המונולוג המצמרר של הלום הקרב עידו: "המלחמה האמיתית היא ביום-יום"

 
עודכן 09:23 01/12/2015

הופעתו האמוציונלית של עידו גל רזון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, בנושא הלומי קרב שאינם זוכים לטיפול ראוי, עוררה הדים ואת המודעות למצבם של הסובלים מהתופעה. לקראת הדיון בכנסת היום בנושא, מסביר עידו איך הפגיעה מדצמבר 2007 משפיעה עליו עד היום: "לא עובד, לא ישן בלילה, מזיע כל הזמן"

 
 
 
 
 

עידו רזון נפגע בעזה בדצמבר 2007, ויצא מהרצועה. אבל הרצועה, מאז, לא יוצאת לו מהראש - והטראומה עדיין מלווה אותו יום יום.

 

בוועדה לביקורת המדינה, נשא עידו מונולוג מצמרר, ששותף לאחר מכן על ידי רבים ברשת, ועורר את המודעות לתופעה. "כל הבית מתפורר לך מול הפרצוף, חברים מתפרקים לך", אמר אז, "אתה נפצע, נשבר לך הגוף, אבל אתה יוצא בנס. אז אני לוקח את עצמי בידיים ומפנה את הצמד בטנק תחת אש... אבל אחרי זה, אתם לא ממלאים לי דוח פציעה? מי זו קצינת הנפגעים שלי? איפה הוועדה, איפה? אני הייתי גולנצ'יק, למה לא מטפלים בי? אני הרגתי בשבילכם בידיים האלה יותר מ-40 איש?".

 

בראיון לתוכנית "הצינור", משחזר עידו את המבצע מלפני 8 שנים, שכמעט הביא למותו. "זה היה מבצע 'צלול כיין', בין אלמועזי לאלבורייג', במטרה להשתלט על הבית של ראש העיר של עזה", הוא מספר. "בתשע בבוקר מחבל מתאבד רץ לתוך הבית. חבר שלי קלט אותו ופוצץ אותו ליד הקיר, בום, הרים אותו, התחילה ההתקפה.

 

"נתנו לנו מכה של RPG, מחבלים השחילו רימונים בפנים, כל הבית מתפוצץ", הוא ממשיך בנשימה עצורה. "הכל מתחיל להתפוצץ, נלחמים ברבאק, כל הבית מתפוצץ, יורים מהחלונות, הם נכנסים והם בפנים וצועקים לסיסו הקצין 'הם בפנים, מה עושים, וזורקים רימונים. יש לנו מקרים ותגובות. זורקים רימונים מהחלונות, הם מנסים לחטוף עכשיו. נלחמנו והדפנו. בא מסביב אחד, דפק RPG וזרקו עוד רימון והצמד שלי גבי זיו קיבל הכל. ממש התפרק כל הראש שלו, כל היד, הרגל, כל החדר דם. כל זה אלו דברים שלא נותנים לך מרגוע בחיים אחרי זה".

 

 
עידו גל רזון, הלום קרב מהלחימה בעזה הסובל מפוסט-טראומה
עידו גל רזון, הלום קרב מהלחימה בעזה הסובל מפוסט-טראומה צילום : חדשות 10
 

רזון מסביר איך הלחימה פוגעת בו בחיי היום יום: "אתה לא מצליח להתמודד. בקרב כולם גאים ומצדיעים לך, אבל ביום יום, שם זו הלחימה האמיתית שלך. הרגתי המון, אבל עזוב אני נגביסט - אף אחד לא יודע כמה אתה הורג. עכשיו, אתה נכנס למקום כלשהו, לא חושב שאתה יכול להפוך לנשק מסוים אם יקרה משהו. תראה שני אנשים, ישר אחשוב מה הולך לקרות ואיך אתה הולך לנטרל אותו, איך אני מכניס לו את זה ומועך לו את הראש ברצפה".

 

"כולם אומרים לך שלא קורה כלום, אבל אותך זה משגע. יש לי תאקל עם שוטר שמבקש תעודת זהות, אף אחד לא מבין שזה כמו אקדח שמכוון לך לראש, מרגמות, הכל הולך לקרות. כרגע אף אחד לא מבין את זה, זה הפוסט טראומה. הייתי דופק את הראש בקיר, לעצור את זה, שזה יירגע. הייתי מושך את השערות וצועק, ולא ישן בלילות, ואתה מזיע כל הזמן ולא עובד, אתה לא אותו בנאדם. אתה לא גבר, לא אותו רמבו. לא אותו רמבו שהיית".

 

 

אם מישהו מהגולשים מרגיש הזדהות עם הדברים שעידו אמר בזמן הכתבה, אתם מוזמנים לפנות לנט"ל - ארגון לנפגעי טראומה על רקע לאומי - לקבל סיוע. חשוב להדגיש שעידו אינו היחיד, ומהרגע שנחשפנו לסיפור שלו, גילינו עוד מאות מקרים של אנשים שנפצעו במהלך השירות הצבאי שלהם וגם הם מרגישים שהמדינה נטשה אותם ושהם לא מקבלים טיפול ראוי.

 

הבוקר הנושא החשוב הזה יגיע לדיון מיוחד בועדה לביקורת המדינה בראשות חברת הכנסת קארין אלהרר. עידו שם לעצמו עכשיו למטרה להאבק למען נכי צה"ל, ונמשיך ללוות את הסיפור שלו כמו גם סיפורים אחרים בנושא הכאוב הזה.

 

 
עידו גל רזון. "אתה כבר לא רמבו שהיית"
עידו גל רזון. "אתה כבר לא רמבו שהיית" צילום : חדשות 10
 

ממשרד הביטחון נמסר לנו בתגובה לכתבה: "אגף השיקום מטפל באינטנסיביות בגל רזון, ופועל בכל הכלים המקצועיים שעומדים לרשותו על מנת לסייע לו בתהליך השיקום. מטעמים של צנעת הפרט וחיסיון רפואי, ובמטרה להגן על גל, אין באפשרותנו לפרט מעבר לכך על הפעולות הרפואיות הננקטות. אגף השיקום מטפל ב-57 אלף נכי צה"ל במסירות, במקצועיות ומתוך שליחות. עובדי האגף פועלים כל העת לשיפור השירות לזכאים, וכך נמשיך לעשות גם בעתיד".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.