סיפורים מהקופסה: כשהמוח שלנו יתחבר למחשב, והמחשבים יתחילו להרגיש

 
עודכן 21:01 13/01/2016

נושא הפרק הרביעי והאחרון בסדרת הכתבות על סודות המוח האנושי, יישמע ודאי כמו מדע בדיוני, אבל לדעת רוב החוקרים, זהו היישום העתידי החשוב ביותר של הבנת המוח האנושי - חיבור בין המוח האנושי לבין המכונה. שי, שסובל ממחלת ALS, מתקשר היום עם העולם באמצעות מחשב שמחובר למוחו, והמחשב הזה מאפשר לו היום גם להזיז חפצים בכוח המחשבה

 
 
 
 
 

שעת צהריים בבית משפחת ראשוני שברמת השרון. כרגיל, כששי רוצה להגיד משהו כולם מחכים בסבלנות עד שהוא יסיים להקליד. "כרגע אני אסתפק בלהגיד שהחיים יפים", הוא אומר.

 

המצלמה שעל צג המחשב קולטת את תנועות העיניים שלו כשהוא מרכיב מילים ומשפטים. מחלת ניוון השרירים הקשה, ה-ALS, התפשטה בגופו של שי לאט ובעקביות. השלב הבא הוא שיתוק מוחלט. עד היום שי חיפש וגם מצא פתרונות, והוא לא מתכוון לעצור.

 

> לכתבות נוספות בסדרה "סיפורים מהקופסה"

פרק 1: מה עובר לכם בראש?

פרק 2: הקול בראש, גרסת המציאות

פרק 3: האם בטוח שברצונך למחוק את הזיכרון?

 

"המצב הזה של 'locked in', שבו אנשים עם מוח תקין אבל לא מסוגלים לתקשר, זה עולם ומלואו שצריך לטפל בו", אומר פרופ' נתן אינטרטור, מייסד neurosteer ואיש אוניברסיטת תל אביב. כאשר יש זרם חשמלי, שי שולט היטב בכדור בעזרת גלי המוח שלו. "העלאת ריכוז מעבירה את הכדור קדימה, והורדת ריכוז מזיזה אותו אחורה", אומר פרופ' אינטרטור, "אני יכול להגיד מתי בנאדם שמח, ובמקרים רבים אנחנו מראים לאנשים תמונות של בני משפחה שהם אוהבים - ורואים תגובה חזקה".

 

 
שי, חולה במחלת ALS (ניוון שרירים) שנעזר במחשב
שי, חולה במחלת ALS (ניוון שרירים) שנעזר במחשב צילום : חדשות 10
 

ורגשות הם לגמרי הדבר הבא, בתחום שכבר מזמן אינו מדע בדיוני: הממשק בין המוח למחשב. ב-5 השנים האחרונות משותקים ברחבי העולם לומדים להפעיל גפיים ביוניות לקול תשואות הקהל ואפילו לנהוג במכונית באמצעות מחשבה בלבד, ללא מגע יד אדם. ככל שהטכנולוגיה והמחקר יתקדמו, המכשירים החדשים, שילוב של אדם ומכונה, ימלאו את העולם.


בישראל, בניגוד לְארצות הברית ולאיחוד האירופי, היזמים בתחום מחלות המוח נאלצים לקושש בעצמם את התקציבים העצומים הדרושים לכל פיתוח חדש. כרגע בתכנון יש מציאות מדומה לצורכי שיקום, אבל על המדף כבר נמצאים משקפיים כאלה שמדמים את נבכי המוח לקראת ניתוח. היזמים - ישראלים.

 

 

עוד חברות טכנולוגיה ישראליות שהוציאו מוצרים לשוק - ממפות את פעילות התאים האפורים ומציעות טיפולים חדשניים לזעזוע מוח, דיכאון וגם אלצהיימר. אז אם אנחנו יודעים מספיק על המוח - כדי להצליח לקרוא מחשבות ולתקן אותו בעזרת המחשב - למה שהמחשב לא ילמד מאיתנו, במקום רק למלא פקודות?

 

פרופ' סאגר מניו זילנד השתמש בדמותה של בתו הקטנה, כדי לתכנת ילדה וירטואלית חמודה בדיוק כמוה שמסוגלת להעביר לו מסרים גם בזמן שהוא מרצה. "כל האלמנטים האנושיים או הביולוגיים המובהקים האלה כמו רגשות, אינטואיציה ויצירתיות, ודברים אחרים שחשבנו שמייחדים רק אותנו - אנחנו יודעים היום לחקות את זה", אומר פרופ' נפתלי תשבי מהאוניברסיטה העברית.

 

המוח שלנו אינו עוד "הקופסה השחורה" כפי שכינו אותו לפני שנים - אבל בכל יום שעובר, הידע שאנחנו מפענחים מִמֶנוּ גדל, ויחד איתו גם הבלבול. כמה ממאפייני החיים כפי שהכרנו אותם עתידים להשתנות. בזמן שהילדים האלה יגדלו - והחוקרים יפצחו - נבין עוד אזור, עוד קשר, עוד נוירון. כמה מסובך להרכיב את התצרף הזה לכדי תמונה שלמה שהיא האיבר המופלא הזה - המפקד העליון של הגוף האנושי.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.