דו"ח: יו"ר ארגון ההורים פעל בניגוד עניינים כשניצל תפקידו לקידום עסקיו

 
עודכן 16:36 20/07/2015

שנה לאחר תחקיר חדשות 10 ממנו עלה כי יו"ר ארגון ההורים הארצי השתמש בארגון שבראשותו לקידום עסקיו פרסם רשם העמותות דו"ח בנושא. "נפלו ליקויים ופגמים חמורים שיש בהם כדי להקים עילה לפירוק העמותה", נאמר בדו"ח. "פישר פעל בחוסר סמכות תוך ניגודי עניינים"

 
 
 
 
 
"התחייבות להימנע ממצבים המעלים ולו חשש זעיר מניגוד עניינים". עו"ד גדעון פישר
"התחייבות להימנע ממצבים המעלים ולו חשש זעיר מניגוד עניינים". עו"ד גדעון פישר צילום : חדשות10 צילום מסך
 

רשם העמותות קבע היום (שני) בדו"ח שפירסם כי איתר "עילה" אפשרית לפירוק ארגון ההורים הארצי על רקע התנהלות היו"ר עו"ד גדעון פישר. בעקבות תחקיר חדשות 10 ממנו עלה כי היו"ר השתמש בארגון לקידום עסקיו נקבע בדו"ח: "פישר פעל בחוסר סמכות תוך ניגודי עניינים".

 

>> תחקיר חדשות 10: האם יו"ר ארגון ההורים הארצי מצוי בניגוד עניינים?

 

לפני שנה פורסם כי פישר השתמש לכאורה בכובעו כיו"ר ארגון ההורים לקידום עסקיו של משרד עורכי הדין הפרטי שלו. על פי רשם העמותות, עו"ד נוהם מהגר, "פעילות פישר נעשתה בין היתר לטובת ענייניו האישיים וזאת בניגוד לחוק העמותות האוסרת על חלוקת רווחים במישרין או בעקיפין".


הודעת רשם העמותות התאפשרה לאחר שנפתחה בדיקה על רקע העברת הסוגייה לרשות התאגידים. כעת לדברי עו"ד, "עולה כי נפלו ליקויים ופגמים חמורים בהתנהלות העמותה שיש בהם כדי להקים עילה לפירוק העמותה".

 

במסגרת תחקיר חדשות 10 נחשף כי משרדו הפרטי של פישר חתם על חוזה עם ארגון מהו"ת שבמסגרתו תוקצב האחרון בתמורה לקידום הצעת חוק שתחייב קורסי הורים. ואולם, בזמן שמשרד עורכי הדין סיפק ייעוץ משפטי לראשי רשויות, עיריות וחברות כלכליות של רשויות מקומיות, עו"ד פישר היה אמור לייצג את האינטרסים של ההורים מול אותן רשויות ממש.


בין היתר מתייחס דו"ח הרשם לדוגמאות שונות לניגוד עניינים שהובאו במסגרת התחקיר ובהן ביטול הבחירות לועד ההורים העירוני בבת ים. "הבחירות בוטלו על ידי יו"ר הארגון וזאת בניגוד לתקנון ובחוסר סמכות", נכתב בדו"ח, "בנוסף, יו"ר הארגון הוא שהשיב לממלא מקום ראש עיריית בת ים למרות הימצאותו בניגוד עניינים לכאורה ולמרות התחייבותו להימנע ממצבים המעלים חשש ולו זעיר מכך, וזאת לאור קשריו עם הרשויות המקומיות".


על תקציב הפרסום ויחסי הציבור נכתב: "סך הוצאות הפרסום ויחסי הציבור היוו נתח משמעותי ממחזור העמותה. תיתכן הטבה אישית ליו"ר הארגון כתוצאה מהייעוץ התקשורתי". על פי רשם העמותות, "נראה כי קשריו של יו"ר הארגון עם גורמים בשלטון המקומי יוצרים ניגוד עניינים מובנה ומקשים על מילוי תפקידו בייצוג הורים מול הגורמים בשלטון המקומי".


בסיכום הדו"ח נכתב כי רשות התאגידים תאפשר קיום בחירות חדשות בפיקוח הדוק, זאת לאור התפטרותו של עו"ד פישר. הרשם הוסיף כי במידה ולא יקוימו שורה של דרישות, "יבוטל אישור ניהול תקין ונשקול העברת התיק למחלקת אכיפה ובקרה במשרדנו לשם הגשת בקשה לפירוק העמותה".

 

מארגון ההורים הארצי נמסר בתגובה: "ארגון ההורים הארצי בראשותו של קובי שטיינברג ימשיך לפעול למען כלל ציבור הורי התלמידים בישראל, בהתאם לכללי המנהל התקין ובשקיפות מלאה. כך למשל בימים אלו פועל הארגון במאבק נגד מחירי ספרי לימוד בישראל".


מפורום ועדי ההורים היישוביים נמסר: "כעת,כשכול הורי ישראל נחשפו לדרך התנהלות ארגון הורים ארצי, כפי שעולה בצורה בוטה בדוח ועדת הבדיקה של רשם העמותות,ברורה לכולם הסיבה בגינה בחרו למעלה ממאה ועשרים וועדי הורים יישוביים להצביע אי אמון בארגון ומנהיגיו ולהקים גוף חלופי שייצג אותם ברמה הארצית- פורום וועדי ההורים היישוביים ,המוביל את הנושאים המרכזיים המעסיקים אותנו ההורים כגון הצפיפות בכיתות,תשלומי ההורים,גני הילדים ועוד".


"צר לנו על שהארגון הידרדר לשפל המדרגה ואנו קוראים למתי המעט שנותרו בו לפרק אותו ולהצטרף אלינו בפורום כחברים שווי זכויות".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.