ממשל אובמה: חוק הסחר לא יגן על ההתנחלויות מחרם

 
עודכן 06:57 01/07/2015
AP

למרות שהקונגרס אישר את חוק הסחר הכולל סעיף האוסר על מדינות המנהלות קשרים עסקיים עם ארצות הברית להטיל חרם על ישראל, במשרד החוץ בוושינגטון הבהירו: החוק אינו תקף ליהודה ושומרון

 
 
 
 
 
הפגנה בברלין בקריאה להחרמת ישראל
הפגנה בברלין בקריאה להחרמת ישראל צילום : רויטרס (ארכיון)
 

חוק הסחר החופשי שעליו חתם השבוע נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, היה אמור לספק חומת הגנה לישראל מפני איומי החרם הכלכליים המרחפים מעל ראשה. עם זאת, בעוד החוק כולל סעיף האוסר על סחר של ארצות הברית עם מדינות המשתתפות בחרמות על ישראל, אמש (שלישי) הבהירו בוושינגטון - החוק אינו תקף ביהודה ושומרון.

 

החוק שאושר על ידי חברי שתי המפלגות בארצות הברית נועד לקדם מסלול מהיר להסכמי סחר חופשי, ולפיו, בין היתר, נקבע כי מי שחתום על הסכמי הסחר, יהיה מחוייב לא לקחת חלק בחרם על "השטחים שנשלטים על ידי ישראל". תחילה הובן כי הדבר ימנע הלכה למעשה כל חרם על ישראל, גם אם מדובר בתוצרת של יישובים מעבר לקו הירוק, אולם אמש פרסם משרד החוץ בארצות הברית הודעה מיוחדת, בה הבהיר את עמדתו.

 

דובר משרד החוץ, ג'ון קירבי, הבהיר שההנחיה בחוק "מנוגדת למדיניות ארוכת שנים של ארצות הברית כלפי השטחים הכבושים ובכלל זה פעילות ההתנחלויות. כל ממשל אמריקני מאז 1967, דמוקרטי או רפובליקני, התנגד לפעילות ההתנחלויות של ישראל מעבר לקווי 1967. הממשל הזה אינו שונה. ממשלת ארצות הברית לא הגנה מעולם על פעילות ההתנחלויות של ישראל ולא קידמה מדיניות או פעילות שהעניקה להן לגיטימיות".

 

 
נשיא ארה"ב, ברק אובמה. ההגנה מחרם מגיעה עד הקו הירוק
נשיא ארה"ב, ברק אובמה. ההגנה מחרם מגיעה עד הקו הירוק צילום : רויטרס
 

עוד ציינו בהודעת הממשל האמריקני ש"שתי המפלגות הכירו מזמן בכך שפעילות ההתנחלויות נועדה לשנות את העובדות בשטח ולחבל ביעד של פתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני".

 

בתוך כך, ממשיכה פעילות החרם נגד תוצרת ישראלית מעבר לקו הירוק - גם בתוך ארצות הברית. הגוף המחוקק העליון של "הכנסייה המאוחדת של ישו" (UCC) החליט הלילה למשוך את כל השקעות הכנסייה מחברות שפועלות מעבר לקו הירוק. ההחלטה התקבלה במהלך ישיבה שהתקיימה בקליבלנד ברוב של 508 תומכים מול 124 מתנגדים. 38 נמנעו. 1.1 מיליון בני אדם חברים בכנסייה הפרוטסטנטית הליברלית. בשנה שעברה החליטה הכנסייה הפריסביטריאנית בארצות הברית להחרים כמה חברות המעניקות שירותים מעבר לקו הירוק.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.