"המפצח": כך נמשכת חגיגת הנדל"ן של הקיבוצים והמושבים על חשבון הציבור

 
עודכן 23:12 19/09/2015

למרות חיובם המשפטי של קיבוצים ומושבים להחזיר למדינה קרקעות שאינן בשימוש, בקרב פעילים בנושא התחדש לאחרונה הזעם על ה"ספסרות בנדל"ן" כלשונם. כשברקע כוונה להסב למרכז אירוח וכנסים מתחם בקיבוץ יקום שיועד לגידול אפרסמונים, האשים אחד ממקימי ארגון "הקשת המזרחית": "כסף לציבור יופנה ל-150 משפחות". לדבריו, "זהו מיקרו-קוסמוס למצב בכלל-הארץ"

 
 
 
 
 

15 שנים מאז בג"צ הקרקעות של ארגון "הקשת הדמוקרטית המזרחית" שאמורה הייתה לחולל מהפיכה בקרקע החקלאית שקיבלו הקיבוצים והמושבים בחינם מהמדינה, אנשי הקשת בדימוס עדיין מחפשים צדק חלוקתי. בשיחה עימו קבע הערב (שבת) אחד ממקימי הקשת, פרופ' סנדי קידר: "הולכים ומעשירים קבוצה קטנה שעושה מניפולציות בקרקעות של כולם".


פסק הדין שקיבל בית המשפט בשנת 2001 אמור היה לשים סוף לספסרות הנדל"נית כשקבע שקרקעות חקלאיות שאינן בשימוש המושבים והקיבוצים יוחזרו למדינת ישראל או יירכשו בתמורה כמעט מלאה. ואולם, שורת דוגמאות מקיבוצים כמו שפיים, געש ויקום משמשות עדות לכישלון המהלך כיום.


כך למשל, על פי התוכניות ביקום בקרוב יוקמו שם חדרי אירוח, מרכז כנסים ענק ומגרשי חנייה על פני 9,000 מטרים רבועים של קרקע שהוחכרו מהמדינה בעבור גידול אפרסמונים. "כל הכסף הזה למעשה היה צריך להגיע לציבור לשם חינוך, בריאות ודירות ובמקום זה הוא הולך ל-150 משפחות", תיאר סנדי קידר.

 

תופעה דומה מתרחשת בין היתר גם במושב הבונים שם מתחם ההרחבה פסק מלהתפתח בעקבות רצון התושבים לשכן במקום "בנים ממשיכים" בהנחות של עשרות אחוזים. "מדובר במיקרו-קוסמוס של מה שקורה ברחבי הארץ", אמר קידר.


בפגישה עמו טען נציג המושבים והקיבוצים במחנה הציוני, חבר הכנסת דני עטר, כי הצעת חוק שמקדם לפיו יועברו עשרה אחוזים משטח היישובים לעיירות פיתוח נעשית מדאגה לתושבי הפריפריה. אלא שלדברי קידר, "מה שהוא לא מספר הוא שבתמורה הוא מבקש שכל שאר ה-90 אחוזים יהיו בחוזי חכירה לדורות 500 אלף דונם שהוא נותן אינם שלו".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.