כך תרמה ההסתדרות בעצמה להתרחבות תופעת עובדי הקבלן

 
עודכן 23:02 19/07/2015

ביום רביעי תפתח ההסתדרות, הנושאת את לפיד מאבק עובדי הקבלן, בשביתה כללית למען הפסקת העסקה חיצונית. אלא שבדיקת "אנליסט" מגלה כי לאורך העשור האחרון, היו אלה דווקא מנהיגי הפועלים שחתמו שוב ושוב על הסכמים שהתירו לקנות שירותים מחברה חיצונית במקום להעסיק עובדים ישירות: "במבט לאחור זו הייתה שגיאה, טעויות צריך לתקן"

 
 
 
 
 

קשה להעלות על הדעת בימים אלה מאבק צודק יותר מזה שמנהלת ההסתדרות למען זכויותיהם של עובדי הקבלן במשק. אלא שהערב (ראשון), ימים ספורים לפני שתממש את איום השביתה הכללית, מגלה המוסף הכלכלי "אנליסט" כי דווקא להסתדרות בעצמה יש חלק לא קטן בהתרחבות התופעה המדאיגה הזו.


בדיקה מדוקדקת מעלה כי דווקא מנהיגי ההסתדרות, הגוף שנושא את לפיד המאבק של עובדי הקבלן, היו אלה שחתמו בעשור האחרון שוב ושוב על הסכמים המתירים להנהלות במגזר הציבורי והפרטי לקנות שירותים מחברה חיצונית, במקום להעסיק ישירות את השכירים. בדרך כלל, לווה האישור לצעד הפוגע בדור העתיד בשלל הטבות נחשקות עבור העובדים הוותיקים והקבועים.


תחילתה של התופעה הבעיתית כבר בספטמבר 2004, חודשיים לפני פתיחת טרמינל 3 בנתב"ג. אז, חתמו רשות שדות התעופה וההסתדרות על הסכם קיבוצי שבו פורטו התפקידים השונים שיבוצעו ע"י עובדי קבלן חיצוניים. על תפקידים אלה ניתן למנות את יחידות הניקיון, גנים ונוף ועוד. את הסכמת הוועד לקיפוח ההיסטורי הזה, שנמשך עד היום, קנו באמצעות מענק אטרקטיבי לכל עובד קבוע ושלל הטבות נוספות.

 

 
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. גם להם יש חלק לא קטן בנזקים
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. גם להם יש חלק לא קטן בנזקים צילום : חדשות 10
 

למרבה הצער, הבזאר לא הסתיים שם. כמה חודשים אחרי שהפך את דור העתיד לעובדי קבלן, הוועד של רשות שדות התעופה קיבל חבילה שמנה נוספת של פיצויים. ברשימה: תוספות שכר של 3%, תוספת של מאות שקלים לתפקידים מסויימים וקידום מזורז בוסלם הדרגות. מלבד כל אלה, עובדי ביטחון זכו גם לביטוח שיניים בחינם, השתלמות במלונות ארבעה כוכבים ומסיבת סוף קיץ שנתית. ואין זה פלא - כשחסכו על עובדי הקבלן, נותר כסף בשפע לכל היתר.

 

נתב"ג הוא כמובן דוגמה סמלית, אך ממש לא יחידה, לשיתוף הפעולה המפתיע למדי של בכירי ההסתדרות עם העסקת עובדי קבלן. ב-2011, אחרי שנשבו רוחות המחאה החברתית, אישרו שם לרותם אמפר שבבעלות משפחת עופר להעביר את מכרה צין בנגב לטיפולו של ספק חיצוני. לשירותי בריאות כללית מותר לקלוט 35 אלף עובדי קבלן. לפני שנתיים בלבד חתמה ההסתדרות על שימוש במתווכים גם במפעל פיניציה ואפילו באופרה הישראלית העסקה ישירה היא רק אופציה. בשיטה הנצלנית, שאיתה מנהיגי הפועלים דווקא חיו בשלום, מספר השקופים במשק זינק ל-400 אלף איש ב-2015 - שהם 13% מהעובדים במדינה.

 

"קמפיין תדמיתי של ההסתדרות"

"נוח לכולם להראות שכאילו ההסתדרות משיגה הישגים", טוענת ד"ר לינדה עפרוני, מומחית ליחסי עבודה. "בזמן הזה, היא לא עוסקת בעיקר. זה מין מסע פרסום, קמפיין תדמיתי שאין צורך בו לאיגוד מקצועי. איגוד מקצועי צריך להראות תוצאות - ותוצאות אין". לדברי יובל רכלבסקי, לשעבר הממונה על השכר באוצר, "ההסתדרות הייתה מודעת ביחס להעסקת עובדי קבלן. לראייה, כבר ב-2001 נקלטו למעלה מ-2,000 עובדי קבלן בשירות המדינה".

 

 
מחאת עובדי הקבלן בתל אביב
מחאת עובדי הקבלן בתל אביב צילום : בועז אופנהיים, דוברות ההסתדרות
 

אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, מבקש לא לעסוק בעבר: "אני רואה לפחות את הוועדים החזקים עומדים לצד העובדים החלשים האלה, וזו הסולידריות האמיתית במדינת ישראל. יש דינמיקה בחיים, ולפעמים היא מגלגלת מצבים שמעסיקים עובדי קבלן. ולפעמים גם מתעוררים. טעויות קורות. ייתכן שזו הייתה טעות, טעויות קורות וטעויות צריך לתקן".

 

בוועד עובדי רשות שדות התעופה הכו על חטא ומסרו בתגובה לדברים: "עם פתיחת טרמינל 3, הקפדנו כי עובדי הקבלן יועסקו בכפוף להסכם קיבוצי ויהיו זכאים להטבות סוציאליות ולארוחות מסובסדות. בראייה לאחור, שגינו כשהסכמנו להעסקה קבלנית ואנו מצטערים על כך. בשנים האחרונות אנו פועלים לצמצום העבודה הקבלנית ברשות שדות התעופה, ולפני כחודש הכרזנו על סכסוך עבודה בדרישה לקדם העסקה ישירה".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.