חזי סימנטוב: "המטרה לא היתה לתת לגיטימציה לרוצחים, אלא להציג מציאות"

 
עודכן 21:23 12/08/2015

בעקבות סדרת הכתבות שעוררה סערה, ענה כתב חדשות 10 לענייני ערבים, חזי סימנטוב, על שאלות גולשי חדשות 10. "אף אחד לא מציג את הרוצחים באור חיובי", כתב, "כיהודי וישראלי המעמד של לשבת ליד המחבלים ולשמוע אותם מספרים על מעשי הרצח שלהם היה קשה מאוד"

 
 
 
 
 

בסיומה של סדרת הכתבות שעוררה תגובות רבות בציבור, התייצב חזי סימנטוב, כתב חדשות 10 לענייני ערבים, לצ'אט עם גולשי עמוד הפייסבוק של חדשות 10. אלה היו תשובותיו לשאלות נבחרות.

 

Sun: שלום חזי, אין ספק שזה נושא מעניין לחברה שלנו, אבל היית מסכים לראיין ולהציג את הצד האנושי של הרוצח יגאל עמיר או של פושעים נאצים שטבחו ביהודים? יש גבול לעיתונות?

 

חזי: אף אחד אינו בא להציג צד אנושי אלא להיפך - מדובר בהצגת המציאות וכיצד החברה הפלסטינית מתייחסת אליהם.

 

לאה: למה נותנים במה לטרוריסטים!!!


חזי: אף אחד לא נותן להם במה. אשתף אותך ואספר שהיה לי קשה עד קשה מאוד כיהודי ישראל לשמוע את סיפוריהם של האסירים הרוצחים המשוחררים. אבל תפקידה של תקשורת הוא להציג את המציאות בפני הציבור.

 

אורי: מדוע בחרת להתעלם מהאחריות החברתית שיש לך בתור כתב בערוץ תקשורת מוביל? פרסום הסיפורים האלה הוא האדרת רוצחים ומתן לגיטימציה לפיגועים.

 

חזי: סדרת הכתבות עסקה באסירים הביטחוניים, רוצחים ומכוויני פיגועים שזוכים ללגיטימציה בחברה הפלסטינית. הסיפור הזה שלהם הוא מה שקורה בצד השני. אף אחד לא מאדיר רוצחים. תפקידה של העיתונות הוא להציג את המציאות כפי שהיא, ולמרבה הצער זאת המציאות.

 

צבי: חזי שלום, לפעמים אני לא יודע להגדיר אותך, אני לא יודע אם אתה משלנו או שאתה משלהם, הדבר בלט במיוחד בצוק איתן שבה ניסית ליצור קשר עם השדרים של החמאס והתחנפת אליהם ועשית כל מיני תרגילים וניסית כל מיני הסחות וזה לא עזר, הם פשוט סירבו להתייחס אליך, אני מניח שכל הסיטואציה הלא נעימה הזו מצידך בשידור חי ולעיני כל האומה, היא כדי לשמר לך מקורות או לאסוף לך מקורות עיתונאיים בשטח. במקום הזה אני נתקל בבעיה להגדיר אותך ואת אוהד חמו מערוץ 2, על פניו זה נראה כאילו עברתם לצד השני בשביל המקצוע, זהו מחיר יקר מדי, אתה לא חושב כך? תודה!

 

חזי: אני לא יכול לדבר בשם חמו אלא רק על עצמי. אני ישראלי יהודי ואשתף אותך שהיה לי מאוד קשה לשמוע מהרוצחים האסירים ששוחררו כאשר סיפרו על הרצח והפיגועים. המעמד הזה הוא קשה עד קשה מאוד.

 

 
מרוואן ברגותי. "תפקידה של תקשורת הוא להציג את המציאות בפני הציבור"
מרוואן ברגותי. "תפקידה של תקשורת הוא להציג את המציאות בפני הציבור" צילום : רויטרס
 

עמרי: אתה חושב שיש מניעים פוליטיים בכליאה של ברגותי?

 

חזי: ברגותי הוא טרוריסט שאחראי לעשרות פיגועים ולמותם של עשרות ישראלים. הוא נעצר במהלך מבצע חומת מגן ברמאללה והורשע בבית משפט בישראל.

 

חן: ממה שהבנת וראית האם הם מרגישים שהמאסר שינה אותם ויפסיקו מהדרך שבחרו בה? או שבכלל צריך להחמיר את הענישה בכדי שלא יהיה משתלם לחשוב על פיגוע נגד נגד יהודים?

 

חזי: ממה שהתרשמתי המאסר לא שינה את רובם, והם אומרים שימשיכו באותה הדרך שבחרו בה. לגבי החמרת הענישה - ישנו דיון במדינת ישראל לגבי החמרת ענישה, כולל עונש מוות למחבלים.

 

שי: חזי שלום... תענה לי בכנות לא ניראה לך שאתה מייצג את הנרטיב של הצד השני באור כל כך חיובי עד כדי כך שלפעמים נדמה שאתה עובד בערוץ שלהם? האם קל לך לשבת ליד מחבלים ונוח לך לדעת שמשפחותיהם נקרעות מהעניין?

 

חזי: אשתף אותך שבתור יהודי ישראלי היה לי קשה מאוד לשמוע את האסירים הרוצחים המשוחררים מספרים על הפיגועים ומעשי הרצח שביצעו. הכי קשה היה לי לפגוש את הוריו של מלאכי רוזנפלד ז"ל, שנרצח בפיגוע ירי לפני כחודש וחצי על ידי פעיל חמאס. אף אחד לא מציג באור חיובי רוצחים אלא את המציאות שלצערנו היא קשה אבל זו המציאות.

 

 
התפרעויות של פלסטינים במזרח ירושלים. "עוד אין תנאים לאינתיפאדה שלישית"
התפרעויות של פלסטינים במזרח ירושלים. "עוד אין תנאים לאינתיפאדה שלישית" צילום : רויטרס
 

מחמוד: איך אתה מגיע לאנשים האלה ומי מסייע לך לפגוש אותם "חוץ מהשב"כ"? ולמה הם מסכימים להתראיין לטלוויזיה מה שנקרא "האויב הציוני" אצלם!

 

חזי: אני פשוט נוסע כעיתונאי ושואל האם ניתן לראיין. לא כולם מסכימים להתראיין, אבל אני מניח שמי שמתראיין עושה זאת מסיבותיו שלו. כל אחד וסיבותיו הוא.

 

נדב: למה ישראל מרשה לרשות הפלסטינית להעביר לאסירים הפלסטינים משכורת?

 

חזי: את השאלה הזו צריך להפנות לממשלת ישראל.

 

אופיר: האם תהיה אינתיפאדה שלישית בקרוב?

 

חזי: אני לא סבור שתפרוץ בקרוב. אינתיפאדה פורצת רק שיש נכונות להסלמה ולהידרדרות כלכלית, ואנחנו לא שם.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.