסיף: "ריח הפגר לא יבש ולא התאדה. ייתכן שתפקוד הרמטכ"ל לא חצה את הגבול הפלילי, אבל הוא כשל ערכית ומוסרית".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.