הפנימיות הצבאיות נסגרות, הבוגרים לא מבינים למה: "מה קרה, פרץ שלום?"

 
עודכן 09:24 13/12/2015

"ילדים בני 15 לא צריכים ללכת עם מדים", הודיע בשבוע שעבר שר הביטחון משה יעלון, והחליט לסגור את שתי הפנימיות הצבאיות, שעלו לצבא 15 מיליון שקלים. ההורים השכולים ("זה לפגוע במורשת של דוד בן גוריון"), הבוגרים והתלמידים יוצאים נגד ההחלטה: "זה לא רק הקטע הצבאי, אלא הופך אותך לאדם עם ערכים"

 
 
 
 
 

הפוסטר של הארי פוטר הוא בערך הדבר היחיד בחדר של איתמר שמזכיר שהוא רק בן 15. "יש כאן קסדה של חייל בריטי, תרמילי כדורים מכל חלקי הארץ, סכין שסבא הביא לי מששת הימים. החלום שלי פעם היה להיות רמטכ"ל", הוא מספר. "אני רוצה שכל החיים שלי יהיו מעורבים בצבא, במורשת קרב, בהיסטוריה. יש גם פלאייר של הפנימייה הצבאית. אני אוהב להציב מטרות מול העיניים, להיות ממוקד במטרה".


אוראל אבוטבול, שעושה אימוני כושר לקראת הצבא, ואיתמר אילת, כבר לא יגשימו את החלום. השבוע הודיע שר הביטחון כי במסגרת הקיצוצים בצבא, בנוסף לחטיבות וטייסות, ייסגרו גם שתי הפנימיות הצבאיות בחיפה ובאור עציון. ילדים בני 15, אמר יעלון, לא צריכים להסתובב על מדים.

 

"סטירה בלחי", אומר איתמר, על סגירת הפנימיות. "זה כאילו מישהו עכשיו מנפץ לי את החלום בעיניים".

 

 
איתמר אילת, מועמד לפנימיה צבאית. "סטירה בפנים"
איתמר אילת, מועמד לפנימיה צבאית. "סטירה בפנים" צילום : חדשות 10
 

הרבה היסטוריה ישראלית התחילה בפנימיות הצבאיות. 62 שנים, אלפי בוגרים, שניים מהם, גבי אשכנזי ואמנון ליפקין שחק, הגיעו הכי רחוק שאפשר, ובכלל - הרבה פלאפלים שהמקום הזה היה הצעד הראשון שלהם במדים. "בווסט פוינט אומרים שהגיל הנכון להטמיע ערכי במישהו", אומר אלוף (מיל') אבי מזרחי, "הוא הגיל הצעיר. בישראל יש גם מקום לחינוך צבאי. מה, השלום פרץ פתאום?".

 

בצבא טוענים שכיום, שיעור ההתנדבות לקצונה כל כך גבוה, שרבים רוצים, ולא מתקבלים. כבר לא חייבים ילדים שחולמים להיות אלופים.

 

 

15 מיליון שקל על פחות ממאה בוגרים במחזור

זו בדיוק הבעיה - התפוקה - 15 מיליון ש"ח על פחות ממאה בוגרים בשתי הפנימיות בכל מחזור. בשפה כלכלית - העלות גבוהה מהתועלת. גם הרמטכ"ל הקודם בני גנץ הגיע לאותה מסקנה, אלא שהפתרון שלו היה הפוך במאה שמונים מעלות. בימים אלה אי אפשר להתאמן על המסלול בפנימיה. לא כי סוגרים, אלא כי משפצים, מרחיבים. הרבה כסף השקיע כאן הצבא רק בשנתיים האחרונות כדי להגדיל את התפוקה, כדי שיהיו יותר פנימיונים.

 

אותם בני נוער בחיפה היו לומדים את אותן מיומנויות בעוד שלוש שנים, אבל נדיב יוסף, אחד מהם מסביר: "זה פחות הקטע הצבאי. זה גם חלק מלהפוך אותך למפקד יותר טוב, לבנאדם עם ערכים. לאהבת הארץ, להיות חבר אחד לשני".

 

 
חניכי הפנימייה הצבאית בחיפה. "זה פחות הקטע הצבאי"
חניכי הפנימייה הצבאית בחיפה. "זה פחות הקטע הצבאי" צילום : חדשות 10
 

את המאבק בסגירה, בחיסכון של 15 מיליון שקלים, בוטנים במושגי תקציב הביטחון, ניהלה עד כה עמותת בוגרי הפנימיה. עכשיו ההורים לוקחים את המושכות - מתארגנים, מתכננים הפגנות, שביתות, עצומות בפייסבוק, מנסים לומר לרמטכ"ל ולשר הביטחון להסתכל מעבר למספרים ולדולרים, שזו לא רק הכלכלה. השאלה אם לא איחרו את המועד.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.