בחתונה בימין הקיצוני: ריקוד עם סכינים ותמונת עלי דוואבשה

 
עודכן 20:15 23/12/2015

תיעוד בלעדי • לפני מספר שבועות נערכה בירושלים חתונתם של בני זוג מוכרים בימין הקיצוני. במהלך השמחה השתתפו עשרות בריקודים עם רובים צה"ליים, אקדחים, סכינים ובקבוק תבערה. בשיא ננעצה סכין בתמונתו של הפעוט שנשרף למוות. לבני: "זו הקבוצה שמנסה להרוס אותנו"; סמוטריץ': "איבדו צלם אנוש"

 
 
 
 
 

המקום: אולם חתונות בירושלים. האירוע: חתונתם של בני זוג מוכרים מאוד בימין הקיצוני. לפני מספר שבועות, במהלך חג חנוכה, התאספו עשרות מחבריהם של בני הזוג לחגוג את האירוע כשהם מניפים רובים, סכינים ובקבוקי תבערה. בשיא ננעצה אחת הסכינים בתמונתו של עלי דוואבשה, הפעוט שנרצח בהצתת ביתו. התיעוד הוחרם עוד באותו היום והערב (רביעי) נחשף בחדשות 10.

 

עשרות מחבריהם של החתן והכלה הם גם חברים של שלושת העצורים הנחקרים בשב"כ בחשד לרצח שלושת בני משפחת דוואבשה ביולי האחרון. בתיעוד נראים החוגגים מניפים רובים, אקדחים וסכינים. אחד אף רוקד עם בקבוק תבערה בידו כאות ניצחון לפיגוע ההצתה שבוצע עם שני בקבוקי תבערה.

 

בתיעוד נראים כלי הנשק עוברים מיד ליד. גם ילדים אוחזים באקדחים. תמונתו של עלי דוואבשה מונפת בידי החוגגים תוך שאחד החוגגים דוקר עם סכין את תמונת הפעוט. לאחר החתונה, המשטרה והשב"כ החרימו את התיעוד ופתחו בחקירה. בין היתר יחקרו מי העביר רובים צה"ליים ואקדחים ברישיון לידי ילדים.

 

האירוע התרחש אחרי שרק כמה שעות קודם לכן נערכה מסיבת העיתונאים של עורכי הדין של החשודים בהצתה, בה קבלו על עינויים לכאורה של החשודים על ידי חוקרי שירות הביטחון הכללי. על רקע הטענות האלה נשמעה בימין ובציונות הדתית תמיכה בחשודים וביקורת על השב"כ. אלא שלפני כיומיים כינס שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון את ראשי המתנחלים ומציג להם פרטים מתוך החקירה של החשודים ובשלב מסוים גם הציג את הסרטון מהחתונה. מאותו הרגע, החל להשתנות גם הטון, שהתבטא בין היתר במסרים שפרסמו יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, ויו"ר מועצת יש"ע.

 

 
סכין נעוצה בתמונתו של דוואבשה
סכין נעוצה בתמונתו של דוואבשה צילום : חדשות 10
 

"זו הקבוצה שרוצה להפוך אותנו למדינת שנאה"

פרסום התמונות עורר זעם וביקורת במערכת הפוליטית. במליאת הכנסת התפתח עד מהרה עימות בין ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) וח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) סביב התיעוד. "חלק גדול מהציבור במדינת ישראל ראה עכשיו סרטון של חתונת הדמים, של אנשם רוקדים משמחה סביב תמונתו של תינוק שרוף ואלה שלא הספיקו להשלים את המלאכה עומדים עם סכין ודוקרים את התמונה עם שנאה שמלווה אותם", קראה לבני מעל בימת הכנסת. "אלה האנשים שאתם מפגינים מול השב"כ שלא יחקור אותם. זאת הקבוצה שרוצה להרוס את ישראל היהודית. זו הקבוצה שרוצה להפוך אותנו למדינת שנאה".

 

סמוטריץ', שיצא ממליאת הכנסת בעקבות העימות ואחרי שנקרא לסדר, מסר זמן קצר מאוחר יותר: "מי שהשתתף בריקוד המרושע עם תמונתו של תינוק שנרצח בשנתו איבד צלם אנוש ומייצג אידיאולוגיה מסוכנת. כל מי שמשתתף בריקוד שכזה אין מקומו בציונות הדתית, ובגבולות השיח הדמוקרטי הלגיטימי במדינת ישראל".

 

השר אורי אריאל מהבית היהודי אמר כי התיעוד "מזעזע ואסור להשלים עם פעילותן של קבוצות קיצוניות שמתלדקות שנאה. חשוב שהמשטרה תחקור את האירוע ותבדוק אחר כך עם הפרקליטות האם יש בסיס להעמדה לדין. החברה הישראלית צריכה להוקיע מתוכה התנהגות שכזו".

 

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, ‏קרא "להוקיע בכל דרך הזדהות נוראה כזו עם מעשה רצח. מעשים שכאלו אינן דרך היהדות, זו התנכרות והתנערות מערכי העם היהודי, מתורת ישראל ומייחודיותו של העם היהודי, ההורים והמחנכים צריכים לקחת על עצמם את המשימה, יחד עם גורמי החוק, לעשות הכל למנוע הזדהות כה מחרידה עם מעשי טרור ורצח מחרידים שכאלו".

 

סייע בסיקור: עקיבא נוביק

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.