"דקרו את בן ה-17 בסכין, והתחמקו ממשפט": מדוע החוק בישראל לא תמיד מביא רוצחים לדין

 
עודכן 21:29 16/11/2015

רז חג'ג' היה בסך הכול בן 17 כאשר שני נערים רצחו אותו בדקירות סכין, נמלטו והסגירו את עצמם רק כעבור מספר ימים. למרות כתב אישום תקדימי שהוגש נגדם, הצליח אחד מהם לרצות חלק מתקופת מאסרו באשפוז פסיכיאטרי והשני – שוחרר לאלתר. בשמונה השנים האחרונות נאבקת אילנה חג'ג' למען בנה המנוח ועבור הוצאת הצדק לאור, אך רואה שוב ושוב מערכת שמתעניינת הרבה יותר בענישת מחבלים מאשר בקורבנות אלימות יומיומית • "נפגעים", כתבה שנייה בסדרה

 
 
 
 
 

אילנה חג'ג' לא אוהבת להגיע לבית המשפט. הוא מחזיר אותה לימים רעים - הימים שבו התנהל משפט לרוצחיו של בנה הצעיר, רז, שנרצח בעת קטטה. המשפט בעצם כמעט לא התנהל, והעונשים שקיבלו הרוצחים - מגוחכים.


רז חג'ג' היה בן 17 כאשר נרצח על ידי שני קטינים בהרצליה לפני שמונה שנים. לאחר הדקירה הם נמלטו ושהו בדירת מסתור במשך כמה ימים, עד שהסגירו את עצמם. הפרקליטות הגישה נגדם כתב אישום זהה בגין רצח, למרות שרק אחד מהם ביצע את הדקירה בפועל.


הגשת כתב האישום התקדימית התגלתה כחרב פיפיות - הנער שאחז בסכין טען לאי כשירות נפשית ואושפז בבית חולים פסיכיאטרי. באופן אוטומטי, מרגע שנפסק ההליך הפלילי נגדו - אי אפשר היה להמשיך בהליך נגד הנער השני.
אילנה לא ויתרה. היא עקבה באדיקות אחר תנאי האשפוז של הנער הדוקר, כדי שלא יחמוק מדין. כאשר מצבו הוטב סוף סוף, הוא נדון לשבע שנות מאסר, בניכוי תקופת האשפוז. הנער השני שוחרר לאלתר.

 

לפרק הראשון בסדרה>> העבריינים חיסלו את אשתו של אלכס לאוטין, ואיש לא מושיט לו יד

 

 
אילנה חג'ג', אמו של רז חג'ג'
אילנה חג'ג', אמו של רז חג'ג' צילום : חדשות 10
 

הצעת חוק שאושרה בסוף חודש אוקטובר בוועדת שרים לענייני חקיקה מבקשת ליצור מדרג חדש בעבירות ההמתה - כך שעבירת הרצח תפוצל לרצח בנסיבות מחמירות, רצח חסר ישע, רצח קטין, רצח בתוך המשפחה ורצח בסיסי. במקרה האחרון, גם על רצח מתוך אדישות ניתן יהיה לגזור מאסר עולם.


ארגון הנרצחים והנרצחות, בו חברה אילנה, נלחם בכל הכוח שהצעת החוק תעבור. היום יש לה סוף סוף סיכוי. למרבה הצער, הרקע הוא לאו דווקא ההכרה במשפחות של קורבנות רצח על רקע פלילי - אלא הרצון להרשיע ברצח מחבלים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.