מפקד החטיבה נפרד מ"בירת הטרור": "שואל את עצמי בכל יום מתי העסק יידלק"

 
עודכן 22:56 13/08/2015

בעיצומה של המתיחות הגדולה בעקבות הפיגוע בכפר דומא, מסיים אל"מ אורן זיני את תפקידו כמפקד החטיבה האחראית על ג'נין. אור הלר התלווה אליו לימיו האחרונים באזור הכי מתוח ביו"ש ושמע על הימים שאחרי הצתת הבית הפלסטיני, על יידוי האבנים שכבר הפך לשגרה ועל העתיד: "תפקידנו להיות מוכנים לכל"

 
 
 
 
 

השם ג'נין מעלה לרוב הישראלי אסוציאציות של קן צרעות אלים עוד מימי האינתיפאדה הראשונה. גם היום, לאחר שמערכת הביטחון מיגרה לחלוטין את פיגועי ההתאבדות בערי ישראל, נחשבים העיר ומחנה הפליטים שלה ל"בירת הטרור" של שטחי יהודה ושומרון.

 

השבוע התלווה כתב חדשות 10 אל אל"מ אורן זיני, מפקד חטיבת מנשה האחראית על גזרת ג'נין, בימיו האחרונים בתפקיד. זיני מסכם בסיפוק שנתיים עמוסות כמפקד החטיבה: "אני מאוד גאה ושמח על העמידה במשימת ההגנה וחושב שהתושבים חשים תחושת ביטחון. היו לנו כאן לא מעט מבצעים, חלקם מתוקשרים וחלקם פחות. בסך הכל, 14 מחבלים עד רגע זה סוכלו, חלקם בכירים יותר וחלקם פחות. התחושה המרכזית היא עמידה במשימה".

 

גם למעלה מעשור אחרי מבצע "חומת מגן", זיני מעיד כי ג'נין תמיד שמרה על מסורת של טרור ופיגועים. "פיגועים כמו מלון פארק בנתניה, מסעדת מקסים, הסייען של חוטף החייל תומר חזן והדוקר של עדן אטיאס - הכל יצא מפה", הוא מונה. גם בתקופתי סיכלנו 14 מחבלים, אבל בהחלט אי אפשר להשוות את זה לתקופת האינתיפאדה".

 

 
"יש פה מסורת של טרור, אבל לא ניתן להשוות זאת לאיניפאדה"
"יש פה מסורת של טרור, אבל לא ניתן להשוות זאת לאיניפאדה" צילום : רויטרס
 

זיני עוזב את תפקידו בעיצומה של אחת מהתקופות המתוחות ביותר בשנים האחרונות, רגע לאחר פיגוע ההצתה בדומא בו נרצחו התינוק עלי דוואבשה ואביו סעד. צה"ל נמצא בכוננות ספיגה למה שעלול להתדרדר לגל פיגועים בשטחים וההיערכות מוגברת. "האירוע בדומא הוא רע מאוד", מבהיר הקצין. "טרור הוא טרור, לשרוף ילדים בבית בשנתם זה משהו שאנחנו מגנים ומוקיעים. מבחינתי, אני רואה את זה באותה החומרה של טרור פלסטיני".

 

מפקד חטיבת מנשה דיבר גם על התיאום ההדוק עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, שמבצעים אכיפה מוגברת באזור מחשש לאבד את ג'נין לידי חמאס. "האינטרסים המשותפים שלנו נפגשים", מסביר זיני. "היו, למשל, לאחרונה חבר'ה ישראלים שהתבלבלו וכמעט נכנסו לטול כרם. השוטרים הפלסטינים החזירו לנו אותם בריאים ושלמים, אבל אין לי ספק שדבר כזה עלול היה להסתיים בלינץ'".

 

המפקד היוצא מספר כי את כמות הסיורים שביצע בכפרים ללא יידוי אבנים לעברו "אפשר לספור על כף יד אחת", ומגבה את מפקד חטיבת בנימין, אל"מ ישראל שומר, שירה למוות במחבל שזרק אבנים על רכבו. ומתי לדעתו, אם בכלל, יפרוץ מחדש גל אלימות בהיקפים נרחבים יותר? "בכל יום אני שואל את עצמי את השאלה הזו", מודה זיני, "אבל תפקידנו כצבא לא לנבא, אלא להתכונן לכל אפשרות בעתיד".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.