האלוף נמרוד שפר: "אם ישראל תחליט ללכת לדיאלוג מדיני - יש לה פרטנר בצד השני"

 
עודכן 19:55 24/07/2015

הסכסוך עם הפלסטינים, הסכם הגרעין, איום דאע"ש והמלחמה הצפוייה מול חיזבאללה. האלוף נמרוד שפר, מי ששימש כאסטרטג הראשי של צה"ל אומר בראיון למגזין "שישי" רגע לפני פרישתו, כי אם ישראל תוביל יוזמה מדינית ייפתחו לה אופקים חדשים במזרח התיכון: "שיתוף פעולה ביטחוני כבר יש והוא שומר על שני הצדדים, השאר תלוי במדינאים"

 
 
 
 
 

את רוב שנותיו הוא עשה באוויר כטייס קרב. 3,300 שעות ליתר דיוק במטוסי ה-F16. בשלוש השנים האחרונות האלוף נמרוד שפר הוא האסטרטג הראשי של צה"ל, האיש שמסתכל על הסביבה, על האיומים, אבל גם על ההזדמנויות.

 

"היכולת לראות את ישראל מלמעלה משנה לך את תפיסת העולם. זה נותן לך מושג על הממדים שלה ועד כמה היא קרובה לשכנותיה", הוא אומר בראיון מיוחד רגע לפני שהוא יוצא לדרך חדשה. "יש לי ביקורת, אבל אני מאוד אוהב את מה שאני רואה. אני מאמין במה שיש פה ואני אופטימי מאוד".

 

אולי זה השחרור הקרב ואולי זו הישירות הטבעית שלו, אבל שפר אומר את מה שבצה"ל מעזים לומר רק בחדרי חדרים. לדבריו, אם ישראל תוביל יוזמה מדינית מול הפלסטינים - ייפתחו לה אופקים חדשים באזור.

 

 
שפר. אופטימי מאוד בנוגע לעתיד בישראל
שפר. אופטימי מאוד בנוגע לעתיד בישראל צילום : Or Ghefen
 

"שיתוף הפעולה הוא עמוק ואותנטי והוא כזה ששומר על שני הצדדים, גם על הישראלים וגם על הפלסטינים", טוען שפר. "זה לא מהפה אל החוץ. ברגע שישראל תחליט שהיא מתקדמת לכיוון של דיאלוג יהיה לה לאן להתקדם. בצד הביטחוני יש לנו פרטנר".

 

אם הוא לא נראה לכם מוכר, זה לא במקרה. שפר נמנע מחשיפה לאורך כל הקריירה הארוכה שלו. עבורו, הפרק הזה של הטיסה נגמר בחודש שעבר כשירד בפעם האחרונה ממטוס ה-F16. "זה לא משבר. נערכתי לזה ואין בזה פאניקה", הוא אומר בביטחון, כשמסביבנו ניתן לראות את כל מה שמרכיב את האופציה הצבאית של ישראל נגד איראן, שעכשיו, לפחות בהצהרות, חוזרת להיות על השולחן.

 

"האופציה הצבאית נגד איראן יכולה לתת לנו הרבה", אומר שפר בהתייחסותו להסכם הגרעין. "אני מסתכל תמיד מעבר לצד הסיכונים, לראות רק את השלילי זה לא הגיוני. "ישראל יכולה להיות מאוד אקטיבית ולכין את מה שצריך. ההסכם הזה לא נבע מאמון, זה הסכם שאין מאחוריו שום אמון בכלל ולכן ישראל תדע להכין את האופציות האחרות שיש לה. אנחנו לא נשאר חסרי אונים".

 

הצד החיובי בהסכם עם איראן, ואת זה שפר לא יאמר, זה שאם הוא יקוים הוא יקפיא את תכנית הגרעין האיראנית ליותר מעשור וזה הרבה ממה שחיל האוויר שלנו יודע לעשות.

 

 
נשיא איראן רוחאני. "האופציה הצבאית יכולה לתת לנו הרבה"
נשיא איראן רוחאני. "האופציה הצבאית יכולה לתת לנו הרבה" צילום : ללא קרדיט
 

ישראל תמחה, תנסה לגייס את הקונגרס בחודשים הקרובים אבל בסוף תצטרך להתרגל לעובדה שהעולם הכיר ביכולות הגרעיניות של איראן. ישראל רק תקווה שזה לא יעודד את בני החסות של איראן להיות תוקפנים יותר.

 

"העובדה שחיזבאללה שומר בכוח על גבול מאוד מאוד שקט נובעת גם מההרתעה שיש למדינת ישראל. הוא רואה את מה שקורה פה ומבין את העוצמה הצה"לית. הוא נלחם עכשיו עם החיים שלו, על יציבות לבנון". שפר מתייחס גם לאיום דאע"ש ואומר כי גם אם לא יהיה עימות ישיר בתקופה הקרובה בין הצדדים - יש צורף בלתי נמנע לבנות את היכולת הצה"לית להתמודד איתו.

 

השבוע, כמו כל מערכת הביטחון, היה שפר עסוק בעיקר בדוח לוקר. זה שהיה נושא השיחה היחידי כמעט בכל בסיס צבאי. השיחה על הפגיעה במשרתי הקבע. "אנחנו נעלבים מהעיסוק הזה ובדימוי שיצא אבל בולעים את הרוק. האחריות שלנו היא יותר גדולה מזה", הוא אומר, ומעריך כי למרות הסערה - שינויים רבים לא יהיו. "להבנתי, אין שום סיכוי שהפנסיה של אנשי הקבע תבוטל. מדינת ישראל לא תוכל להרשות לעצמה פגיעה כזאת באנשים".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.