העיתונאי מוטי קירשנבאום נפטר בגיל 76

 
עודכן 11:19 25/09/2015

עולם התרבות והתקשורת באבל: העיתונאי, איש הטלוויזיה והרדיו, חתן פרס ישראל ואיש חדשות 10 הלך לעולמו למחרת יום הולדתו. קירשנבאום, ממקימי רשות השידור, יצר סרטים ותוכניות רבות, ביניהן "ניקוי ראש", והנחה את תוכנית האקטואליה "לונדון את קירשנבאום". ריבילין: "אובדן של מנהיג בשדה התקשורת". נתניהו "קולו ייחסר"

 
 
 
 
 

מוטי קירשנבאום, העיתונאי חתן פרס ישראל ואיש חדשות 10, הלך הבוקר (שישי) לעולמו בגיל 76. רק אתמול חגג את יום הולדתו.

 

הוא הותיר אחריו ארבעה ילדים. הלווייתו תתקיים בבוקר יום ראשון במושב מכמורת שבו התגורר, ותצא מבית העם.

 

פרידה ממוטי קירשנבאום:

"המומים ואבלים נוכח מותו של חברנו האהוב, שהלך הבוקר לעולמו בביתו במכמורת", מסר מנכ"ל חדשות 10, גולן יוכפז. "ערוץ 10, ולמעשה כל גוף תקשורת שבו עבר מוטי בתחנות חייו הרבות, התברך בענק העיתונות והטלוויזיה הזה והתבשם מאישיותו ולבו הרחב. בעולם העיתונות שהולך ומאבד אט-אט חלק מערכיו הטובים, היה מוטי סלע איתן של מקצוענות, אתיקה, יושרה, ניסיון, כישרון מתפרץ, יצירתיות וחדשנות, גם לאחר עיסוק של למעלה מחמישים עשורים בעיתונות. מבחינתנו - מוטי היה, השופט המקצועי האחרון בכל דילמה עיתונאית. כאשר התלבטנו באמת בסוגיה תקשורתית, היינו מגיעים אליו לשמוע ולקבל את עצתו הטובה".

 

"הסתלקותו של מוטי היא אובדן של יוצר, מנהל ומנהיג בשדה התקשורת הישראלית", ספד לו נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין. "פגשתי אותו לראשונה בשנותיי המוקדמות בכנסת ומאז היה לי ידיד נאמן ובר פלוגתא פעם כעיתונאי, פעם כמנהל השידור הציבורי, פעם כאוהד ספורט ותמיד, תמיד- כחבר. יכולתו המופלאה של מוטי להציג בפשטות ובגובה העיניים כל רעיון, כשרונו לשיח עם כל אדם, בשפתו ובגובה העיניים שלו, היו להשראה בעיניי. הלשון החדה, הסאטירה והביקורת המושחזת, נבעו ממנו בהומור ובתחכום והיו לו לאמצעי, דרכו ידע  להביע גם את העמדות המורכבות ביותר במקומות בהם לא תמיד הסכימו לשמוע אותן. הוא יחסר לי מאוד. קולו יחסר למדינת ישראל".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד גם הוא לקישנבאום:  "מוטי היה מחלוצי הטלוויזיה בישראל, בעל קול ייחודי ושפה עשירה. מראיין נוקב בשאלותיו אך הוגן ובעל סקרנות אינטלקטואלית גדולה. קולו ייחסר לנו".

 

משפחתו של העיתונאי המנוח הסכימה ואף ביקשה לכבד את בקשתו של קירשנבאום ז"ל לתרום את איבריו לאחר מותו. "אנו מסכימים בגאווה לכל מה שניתן יהיה להנציל ממוטי היקר להצלת חיים . למוטי קירשנבאום היה כרטיס אדי ואנו רואים בזה גאווה לאומית".

 

 
משחזר עם ירון לונדון את פגישת נתניהו ואובמה
משחזר עם ירון לונדון את פגישת נתניהו ואובמה צילום : חדשות 10
 

קירשנבאום נולד בשנת 1939 וסיים את בית הספר בתיכון החקלאי בפרדס חנה. בשנת 1958 התגייס לצה"ל ושירת בגדוד הנח"ל המוצנח. לאחר סיום שירותו הצבאי למד קולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס (UCLA), ושימש נציג העיתון "ידיעות אחרונות" בהוליווד.

 

בשנת 1966 נקרא בחזרה לישראל להיות חלק מצוות ההקמה של הטלוויזיה הישראלית שנכנחה שנתיים לאחר מכן. במסגרת זו, היה בין היתר העורך הראשי של "מבט" ולאחר מכן הפיק את תוכנית הסאטירה "ניקוי ראש". בשנת 1976 הוא זכה בפרס ישראל לאמנות הרדיו, הטלוויזיה והקולנוע. באותה שנה מונה קירשנבאום למנהל מחלקת התוכניות של הטלוויזיה הישראלית.

 

 
צילום : כרמית חסין
 
קירשנבאום בדרום סודאן
קירשנבאום בדרום סודאן
 

במהלך שנות ה-80 עבד כעצמאי בתחום ההפקה ובימוי סרטים וכן ביים תוכניות בידור, שהידועה שבהן הייתה התוכנית התשיעית של להקת הגשש החיוור. בשנת 1993 מונה למנכ"ל רשות השידור על ידי שרת התקשורת דאז, שולמית אלוני. הוא סיים את תפקידו כמנכ"ל רשות השידור בשנת 1997.

 

קירשנבאום ערך סרטים דוקומנטריים וכתבות טלוויזיה רבות, בהם זכורים במיוחד תיעודיו מקו הפסקת האש של מלחמת יום הכיפורים, הסדרה התיעודית "אל בורות המים" ותיעודי חיי הטבע בישראל ובעולם.

 

בשנת 2002 החל קירשנבאום להגיש את תכנית האקטואליה "לונדון את קירשנבאום" בערוץ 10 עם ירון לונדון, תכנית שזכתה חמש פעמים בפרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה בקטגוריית תכנית האקטואליה הטובה ביותר. ב-2009 זכו השניים בפרס מפעל חיים מטעם אגודת העיתונאים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.