שקד: "היועץ המשפטי מעולם לא הוסמך להחליף את הממשלה"

 
עודכן 11:40 07/10/2015

שרת המשפטים איילת שקד יצאה היום בכנס של פורום קהלת נגד סמכויותיו הנרחבות מדי של המחזיק בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. "כאשר היועמ"ש ממליץ לממשלה לבצע פעולה, הוא לא נושא באחריות לתוצאותיה - ואין לכך כל הצדקה", אמרה שקד וטענה כי דבריה אינם מכוונים נגד וינשטיין. פרקליט המדינה ענה לה: "הכוח משחית"

 
 
 
 
 
מעריכה מאוד את וינשטיין, פחות את סמכויותיו. שקד והיועמ"ש
מעריכה מאוד את וינשטיין, פחות את סמכויותיו. שקד והיועמ"ש צילום : רויטרס
 

"לצערי, שיקול דעת של פרקליט מחליף את שיקול הדעת של השר שהוא אמור לייצג": שרת המשפטים איילת שקד יצאה הבוקר (רביעי) במתקפה על הסמכויות המופרזות, לדעתה, המוענקות ליועץ המשפטי.

 

שרת המשפטים אמרה את הדברים בכנס של פורום "קהלת" הדן בסמכויותיו של הנושא בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה.

 

"כאשר היועץ המשפטי ממליץ לממשלה לבצע פעולה, הוא לא נושא באחריות לתוצאותיה - ואין לכך כל הצדקה", הוסיפה שקד. "המחוקק מעולם לא הסמיך את היועץ המשפטי להחליף את הממשלה. כל עוד בית המשפט לא פסק אחרת - הרי שמי שצריך לקבוע היא חוות הדעת של שרי הממשלה, ולא של היועץ".

 

למרות שלשקד ולממשלה הנוכחית, המכהנת פחות מחצי שנה, יש כבר רקורד ארוך של התכתשויות פומביות ופחות פומביות עם היועץ הנוכחי יהודה וינשטיין - האמור לסיים בקרוב את תפקידו - ביקשה שקד להבהיר כי היא מעריכה מאוד את וינשטיין, וכי דבריה אינם מכוונים נגדו, אלא באופן כללי נגד הסמכויות המוענקות ליועץ.

 

שקד אמרה עם כניסתה לתפקיד, בחודש מאי האחרון, כי "נדמה שקבלת ההחלטות אינה מסורה עוד בידי העם, כלומר נבחריו בכנסת, אלא בידי מערכת המשפט". ביוני ענה לדברים הללו וינשטיין, כשאמר בכנס הרצליה: "עריצות הרוב אינה דמוקרטיה. דמוקרטיה בה אין גבול לנציגי הרוב, או שלא נשמר בה עקרון השוויון - אינה דמוקרטיה".

 

 
פרקליט המדינה, שי ניצן, בטקס הפרידה מציפי לבני
פרקליט המדינה, שי ניצן, בטקס הפרידה מציפי לבני צילום : חדשות 10
 

מנגד, התייצב שי ניצן, פרקליט המדינה, והצהיר: "הכוח משחית - ותפקידנו הוא לשמור על גבולות הכוח. לא ייתכן שנגן על פעילות לא חוקית גם אם בית המשפט טרם אמר את דברו".

 

עם זאת, הוסיף ניצן בהתייחסו לאירועים האחרונים: "מעצרים מנהליים והריסות בתים הם אמצעים קשים ובמחלוקת ציבורית - אבל מבחינה משפטית הם לרוב מוצדקים".

 

בקרוב יסיים וינשטיין את תפקידו, והיועץ המשפטי הבא ייבחר מבין רשימת מועמדים הכוללת בין היתר את מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, וגם את אחד ממועמדיה של שקד, רז נזרי. מועמד שני של השרה, רון שפירא, הודיע בימים האחרונים על הסרת מועמדותו.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.