יעלון תוקף: "דוח לוקר שטחי ומנותק מהמציאות"

 
עודכן 17:47 21/07/2015

שר הביטחון מצטרף למתקפה על הוועדה שקראה לייעול תקציבי במערכת הביטחון. "הדוח, אם ייושם, יהיה הימור על ביטחונם של אזרחי ישראל", הוא תקף. "התוכנית הרב-שנתית שהציג צה"ל שקולה ואחראית, ואותה יש לאמץ"

 
 
 
 
 

מלחמה על הממון: שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון פתח הערב (שלישי) במתפקה חריפה על מסקנות ועדת לוקר לבחינת תקציב הביטחון וטען כי אם יאומצו, יהיה מדובר ב"הימור על ביטחונם של אזרחי ישראל". הוא קרא לממשלה לדחות את המסקנות שפורסמו היום וקרא לאמץ את התוכנית הרב-שנתית שהציגכו אתמול בצה"ל.

 

"דוח ועדת לוקר שהוצג היום לציבור הוא דוח שטחי, לא מאוזן באופן קיצוני ומנותק לחלוטין מהמציאות סביב מדינת ישראל ובתוכה", טען יעלון. "הוא לא יאפשר לצהל ולמערכת הביטחון להתמודד עם האיומים המופנים כלפי מדינת ישראל ואזרחיה, ויפגע ביכולתנו להעניק ביטחון לאזרחי ישראל. מי שרוצה להתמודד בהצלחה, כפי שאנו עושים עד כה, עם דאע"ש, חמאס, חיזבאללה, איראן ועוד עשרות ארגוני טרור חסרי מעצורים החמושים בנשק מתקדם - לא יכול להרשות לעצמו צבא בינוני עם אנשים בינוניים. למרבה הצער, דו"ח לוקר מוביל את מדינת ישראל ואזרחיה בדיוק למקום הזה".

 

דוח ועדת לוקר - כתבות נוספות:

 

יעלון טען ש"אין כל הלימה בין סביבת האיומים שהוועדה עצמה מתארת ומודעת להם, לבין המלצותיה לעניין משרתי הקבע, תקציב הביטחון, סדר הכוחות ומשך שירות החובה. האיומים לא פחתו, אלא השתנו. כדי להתמודד עם שלל האיומים סביבנו נדרש צה"ל איכותי מאוד, מאומן היטב, שמשרתיו מיומנים מאוד, הן לוחמים והן תומכי לחימה. על מנת שלאזרחי מדינת ישראל יתאפשר להמשיך בשגרת חייהם, אנו נדרשים ליכולת להגן על הגבולות, לפעול לאורכם ואף הרחק מהם, למנוע פגיעה באזרחים באמצעות המשך פיתוח והצטיידות במערכות כיפת ברזל, חץ ושרביט קסמים, בתחום הסייבר ובתחומים רבים אחרים".

 

 
ראש הממשלה מקבל את המלצות הוועדה מיוחנן לוקר
ראש הממשלה מקבל את המלצות הוועדה מיוחנן לוקר צילום : עמוס בן גרשום, לע"מ
 

שר הביטחון הוסיף וטען ש"יישום מסקנות ועדת לוקר יפגע ביכולת של צה"ל ומערכת הביטחון להעניק ביטחון מיטבי לאזרחי מדינת ישראל, ועל כך אין לנו כל כוונה להתפשר". הוא גם דחה את ההמלצות הנוגעות לכוח האדם בצה"ל, בדגש לאנשי הקבע ותנאי הפרישה שלהם: "המלצותיה של ועדת לוקר בעניין משרתי הקבע הן המשכו ותוצאתו של מסע הסתה חסר תקדים בהיקפו ובחומרתו כלפיהם, באופן שכבר מוביל, ואף עלול להוביל ביתר שאת, לעזיבה המונית של אנשים טובים, גברים ונשים, לוחמים ותומכי לחימה, קצינים ונגדים בקבע החשים מבוזים ומושפלים. מי שמייחס להם 'ביזה', 'שוד', 'שחיתות', משווה אותם לגנבים וגוזלי הקופה הציבורית, מאשים אותם שבגללם אין כסף במדינה והופך אותם לאויבים - נוהג באופן מופקר, נבזי וחסר אחריות, פוגע בעשרות אלפי משרתים ומשפחותיהם, עלול לגרום לניוונו של הצבא וכפועל יוצא מכך לפגיעה חמורה ביכולתנו להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל".

 

לטענתו, "המלצות ועדת לוקר בעניין משרתי הקבע ותנאיהם הן דרקוניות, פוגעניות, אינן נכונות ואינן מוסריות, ועל פי ניסיון העבר גם אינן ישימות משפטית. הם חלק ממאמץ לחימתי מקיף באויבינו, ותרומתם באה לידי ביטוי במגוון רחב של תחומים. פגיעה בהם באופן שכבר גורם לבריחה של אנשים טובים, היא פגיעה בביטחון המדינה. לא נאפשר זאת, ונאבק ככל יכולתנו למען צבא איכותי".

 

 
"חוסר הבנה מוחלט של המערכת הצבאית"
"חוסר הבנה מוחלט של המערכת הצבאית" צילום : רויטרס
 

בנוגע להמלצת הוועדה לקצר את שירות הבנים בצה"ל לשנתיים בלבד, אמר יעלון ש"הרעיון הוא תוצאה של חוסר הבנה מוחלט של המערכת הצבאית. אין הסבר אחר להמלצה הזו המופיעה בוועדת לוקר. נוכח מורכבות האיומים סביבנו ומשך ההכשרה בצה״ל, המשמעות המיידית היא הקטנת הצבא הסדיר בשליש, הכשרה בלתי מספקת, צבא במוכנות נמוכה, עומס עצום על חיילי המילואים והוצאה כלכלית כבדה ומיותרת. מדובר בהמלצה שפוגעת ביכולתו של צה״ל להעניק ביטחון מרבי לאזרחי ישראל".

 

הוא גם דחה את הטענות של הוועד לחוסר שקיפות בנוגע לתכנון תקציב הביטחון: "הטענות כאילו מערכת הביטחון וצה״ל אינם שקופים הן שקריות ופוגעניות, ובעצם הופכות - כחלק ממסע הסתה נגד משרתי הקבע ואנשי מערכת הביטחון - את מפקדי צה"ל וראשי מערכת הביטחון לשקרנים. מדובר בדברי הבל. למעשה, אין גופים שקופים ומפוקחים מצה"ל וממערכת הביטחון".

 

הוא ציין ש"צה״ל מתייעל ויוסיף להתייעל, ולמעשה אין גוף במדינת ישראל אשר מתייעל באופן כזה. הדבר נעשה בהנחייתי עוד בתקופת הרמטכ"ל הקודם, עם ההחלטה על סגירת יחידות, פליטת פלטפורמות ואמצעי לחימה בהם טנקים ומסוקים ופיטורי אלפי אנשי קבע, ונמשך עתה על ידי הרמטכ"ל הנוכחי. התוכנית הרב שנתית ׳גדעון׳, שהציג הרמטכ״ל השבוע, מעניקה מענה הולם לאיומים ולאתגרים שניצבים בפני מדינת ישראל, היא אפקטיבית, שקולה ואחראית, ואותה יש לאמץ".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.