דו"ח שטייניץ: לנשל את אמ"ן מתפקיד "המעריך הלאומי"

 
פתיחת המסיכות ורכישת החיסונים הייתה שגויה (לעמ)
פתיחת המסיכות ורכישת החיסונים הייתה שגויה (לעמ)
 
עודכן 17:06 28/03/2004
חדשות נענע

הדו"ח, שבדק את תפקוד המודיעין ערב המלחמה בעיראק, ממליץ גם להפריד את יחידה 8200 מאמ"ן; אין מסקנות אישיות

 
 
 
 
 
"יש מקום לבחינה מחודשת של דוקטרינת המודיעין של ישראל ושל חלוקת התפקידים והאחריות בין הגופים והשירותים השונים". כך אמר היום (ראשון) ראש ועדת המשנה לפיקוח על השירותים החשאיים, ח"כ יובל שטייניץ.

במילים שקטות אלה, נפתח דו"ח מיוחד, המרעיד את הסיפים בקהילת המודיעין הישראלית. על פי הדו"ח יחולו שינויים מבניים חשובים: יחידה 8200, שעל פי מקורות זרים משמשת כיחידת האיסוף האלקטרוני העיקרית של ישראל, תופרד מאמ"ן, לו היתה כפופה עד כה, ותהפוך לסוכנות עצמאית. מבנה כזה מקביל למעמדן של הסוכנות לבטחון לאומי (NSA) האמריקני ושל "מטה הממשלה לתקשורת" (GCHQ) הבריטי.

בנוסף, ממליץ הדו"ח על החזרת אמ"ן לתפקידו המקורי, היינו, ממונה על מודיעין צבאי בלבד. בכך ישלל מאמ"ן תפקידו המוכר כ"מעריך הלאומי", תפקיד שבו החזיק עד היום. תפקיד זה, על פי דיווחים ראשוניים, יועבר למוסד, הסוכנות החלשה בקהילית המודיעין הישראלית. רשמית, ההערכה הלאומית היא תפקיד המוסד, אבל בפועל ההערכה בוצעה תמיד על ידי אמ"ן.

אמ"ן, אם כן, ייפגע פעמיים: ראשית על ידי אובדן יחידה 8200, היחידה הגדולה ביותר בחיל, ושנית על ידי אובדן מעמדו.

בדו"ח נקבע כי גורמי המודיעין טעו בהערכותיהם המוקדמות לגבי הנשק הלא-קונוונציונלי של עיראק, וכמו כן לא גילו כי דווקא לוב פיתחה נשק גרעיני, כימי וביולוגי מתקדם. הועדה כתבה מילים חריפות מאד על כשלונות אלו: "המודיעין הפך מכלי עבודה לכלי ריק". עם זאת, נמנעה הועדה מלהמליץ על צעדים אישיים. .

בחלק החסוי של הדו"ח יובאו המסקנות העיקריות של הוועדה, ופירוט הנתונים שעליהם התבססה. כתיבתו של חלק זה טרם הושלמה, והוא יפורסם רק בעוד מספר שבועות.

בין המלצות הוועדה מובאת גם ההמלצה לגבש את "חוק המודיעין", שבדומה לחוק השב"כ, יעגן את הסמכויות, חלוקת התפקידים ותחומי האחריות של שלוש זרועות המודיעין. כמו כן יומלץ להקים ועדת שרים לענייני מודיעין, ולמנות יועץ מיוחד לראש הממשלה, שיעסוק אך ורק בענייני מודיעין.
 

שריד: הרכב הוועדה אינו תואם את משימתה

במשך שמונה חודשים קיימה הוועדה את כל דיוניה מאחורי דלתיים סגורות. חברי הוועדה היו חברי הכנסת חיים רמון מהעבודה, אהוד יתום ודוד לוי מהליכוד, אלי ישי מש"ס, ואילן ליבוביץ משינוי.

רמון, בניגוד לשאר חברי הוועדה, סבור כי ההחלטה על פתיחת המסכות במהלך ההיערכות הייתה שגויה. לדבריו, גרמה פעולה זו להוצאה כספית בגובה של 100 מיליון שקלים. הוצאה זו, אמר רמון, הייתה מיותרת. כמו כן מתח רמון ביקורת על רכישת החיסונים נגד אבעבועות שחורות.

"הרכב הוועדה אינו הולם את משימתה", אמר ח"כ יוסי שריד. שריד, שיצא נגד הדו"ח ומסקנותיו, אמר כי "יותר מדי ח"כים בוועדה היו שותפים לאותה קונספציה ובעיקר לאותה תפיסה".