איך הפכה ישראל ממקום עלייה לרגל למדינה שנשרכת מאחור בתחום התיירות?

 
עודכן 21:21 21/06/2015

מאות אלפי משפחות ישראליות מתכננות בימים אלה את חופשת הקיץ הקרבה - רבות מהן יבחרו במלונות "הכול כלול" באנטליה, טורקיה, אחרות במלונות המפנקים של איי יוון. הסיבה ברורה - החופשה ביוון או בטורקיה כמעט תמיד תהיה זולה וכדאית יותר מחופשה בישראל. התיירים לא מגיעים, הישראלים בורחים לחו"ל וישראל, הופכת למפלת תיירותית. "אפס בתיירות" - הפרק הראשון בסדרה

 
 
 
 
 

את החישוב הכלכלי הפשוט שעושים הישראלים שיוצאים לחו"ל, עושים גם מיליוני תיירים מהעולם. בעוד בטורקיה וביוון מספר התיירים קופץ בכל שנה, ישראל נשרכת מאחור. איך הפכה ישראל - מדינה שבה עיר עתיקה המקודשת לשלוש הדתות, מדינה שבה נמצא המקום הכי נמוך בעולם, הנהר שבו ישו הילך על המים ועיר אחת ללא הפסקה - למקום שתיירים לא רוצים להגיע אליו?


ישראלי שיסע באזור ים המלח ויראה שם תיירים רבים צפים להם במים עלול להתבלבל ולחשוב שהוא חי במעצמת תיירות. זו היא תמציתו של הבלוף הגדול שנקרא "סיור ליום אחד". התיירים מגיעים, מתרחצים, מבקרים במקומות קדושים ומיד טסים להם לחופש דווקא באנטליה שבטורקיה.

 

> לכתבות נוספות בסדרה "אפס בתיירות"

פרק 2: כמה פקידים צריך כדי לבנות מלון אחד?

פרק 3: במקום הכי נמוך בעולם, אין לאן לרדת

פרק 4: הצד האטרקטיבי של מדינת תל אביב

פרק 5: איך אפשר בכל זאת להפוך למעצמה


"הם באים באוטובוסים עם קופסאות אוכל, מבקרים בכל המקומות וישר ממשיכים בלי להוציא אפילו שקל אחד בישראל, אבל זה נספר ככניסה של תייר לארץ", מסביר יאן זיינדנברג, בעל מסעדה באילת.

 

 
תיירים מביטים בכיפת הסלע -מגיעים ליום אחד ועוזבים לטורקיה
תיירים מביטים בכיפת הסלע -מגיעים ליום אחד ועוזבים לטורקיה צילום : רויטרס
 

בקילוף התיירים ליום אחד, נראה שבשנת 2013 נכנסו לישראל 2.9 מיליון תיירים בלבד ולא 3.3 מיליון כפי שהנתונים הרשמיים מעידים. כדי לקבל פרופורציות נכונות רק צריך להגיע לאנטליה, שאליה בלבד הגיעו 10.4 מיליון תיירים.


אז בטורקיה הממשלה החליטה להשקיע סכומי עתק בתיירות וזה יכול להיות תירוץ מצוין. אז אולי באי היווני כרתים שהוא שליש מגודלה של ישראל נמצא השוואה טובה יותר? התשובה היא לא, למרות גודלו הקטן והמשבר הכלכלי החמור ביוון, לאי הגיעו 3.3 מיליון תיירים אשתקד.


אז מה זה אומר עלינו, מדינה שלא מצליחה להגדיל את מספר התיירים שלה כמעט בכלל? האם אנחנו בכלל צריכים את התיירות בשביל הכלכלה שלנו? לדעתו של שמוליק צוראל שהיה מנכ"ל התאחדות המלונות, ההפסד כולו שלנו.

 

 
תיירים בים המלח: מגיעים ועוזבים
תיירים בים המלח: מגיעים ועוזבים צילום : GettyImages/אימג'בנק
 

"אין מדינה בעולם מארה"ב ועד זימבבואה שלא רואה בתיירות כמשאב טבע. תיירות היא התעשייה הגדולה בעולם ואדם אחד מתוך 11 מועסק בתחומים העוסקים בה", מסביר המנכ"ל לשעבר.


התיירים לא באים בגלל מספר סיבות שונות ומשונות, מהמצב הביטחוני ועד דעת הקהל העולמית נגד ישראל. אבל למרות זאת עדיין מגיעים לישראל אותם תיירים ליום אחד, שבחרו כן להגיע ופשוט לא להוציא כאן את הכסף שלהם, מהסיבה הפשוטה שבישראל משלמים יותר.


התיירים נאלצים לשלם יותר ולכן הם לא באים ואז אנחנו הישראלים נאלצים לשלם יותר על כל חופשה כחול לבן. ומי שלא רוצה לשלם יותר? פשוט מוצא לו את הדיל הקרוב ביותר לאטליה כרתים או עקבה וכך גם הוא משקיע את הכסף במקומות אחרים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.