תחקיר: הנער נדרש לעשות 20 שכיבות סמיכה בשביל לקבל משכורת

 
עודכן 20:45 01/07/2015

בני נוער רבים יוצאים לעבוד בחופשת הקיץ אבל לצערנו, רבים מהם נופלים קורבן לניצול ציני ולעיתים אף להתעמרות. בחוזים שונים ניתן למצוא סעיפים כגון: ""אין לשחק עם השיער בצורה משועממת" או "חל איסור להוריד את נעלי העקב לאורך המשמרת" היכנסו לכל הפרטים

 
 
 
 
 

עם בואו של החופש הגדול ייצאו אלפי תלמידים מרחבי הארץ לחופשת הקיץ. בין הטיולים המתוכננים לשעות הבטלה מול הטלוויזיה רבים מבני הנוער מתוכננים לעבוד.


לצערנו מה שמוסדר וברור במקומות העבודה אצל המבוגרים, עדיין לא מושרש הבמקומות המעסיקים בני נוער. מעסיקים רבים עדיין מנצלים את חוסר הידע וחוסר הברירה של בני הנוער על מנת לחסוך לעצמם משכורות על פי חוק ובמקרים אחרים אף מתעמרים ומשפילים את בני הנוער שלא תמיד מודעים לזכותם.

 

 
מעסיקים רבים עדיין מנצלים את חוסר הידע וחוסר הברירה של בני הנוער
מעסיקים רבים עדיין מנצלים את חוסר הידע וחוסר הברירה של בני הנוער צילום : מתוך אורלי וגיא
 

היום הבאנו את סיפורו של כפיר, לפני כשנה וחצי בזמן שעבד בפיצרייה השכונתית, ביקש כפיר ממעסיקו להקדים ביום את משכורתו, הבקשה של המעסיק הייתה תמוהה: "רד ל30 שכיבות סמיכה" כפיר ההמום ביצע את הוראת מעסיקו לעיניי העובדים האחרים, קיבל את משכורתו והלך הביתה כאשר הוא מבולבל ומושפל.

 

לכל הכתבות והתוכניות של אורלי וגיא


כאשר הקלטנו שיחה עם בעל הפיצרייה הוא ענה מבלי להתבלבל: "אני עושה את זה לכל הנערים שלי כי אני הייתי קצין בצבא וכל ילד שהוא עושה טעות הוא יורד לשכיבות שמיכה".

 

 

 
"הייתי קצין בצבא וכל ילד שהוא עושה טעות הוא יורד לשכיבות שמיכה".
"הייתי קצין בצבא וכל ילד שהוא עושה טעות הוא יורד לשכיבות שמיכה". צילום : מתוך אורלי וגיא
 

מיותר לציין שמדובר במקרה ברור של התעמרות בעובד, ואף אחד לא אמור להסכים לבקשה כזו בין אם הוא מבוגר או בן נוער.

כפיר החליט שלא להתלונן ופשוט לעזוב את המקום, אך כל מי שנתקל במקרה כזה יכול לפנות לנוער העובד והלומד, ולעיתים אף לקבל פיצוי כקבוע בחוק.

 

התעמרות והשפלה הם לא המחיר היחיד אויתו נאלצים בני הנוער להתמודד, לעיתים ההתעמרות היא סמויה יותר ונחבאת עמוק בתוך חוזה העבודה.

 

 
לעיתים ההתעמרות היא סמויה יותר ונחבאת עמוק בתוך חוזה העבודה
לעיתים ההתעמרות היא סמויה יותר ונחבאת עמוק בתוך חוזה העבודה צילום : מתוך אורלי וגיא
 

לידי המערכת שלנו הגיע חוזה עבודה של דיילות מכירות והסעיפים שבתוכו גרמו לכולנו להרים גבה, לדוגמא: "אין לשחק עם השיער בצורה משועממת" או "חל איסור להוריד את נעלי העקב לאורך המשמרת" אך הסעיף המקומם ביותר הוא:" הפרה של כל סעיף תישא פיצוי מוסכם של 5000 ₪".


חשוב לדעת, סעיף זה מעבר לכך שהוא מקומם הוא גם לא חוקי, כך שגם אם בטעות חתמתם על חוזה מסוג זה, סביר להניח שהוא לא יעמוד במבחן בית משפט.

 

 
"אין לשחק עם השיער בצורה משועממת"
"אין לשחק עם השיער בצורה משועממת" צילום : מתוך אורלי וגיא
 

אך בכדי לחסוך התעסקות מיותרת בתביעות ובתי משפט, בכדי ליהנות באמת מהחופש הגדול אנו ממליצים לכם להתייעץ, ואם אין מישהו מהקרובים לכם שיכול לייעץ יש שלל גורמים שעוסקים בדיוק בזה, הנוער העובד והלומד שנציגה שלהם הייתה אצלנו באולפן עושים זאת בשמחה ובחינם והינה הדרכים להגיע אליהם.


הסתדרות הנוער העובד והלומד מפעילה מוקד טלפוני שמספרו 1121* מכל טלפון, בו ניתן למצוא מידע נוסף וכן להגיש תלונה על ניצול. ניתן להתלונן באמצעות האתר, וכן דרך פקס שמספרו 03-5125157 וגם באמצעות הדואר האלקטרוני לכתובת nitzul@noal.org.il


הכותב הוא ראש דסק התחקירים במערכת אורלי וגיא, תומר ממיה - tomerm@nana10.tv

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.